Když Česko umí využít svého vyjednávajícího potenciálu: Návrh nové normy EURO VII schválila Rada EU

29.11.2023 | Článek dne

Návrh nové emisní normy EURO 7 bude nakonec výrazně mírnější, než bylo původně Komisí navrženo. Shodli se na tom ministři členských států na včerejším zasedání Rady pro konkurenceschopnost v Bruselu.

Do nového kompromisního návrhu se podařilo zahrnout všechny klíčové požadavky České republiky a koalice států, které chtěly změnit původní návrh Evropské komise. Emisní limity výfukových plynů zůstanou na úrovni současné normy EURO 6, a to včetně podmínek testování, dále dojde k prodloužení lhůt vstupů v platnost, zásadních změn dozná i systém monitorování emisí vozidla.

Ministru dopravy za ODS Martinu Kupkovi se tak podařilo využít diplomatického potenciálu, které Česko jako středně velký členský stát unie má. Mezi spojence, kteří český navrh podpořili, se kromě Polska, Slovenska a Maďarska řadí také Francie, Itálie, Rumunsko a Bulharsko. Oproti původnímu návrhu Komise, ke kterému se česká vláda stavěla od počátku kriticky, se koalici států kolem Česka podařilo najít kompromis ohledně emisních limitů výfukových plynů, které zůstanou na stejné úrovni jako u normy Euro VI.

„Podařilo se nám vyřešit drtivou většinu sporných bodů, na které jsme upozorňovali od představení návrhu. Nová emisní norma tak nebude představovat ohrožení pro segment malých a cenově dostupných aut, ani neodčerpá evropskému automobilovému průmyslu prostředky, které nutně potřebuje pro přechod k nízkoemisní mobilitě. Věci, které prokazatelně mohou přispět ke snižování dopadů dopravy na životní prostředí, například měření emisí z brzd, návrh nově zavádí,“ uvedl k návrhu ministr Kupka.

Ministři pro konkurenceschopnost se taktéž schodli na odložení lhůty pro účinnost normy. Ta podle schváleného návrhu nabyde účinnosti 30 měsíců od vstupu nařízení v platnost pro nové typy vozidel M1 a N1 a 42 měsíců pro všechny registrace. Pro kategorie M2, M3, N2, N3 a O3, O4 je časová lhůta 48 měsíců od vstupu nařízení v platnost pro nové typy a 60 měsíců pro všechny registrace. Tato lhůta umožní automobilkám připravit se na nové požadavky.

Vlastní pozici k návrhu přijme pravděpodobně v listopadu plénum Evropského parlamentu Zpravodajem normy je český europoslanec za ODS Alexandr Vondra. Následně začne hledání finálního kompromisu v tzv. trialogu. Záměrem je nalezení shody na finálním textu ještě v roce 2024.

Zdroj: Ministerstvo dopravy

NOBO AUTOMOTIVE zahajuje výrobu sedadel pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě, zahajuje výstavbu druhé haly v GARBE PARKU České Budějovice. Novým nájemcem se stane NOBO AUTOMOTIVE, prvotřídní dodavatel interiérů, exteriérů, sedadel a autoelektroniky. V Českých Budějovicích bude NOBO AUTOMOTIVE vyrábět sady sedadel pro prémiové vozy značky BMW, včetně vybraných klíčových komponentů. Jedná se o největší pronájem průmyslových prostor uzavřený v prvním čtvrtletí 2024 o velikosti téměř 30 000 m2, který zprostředkovala společnost CBRE.