Cesta je cíl

16.02.2023 | Pod lupou

Která z událostí uplynulého týdne stojí za zmínku? Tak třeba včerejší slavnostní předání plně elektrického nákladního vozidla Volvo FL Electric o celkové hmotnosti 16 tun a s užitečným zatížením 8 tun společnosti DB Schenker Slovakia.

Vozidlo určené pro rozvozy v centrech měst s dojezdem 150–200 km jako by poodhalovalo jeden z dílků puzzle nízkoemisní logistiky budoucnosti. Puzzle, jehož celkový obraz je inspirativní a zcela nepochybně i velmi vizionářský. Stále ale chybí mnoho dalších dílků, které si vyžádají spoustu času.

Na tom sotva něco změní i nové, ambicióznější cíle snížení emisí CO2 pro těžká vozidla, jež jsou součástí návrhu EK z tohoto týdne. Jde o obraz transformace takového rozsahu, který nelze načrtnout od úřednického stolu. Pro jeho vznik je třeba nastavit scénu, přizvat ty nejvýznamnější umělce, využít všechny dostupné zdroje, načerpat inspiraci od těch nejúspěšnějších a s využitím všech dostupných zdrojů popustit uzdu fantazii … Jde o obraz, který musíme napřed prožít, abychom jej považovali za autentický. Abychom si ho mohli vážit a přijmout ho za realitu naší doby.

Miroslav Rumler

Kde je vůle …

Jednou z ikon filmové tvorby prvního desetiletí jedenadvacátého století byl kreslený snímek Cars, neboli Auta. Byl určen dětem, ale milovali ho – a mnohdy dodnes milují – i generace jejich rodičů. Tvůrci v Pixaru vdechli v cartoonu obyčejným starým vozům, žijícím v kdysi rušném, dnes ale díky dálničnímu obchvatu moderní civilizací dávno zapomenutém městečku, život a nezaměnitelný charakter.

Svět jako puzzle …

Jdi pořád dopředu, a hlavně nesmíš zastavit, ani kdybys měl duši vypustit. Nesmíš ani o krok uhnout, i kdyby se cokoliv dělo. A za žádnou cenu se nesmíš ohlédnout! Tak zní instrukce princi Velenovi na cestě k Mrakomorovu hradu, ze kterého je v kultovní pohádce Princ a Večernice připraven vysvobodit milovanou Večernici.

SpeedCHAIN International 2023

Sedmnáctý ročník mezinárodní logistické konference SpeedCHAIN International je dnes už minulostí. Přinesl hned celou řadu nej, od rekordního počtu účastníků, přes množství zahraničních odborníků, pestrost zastoupení jednotlivých evropských zemí, množství expertů vystupujících v panelových diskuzí až po celkový počet partnerů a sponzorů této unikátní platformy určené zejména pro logistické profesionály napříč celým dodavatelským řetězcem.