Japonsko: pásové dopravníky místo kamionů?

14.08.2024 | Článek dne

Ostrý deficit pracovníků a tlak na dekarbonizaci zaměstnávají nejskvělejší logistické mozky nejen v Evropě. Obě výzvy jsou mimořádně naléhavé i v Japonsku. Ostrovní země se na demografické křivce propadá stále níže, přičemž slabší porodnost v regionu vykazuje jen Jižní Korea. Pracovních sil se nedostává ve stále více odvětvích, logistiku nevyjímaje.

Podle některých odhadů bude v roce 2030 v tamní vnitrostátní dopravě chybět celá třetina potřebných pracovníků a například zásilky z on-line obchodů jednoduše nebude mít kdo doručovat (ano, velmi přísná imigrační politika Japonska mj. brání doplnit chybějící kurýry, profesi typickou pro nekvalifikované cizince).

Proto v Japonsku plánují od roku 2034 propojit hlavní ekonomická centra, Ósaku a Tokio (víte, že se v obou městech jezdí na opačné straně eskalátoru?) obřím systémem pásových dopravníků. Na trase o délce 500 km budou v několika proudech putovat kontejnery, které dnes vytěžují kolem 25 tisíc nákladních aut. Japonský ministr dopravy a cestovního ruchu Tecuo Saito chce pásovými dopravníky pokrýt deficit řidičů i snížit uhlíkovou stopu. Úpravy členitého terénu největšího japonského ostrova Honšů, na jehož pomyslné ose mezi nížinami Kansai na západě a Kantó na východě má páteřní logistický systém fungovat, si vyžádají investice kolem 23 mld. dolarů. Projekt počítá s nasazením autonomních elektrických náklaďáků, které budou v kyvadlovém režimu pokrývat úseky, ve kterých nebude možné přepravníky instalovat.

Hory, údolí, tunely, mosty. Reliéf – to je první překážka, která většině čtenářů vytane na mysli. Zde – se zmíněnými investicemi a špičkovou japonskou inženýrskou tradicí – není nic nemožné. Druhou výzvou je řízení, konsolidace a rozdělování, sledování (včetně např. teplotních režimů) a realizace poslední míle všech zásilek. Jinými slovy přesná, spolehlivá a robustní identifikace a účinné sdílení logistických dat mezi moha zúčastněnými stranami. I tady jsou všechny předpoklady k úspěchu takříkajíc v kapse! Ne nadarmo byl v roce 1982 v Japonsku načten první kód EAN mimo Evropu. Vývojáři z japonského Densa dali světu QR kód, který se nyní stává nástrojem datové revoluce v maloobchodu; nu a co se týče sdílení dat, tamější vědci po řadu let poráží své vlastní světové rekordy v rychlosti přenosu (aktuálně 402 TB/s, ekvivalent 12 tisíc filmů za sekundu). Přelomový logistický koncept má tedy vše nezbytné pro svojí realizaci. Tož, gambare! („Dejte do toho všechno!“ jap.)

Zdroj: Mikuláš Černý, GS1 Czech Republic

Ředitelství silnic a dálnic zprovoznilo obchvat Jaroměře na I/33

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zprovoznilo 9. září obchvat Jaroměře na silnici I/33 v Královéhradeckém kraji. Práce na 6,5 kilometru dlouhé stavbě stály 689 milionů Kč bez DPH, trvaly dva roky. Obchvat navazující na část dálnice D11 Smiřice – Jaroměř odvede tranzitní dopravu z Jaroměře, Čáslavky, Dolan i Svinišťan. Na silnici I/33 plánuje ŘSD ještě letos začít stavět také obchvat Náchoda.