Aršík ke stým narozeninám slavného páru

07.09.2022 | Článek dne

Známka s nominální hodnotou 27 Kč je věnována Daně Zátopkové, rozené Ingrové. Narodila se do rodiny vojáka z povolání a s atletikou se prvně setkala na gymnáziu. Už po dvou letech trénování, v roce 1948, jako mistryně republiky odjela reprezentovat Československo na olympijské hry do Londýna.

Svého největšího sportovního úspěchu dosáhla podobně jako její manžel na olympijských hrách v Helsinkách. Svoji zlatou medaili v hodu oštěpem získala 24. července 1952, ve stejný den, kdy její manžel Emil vybojoval zlatou medaili v běhu na 5 km. Oba medaile získali v řádu několika minut po sobě a dodnes se jedná o jediný zapsaný manželský pár, který takto zvítězil na Olympijských hrách. Dana Zátopková zemřela 13. března 2020 v Praze ve věku 97 let.

Portrét Emila Zátopka vévodí známce s nominální hodnotou 33 Kč. „Ťopek“ se narodil do chudé rodiny a pracovat začal už v šestnácti letech v Baťově obuvnické továrně, kde se jeho talent snažili podchytit atleti Baťova klubu. Přesto mu zpočátku vítězství unikala. Teprve jeho vlastní tréninková metoda odstartovala řadu ohromujících vítězství na vytrvaleckých tratích. Emil Zátopek se stal se prvním člověkem, jenž dokázal uběhnout trať dlouhou 10 km pod 29 minut a trať 20 km pod 1 hodinu. Legendou se stal během olympijských her v Helsinkách v roce 1952, kde vyhrál běh na 5 km, 10 km a maratón, který tehdy běžel poprvé v životě. V každé z těchto disciplín zvítězil v olympijském rekordu. Emil Zátopek zemřel 21. listopadu 2000 v Praze.

Společně s aršíkem vychází i dvojice obálek prvního dne vydání (FDC). Námětem jedné z nich je Dana Zátopková zobrazená s oštěpem v ruce a českou vlajkou na zádech, na druhé Emil Zátopek protrhává cílovou pásku vyobrazenou v národních barvách.

Emisi vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., aršík metodou ofsetu v nákladu 26 000 kusů a oba druhy FDC digitálním tiskem po 2 600 kusech.

Nový poštovní aršík si mohou zájemci zakoupit na specializovaných přepážkách nebo v e-shopu na webových stránkách České pošty.

Zdroj: Česká pošta

Pravnuk slavného podnikatele Emila Kolbena navštívil PRAKAB Pražskou kabelovnu

V roce 2021 oslavil PRAKAB již sto let od svého založení. Bylo to právě v roce 1921, kdy firmu získal a pod tímto názvem zaregistroval pokrokový elektrotechnik a průmyslník Emil Kolben. PRAKAB který je špičkou v oblasti požárně bezpečnostních kabelů, je po celou svou více než stoletou historii v nepřetržitém výrobním procesu. Dodnes firma vyrábí kabely v původních prostorách hostivařské továrny. A právě tu navštívil pravnuk Emila Kolbena, Martin Kolben.

Nové technologie, ještě více komfortu: Volkswagen představuje nový model Touareg

Volkswagen posouvá třetí generaci modelu Touareg na ještě vyšší úroveň rozsáhlou modernizací. Podvozek tohoto prémiového SUV byl společně s konceptem zobrazování a ovládání zásadně vylepšen a design přídě i zádě zaujme ostřejšími rysy. Mimořádně výrazné jsou nově vyvinutá HD LED Matrix světla a zadní LED světla koncipovaná jako světelná lišta. Do té je poprvé u automobilu prodávaného v Německu vloženo červeně osvětlené logo značky Volkswagen.