Až 20% nárůst cen hardwaru žene podnikatele do cloudu. Důvodem ale není jen úspora nákladů

14.03.2023 | Logistický HYDEPARK

Zdražování hardwaru začíná být pro české firmy neúnosné. Zhruba pětina z nich nyní přesouvá svou činnost na cloudová úložiště. A to nejen z důvodu nižších nákladů, ale i sofistikovanější funkčnosti a rychlejší operativy.

Migrace do cloudu se vyplatí i v jiných ohledech. Pečovat o primární i záložní infrastrukturu je značně nákladné, hardware rychle zastarává, je třeba časté obměny a zároveň i navyšování jeho kapacity.

Dlouhodobě trvající téma zdražování se projevuje v mnoha segmentech. Výjimkou není ani odvětví s informačními technologiemi, a to konkrétně počítačů a hardwarových komponentů. Cenovky, u kterých jsme si zvykli na značnou stabilitu i přes jejich rostoucí výkon, vystřelily nahoru. Podle analytické firmy IDC jde o průměrný nárůst 15 % u serverů a úložišť, 20 % u počítačů a 6-10 % u softwarových licencí.

Situace má dopad na téměř všechny firmy na trhu, v podstatě bez ohledu na jejich velikost. Firmy musí řešit, jak se vypořádat se zvýšením nákladů na poli IT. A to v situaci, kdy ceny ostatních vstupů rychle rostou a mzdy IT specialistů se stále drží velmi vysoko.

„Řada nových klientů k nám přichází proto, že migrací do našeho cloudového, nebo i privátního řešení výrazně ušetří. Oproti nákupu vlastního hardwaru a jeho správě in-house může jít až o 70 % úsporu.“

David Lintimer, obchodní ředitel hostingové firmy vshosting

Společnostem podnikajícím online se postupně přestává vyplácet nákup serverů na vlastní pěst. Vysoce nákladná je i péče o jejich provoz, která vyžaduje specializované IT odborníky. Vše komplikují i dlouhé čekací lhůty dodání hardwaru. Proto je přesun podnikání do cloudu a outsourcing služeb stále více vyhledávaným řešením. Zvyšujícím se trendem je tak přesun ke globálním poskytovatelům, jakými jsou například Amazon, Google či Microsoft. Pro tuzemskou firmu se však více vyplatí domácí poskytovatelé cloudových služeb, kteří je dokážou poskytnout daleko levněji, rychleji a zajistit kompletní nastavení, optimalizaci i správu celého řešení.

„Při takovém výběru je klíčové si pečlivě zvolit kvalitního poskytovatele. Mnoho z nich aktuálně nabízí zdánlivě výhodné služby za nízké ceny. Realita pak bývá v konečném důsledků diametrálně odlišná. Z úvodní extrémně výhodné nabídky se často velmi rychle dostanete na částky v řádu tisíců dolarů měsíčně.“

David Lintimer, obchodní ředitel hostingové firmy vshosting

Co se naopak počítá mezi přednosti, je například možnost využití zkušených IT specialistů a nákupní síly externího poskytovatele IT služeb.

„Díky velkému odběru hardwaru jsme ve vshosting~ schopni se dostat s finální cenou o desítky procent níže. Naše doby dodání jsou také výrazně kratší, než když si server objednáte na vlastní pěst.“

David Lintimer, obchodní ředitel hostingové firmy vshosting

Zdroj: IDC

Konference TAL 2023 odhalila schopnosti, bez kterých se v automotive logistice neobejdete

Co se skrývá za oponou Digital Factory? Odpověď hledali řečníci na 22. ročníku konference Trends in Automotive Logistics (TAL), která se konala 16. května v Plzni a přilákala téměř čtyři sta účastníků. Organizátoři akce, společnost Aimtec ve spolupráci s IHK Regensburg a DTIHK, si dali za cíl nabídnout prostor ke sdílení reálných zkušeností a ověřených postupů z digitalizačních projektů v oblasti výroby, logistiky a IT v automotive. Jaká slova skloňovali řečníci konference nejvíce? Odolnost, flexibilita a standardizace.

GDSN: Synfony expanduje do zdravotnictví

Dodavatelé pro zdravotnictví v GDSN pro český trh letos publikovali již více než 35 tisíc položek z oblasti zdravotnických prostředků. Jejich partnery a příjemce produktových dat bychom nejčastěji hledali ve skupině distributorů pro zdravotnictví a zdravotnických zařízení (nemocnic). Dodavatelé, kteří již publikují produktová data v zahraničí, mohou v případě zájmu jednoduše data vkládat také pro český trh.