Cesta je cíl

16.02.2023 | Pod lupou

Která z událostí uplynulého týdne stojí za zmínku? Tak třeba včerejší slavnostní předání plně elektrického nákladního vozidla Volvo FL Electric o celkové hmotnosti 16 tun a s užitečným zatížením 8 tun společnosti DB Schenker Slovakia.

Vozidlo určené pro rozvozy v centrech měst s dojezdem 150–200 km jako by poodhalovalo jeden z dílků puzzle nízkoemisní logistiky budoucnosti. Puzzle, jehož celkový obraz je inspirativní a zcela nepochybně i velmi vizionářský. Stále ale chybí mnoho dalších dílků, které si vyžádají spoustu času.

Na tom sotva něco změní i nové, ambicióznější cíle snížení emisí CO2 pro těžká vozidla, jež jsou součástí návrhu EK z tohoto týdne. Jde o obraz transformace takového rozsahu, který nelze načrtnout od úřednického stolu. Pro jeho vznik je třeba nastavit scénu, přizvat ty nejvýznamnější umělce, využít všechny dostupné zdroje, načerpat inspiraci od těch nejúspěšnějších a s využitím všech dostupných zdrojů popustit uzdu fantazii … Jde o obraz, který musíme napřed prožít, abychom jej považovali za autentický. Abychom si ho mohli vážit a přijmout ho za realitu naší doby.

Miroslav Rumler

Dnes podobně jako včera …

Pozorný, a hlavně pravidelný čtenář této stati si už jistě všimnul, že se v jednotlivých vydáních tu a tam objevuje odkaz na nejrůznější repliky zejména klasických českých filmů i oblíbených knížek, které měly to štěstí, že zlidověly a pro nás dnes mají jistou symboliku.

Jaro jako čerstvý impulz, začátek nového …

A jaro je tady. Konečně, chtělo by se říct, letošní čekání na něj bylo v mnoha ohledech úzkostlivější než jindy. Jakkoliv je jeho nástup pozvolný, prodlužující se den i znatelně rostoucí síla slunečních paprsků dávají tušit, že termín „přezouvání na letní“ se mílovými kroky přibližuje. Není to ale jen počasí, co nám dodává novou energii a s ní snad i pozitivnější myšlenky.