ČNB opět nezvýšila úrokové sazby a drží je stabilní od června

07.02.2023 | Článek dne

Česká národní banka minulý týden na svém měnověpolitickém zasedání podle očekávání opět ponechala základní úrokovou sazbu beze změny.

Výše sazeb se již od loňského června drží na 7 procentech a dosavadní rétorika ČNB sice nenaznačuje, že by se sazby měly v blízké době měnit, ale na druhou stranu již někteří členové rady jejich změnu připouští. Debatu o dalším zvýšení sazeb by mohl způsobit případný výrazný lednový růst jádrové inflace. Právě absence dat o lednové inflaci tak pravděpodobně byla také jedním z argumentů pro současné rozhodnutí bankovní rady.

Politika bankovní rady ohledně výše úrokových sazeb je dlouhodobě konzistentní. A to i přes doporučení odborného aparátu ČNB nebo MMF, kteří zvýšení sazeb doporučují. ČNB tak podle mého názoru do značné míry promeškala příležitost z druhé poloviny loňského roku, ve kterém mohla svoji agresivnější politikou pomoci rychlejšímu snižování inflace. I pokud by se totiž náhodou na příštím zasedání rozhodla sazby mírně zvýšit, na letošní inflaci to už příliš vliv mít nebude.

Koruna bude výhledově volatilnější

Rozdíl mezi politikou Evropské centrální banky a České národní banky povede v dalších měsících ke snižování úrokového diferenciálu mezi oběma měnami. Spolu s tím, že eurozóna by se podle predikcí Ebury měla vyhnout recesi, to bude zvyšovat tlak na českou korunu, která dnes těží z pozitivního sentimentu na finančních trzích a z toho, že se nenaplnily černé scénáře ohledně nedostatku plynu pro tuto zimu. Koruna je aktuálně na nejsilnějších úrovních za posledních 14 let, a proto se spekuluje o její korekci. Jak bude rozsáhlá závisí vzhledem k očekávanému posilování eura v návaznosti na jestřábí politiku ECB. Pro korunu tak bude stále těžší udržet aktuální zisky, a to také s ohledem na míru intervencí ČNB.

Autor komentáře je Tomáš Kudla, obchodní ředitel pro ČR a SK společnosti Ebury.

Kuehne+Nagel je hlavním spedičním a logistickým partnerem letošní konference COP28

Skupina Kuehne+Nagel se stala oficiálním logistickým partnerem letošní globální konference OSN o změně klimatu pořádané v Dubaji. Mezi 30. listopadem do 12. prosincem se má akce zúčastnit více než 70 000 akreditovaných hostů exkluzivní modré zóny s omezeným přístupem a dále na denní bázi 50 000 běžných návštěvníků veřejně dostupné zelené zóny.

Ceny AFI si letos odnesly firmy Kvados a Nebesys

Vítězi letošních Cen AFI se staly společnosti Kvados a Nebesys. Cenu za dlouhodobý přínos investičnímu prostředí obdržel Jaroslav Hanák. Ceny AFI uděluje Sdružení pro zahraniční investice – AFI s cílem ocenit firmy i jednotlivce v jejich odvaze inovovat, zavádět nové technologie a postupy a zároveň uvažovat v dlouhodobém horizontu.