Cílem uspořádání skladu je využít jeho potenciál naplno. Někdy je to velká výzva

28.02.2023 | Článek dne

I oblast logistiky se neustále vyvíjí a ve skladech tak můžeme nalézt nejrůznější novinky a vychytávky, bez kterých se jejich uspořádání dnes již mnohdy neobejde. „Někdy je to velká výzva,“ říká Jaroslav Leun, vedoucí oddělení pro intralogistická řešení společnosti STILL ČR. Na sklady jsou totiž kladeny stále větší požadavky v podobě maximálního využití úložného prostoru a výzev v podobě částečné automatizace, proto se firmám vyplatí investice do intralogistických řešení.

Přestože se na první pohled může zdát, že interakce mezi větším počtem vzájemně propojených systémů bude optimalizaci procesů ve skladu spíše zatěžovat, opak je pravdou. Jejich správná kombinace může tvořit ideální základ pro využití plného potenciálu skladových prostor. 

„Intralogistické řešení pracuje s mnoha informacemi. Zajišťuje příjem zboží, jeho skladování a vyskladňování, ale když je třeba, tak rovněž jeho pohyb a načasování po výrobních halách a linkách.“ 

Jaroslav Leun, vedoucí oddělení pro intralogistická řešení společnosti STILL ČR, který má v oboru přes dvacet let zkušeností

Rozdílné situace v různých prostorech samozřejmě vyžadují individuální přístup. Dříve se řešila převážně distribuce, současná doba s sebou však nese daleko komplexnější a propojenější požadavky. Velký tlak je v poslední době hlavně na maximální využití prostoru a kapacity a úsilí směřuje také k eliminaci administrativy.

„Jen samotné zúžení uliček ve skladu může přinést až pětadvacetiprocentní navýšení kapacity. Do úzkých uliček pochopitelně nemůže všechna manipulační technika. Záleží také na tom, jak vysoké jsou regály a jak těžká břemena. Jsme schopni řešit uličky široké 1,2 metru a zajistit manipulaci s břemeny o váze až 1500 kilogramů do výšky 17,5 metru. Takovýmto kritériím přizpůsobujeme celkové komplexní řešení i s ohledem na automatizaci.“

Jaroslav Leun, vedoucí oddělení pro intralogistická řešení společnosti STILL ČR, který má v oboru přes dvacet let zkušeností

Investice do vybavení skladu novými technologiemi se tak bezesporu vyplatí a firmy jsou si toho i úsporám navzdory dobře vědomy. Jak vyplývá z unikátního výzkumu Trendy v české logistice 2022, který pro Spolek kompetentních logistiků a dodavatelů (SKLAD) v průběhu května až srpna loňského roku realizovala výzkumná agentura IPSOS, investici do intralogistických řešení plánuje šedesát osm procent českých firem. Ze studie tvořené dotazníkovými šetřeními a hloubkovými rozhovory, ve kterých se o své názory z praxe podělilo 132 manažerů napříč různými segmenty logistiky, je možné získat představu o tom, s čím se oblast logistiky v České republice aktuálně potýká.

Celý výzkum si můžete přečíst zde

Zdroj: STILL CZ

Kuehne+Nagel je hlavním spedičním a logistickým partnerem letošní konference COP28

Skupina Kuehne+Nagel se stala oficiálním logistickým partnerem letošní globální konference OSN o změně klimatu pořádané v Dubaji. Mezi 30. listopadem do 12. prosincem se má akce zúčastnit více než 70 000 akreditovaných hostů exkluzivní modré zóny s omezeným přístupem a dále na denní bázi 50 000 běžných návštěvníků veřejně dostupné zelené zóny.

Ceny AFI si letos odnesly firmy Kvados a Nebesys

Vítězi letošních Cen AFI se staly společnosti Kvados a Nebesys. Cenu za dlouhodobý přínos investičnímu prostředí obdržel Jaroslav Hanák. Ceny AFI uděluje Sdružení pro zahraniční investice – AFI s cílem ocenit firmy i jednotlivce v jejich odvaze inovovat, zavádět nové technologie a postupy a zároveň uvažovat v dlouhodobém horizontu.