Další rekordní rok: Flix ohlásil celkové tržby ve výši 2 miliard eur za rok 2023

01.03.2024 | Článek dne

Finanční výsledky za rok 2023 dnes zveřejnil Flix, globální společnost podnikající v oblasti cestovních technologií. Flix hlásí 30% nárůst celkových tržeb v roce 2023 a poprvé přesáhl 2 miliardy eur v tržbách za jeden rok. Společnost předčila svůj plán růstu o více než 25 %.

Dopravními prostředky pod značkami FlixBus, FlixTrain, Greyhound a Kamil Koc v loňském roce cestovalo 81 milionů cestujících do více než 5 600 destinací, což představuje 34% nárůst ve srovnání s rokem 2022. Kromě toho Flix dosáhl výsledků upravené EBITDA ve výši 104 milionů eur, což představuje nárůst o 97 milionů eur ve srovnání s rokem 2022. To odpovídá výsledkům upravené EBITDA marže ve výši 5,2 %.

„Silné výsledky v loňském roce potvrzují, že strategie, na jejíž realizaci neúnavně pracujeme posledních 10 let, je správná,“ říká André Schwämmlein, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Flix. „Loňské výsledky posilují pozici Flixu jako přední globální společnosti zabývající se cestovními technologiemi. Na dobrých technologických základech chceme posílit naši pozici globálního lídra, který poskytuje udržitelné a cenově dostupné cestování pro všechny.“

Výrazný růst v roce 2023

Flix zaznamenal výrazně pozitivní provozní a finanční výsledky na všech trzích a současně i ve všech službách – autobusech FlixBus, vlacích FlixTrain i službách pod značkou Kamil Koç v Turecku a Greyhound v Severní Americe.

Evropa

V Evropě Flix dosáhl celkového růstu tržeb o 46 % ve výši 1,186 miliardy eur. Tento vývoj v nejvyspělejším segmentu Flixu byl způsoben výjimečně vysokým nárůstem počtu cestujících ve výši 55 milionů, což je 41% nárůst ve srovnání s rokem 2022. V roce 2023 zahájil Flix provoz také na trzích ve Finsku a v Řecku, čímž zpřístupnil služby autobusů FlixBus ještě většímu počtu evropských zemí.

Severní Amerika

V USA, Kanadě a Mexiku cestovalo v roce 2023 autobusy FlixBus a Greyhound 12 milionů lidí, což je přibližně o 36 % více než v roce 2022. Celkové příjmy se zvýšily o 11 % na celkových 615 milionů eur díky vylepšené správě sítě autobusových spojů po úplné integraci spojů Greyhound do rezervační platformy Flixu v únoru 2023. To zákazníkům umožňuje snadněji vyhledávat a rezervovat v jediné integrované síti meziměstských autobusů a cestovat po celé Severní Americe.

Turecko

V Turecku vloni cestovalo s Flixem 14 milionů lidí – o 8 % více než v roce 2022 – a vygenerovalo celkové příjmy 189 milionů eur. To odpovídá růstu o 15 % ve srovnání s rokem 2022.

Globální expanze pokračuje

Se spuštěním provozu v Chile v říjnu 2023 je FlixBus nyní přítomen ve dvou latinskoamerických zemích. Uvedení na trh v Chile bylo pro Flix jedním z nejúspěšnějších v historii společnosti, v prvních týdnech provozu díky vysoké obsazenosti autobusů a včasným příjezdům (příjezd se zpožděním do 15 minut) překonal dokonce i Evropu. Flix dále pokračuje v úspěšné nabídce služeb v Brazílii, kterou vloni v největší zemi Jižní Ameriky rozšířil o dalších 35 měst, včetně Salvadoru a Fortalezy.

Na začátku února 2024 FlixBus zahájil provoz v Indii, druhém největším autobusovém trhu na světě (Trh meziměstské cestovní mobility v Indii, PGA Labs, červen 2022). Do země vstoupil s 200 každodenními spoji mezi 46 městy, mimo jiné spojuje Dillí, Lucknow, Jodhpur a Varanasi. Další nová spojení, včetně oblasti na jihu země, se již chystají.

Téměř 100 zastávek v Česku a nové regionální spoje

Na webových stránkách FlixBusu aktuálně koupíte jízdenky z necelé stovky zastávek a 60 českých měst. „Naší dlouhodobou vizí je rozšiřovat nabídku zastávek v naší síti, zejména v regionech a oblastech s horším spojením s Prahou a evropskými metropolemi,“ uvádí ředitel české pobočky FlixBusu Pavel Prouza. „V loňském roce jsme otevřeli nové zastávky dálkových spojů například ve Frýdku-Místku, Příboru a Novém Jičíně. Místní obyvatelé tak získali každodenní přímé spojení s Ostravou, Olomoucí, Brnem a Vídní.” Minulý týden FlixBus oznámil novou zastávku v Klášterci nad Ohří v okrese Chomutov a pravidelnou zastávku na Letišti Václava Havla Praha na přímém spoji mezi Brnem a Karlovými Vary.

Podle údajů společnosti FlixBus vzrostl vloni zájem o cesty mezi Českou republikou a Polskem. V hlavní cestovatelské sezoně od dubna do září cestovalo na spojích do Polska o pětinu více lidí než v roce 2022. Mezi nejoblíbenější polské destinace patří velkoměsta Vratislav, Varšava a Krakov. Přímořské město Gdaňsk, odkud je to co by kamenem dohodil do letoviska Sopoty, zaznamenalo nárůst prodeje jízdenek dokonce o více než 27 % na přímých spojích z Česka.

„Loňský nárůst zájmu turistů z Česka o polské destinace na přímém spoji nás příjemně potěšil. Navýšení objemu přepravy v letní sezoně až o čtvrtinu potvrzuje trend, že dovolená u Baltu je pro Čechy zajímavou alternativou. Pro nadcházející letní sezonu v roce 2024 pravděpodobně přidáme další sezonní kapacity mezi Českem a pobřežím Baltského moře,“ dodává Pavel Prouza. FlixBus už začátkem tohoto roku ohlásil zahájení provozu nového přímého spojení z Prahy na Rujánu, která se nachází na německém pobřeží Baltského moře.

Zdroj: FlixBus CZ

DB Schenker spouští novou službu osobní přepravy prostřednictvím palubních kurýrů

DB Schenker představil nový standardizovaný produkt pro rostoucí segment trhu. Zákazníci si nyní mohou objednat palubní kurýrní službu (on-board courier – OBC), jako standardizovaný produkt. Kurýr doprovází zásilku po celou její cestu. Řešení je určeno zákazníkům, kteří potřebují rychle přepravit malé nebo cenné zásilky. Společnost DB Schenker tak rozšiřuje své portfolio prémiových doručovacích služeb.

Experti probírali vyhlídky českého autoprůmyslu a konkurenceschopnost tuzemské ekonomiky v EU a ve světě

Konkurenceschopnost Evropské unie a budoucnost automobilového průmyslu byly tématem další z veřejných besed, které se konaly v PressCentru ČTK jako součást společného projektu ČTK Connect a Evropského parlamentu s názvem „Volby pro budoucnost EU.“ Akce v sobě soustředila hned dvě témata z nedávné Konference o budoucnosti Evropy, která ČTK Connect v těchto diskusích sleduje: byly to okruhy Silnější ekonomika a Životní prostředí.

GXO obnovuje smlouvu se společností Mars

GXO Logistics, Inc. oznámil, že obnovil smlouvu s významným francouzským výrobcem baleného spotřebního zboží Mars, partnerství, které započalo před 15 lety. Společnost GXO řídí skladování, distribuci, vracení zboží a služby s přidanou hodnotou pro řadu značek společnosti Mars v segmentech Snacking a Food & Nutrition.