Až praxe nám ukáže …

15.06.2023 | Pod lupou

I když ani přes masívní podporu elektromobility čistě elektrické vozy prozatím pod kůži našim firmám ani rodinám nepronikly, statistiky jejich registrací rok od roku vykazují poměrně strmý růst.

Mnozí mohou namítnout, že start z nuly nabízí bez velkého úsilí zobrazit růstovou křivku jako malý zázrak, skutečností však je, že registračních značek začínajících písmeny EL kolem nás, zejména ve městech, skutečně přibývá.

Ať už za tímto trendem stojí registrace dealerů, firem spojených s automobilovým průmyslem, státních institucí, půjčoven nebo skutečných fanoušků elektromobility, nárůst počtu vozidel s čistě elektrickým pohonem v provozu s sebou nese stále hlasitější diskuzi o tom, jaké jsou perspektivy jejího dalšího rozvoje.

Asi největším tématem je logicky reálná kapacita a tím i dostupnost sítě zejména rychlonabíječek, postupně však slábne i ochota především větších měst v čele s Prahou a Brnem zvýhodňovat elektromobily při parkování v rezidenčních zónách, více se začíná hovořit i o bezpečnostních rizicích ohrožujících kryté parkovací plochy …

Tlak na setrvalý růst podílu elektromobilů na celkové skladbě silničních vozidel tak už dnes, kdy je podíl čistě elektrických aut stále na úrovni jednotek procent, paradoxně přináší řadu praktických důkazů o tom, že budoucí globální mobilita bude muset být nejspíš kombinací více technologií, které jedině společně, ne pouze jedna samotná, budou mít reálnou naději plnohodnotně nahradit tu současnou, založenou na využití fosilních paliv.

A to začíná znít docela slibně …

Miroslav Rumler

Svět jako puzzle …

Jdi pořád dopředu, a hlavně nesmíš zastavit, ani kdybys měl duši vypustit. Nesmíš ani o krok uhnout, i kdyby se cokoliv dělo. A za žádnou cenu se nesmíš ohlédnout! Tak zní instrukce princi Velenovi na cestě k Mrakomorovu hradu, ze kterého je v kultovní pohádce Princ a Večernice připraven vysvobodit milovanou Večernici.

SpeedCHAIN International 2023

Sedmnáctý ročník mezinárodní logistické konference SpeedCHAIN International je dnes už minulostí. Přinesl hned celou řadu nej, od rekordního počtu účastníků, přes množství zahraničních odborníků, pestrost zastoupení jednotlivých evropských zemí, množství expertů vystupujících v panelových diskuzí až po celkový počet partnerů a sponzorů této unikátní platformy určené zejména pro logistické profesionály napříč celým dodavatelským řetězcem.

Výzvy pro automotive: Štěstí přeje připraveným

Jen málokomu je v zemi, jakou je Česká republika, lhostejný další osud evropského automobilového průmyslu. Ten prochází v posledních několika letech asi nejvýznamnějšími změnami ve své více než stoleté historii. A protože snad nenajdete u nás region, který by nebyl přímo či nepřímo propojen s výrobou pro některou ze světových automobilek, zákonitě se ptáme, jak probíhající změny ovlivní životy naše a našich firem v nejbližší budoucnosti.