DCT Gdaňsk se mění v „Baltic Hub“

27.10.2022 | Článek dne

Nejrychleji rostoucí kontejnerový terminál v Baltském moři oznamuje své nové jméno, aby tak podpořil ambici stát se Baltským hubem

DCT Gdaňsk, největší a nejrychleji rostoucí kontejnerový komplex v oblasti Baltského moře, má nový název „Baltic Hub“. Provozovatel terminálu oznámil svým zaměstnancům změnu svého názvu, která lépe vystihuje jeho ambice stát se hlavním uzlem regionu, a to jak po souši, tak po moři, a to pouhé dva týdny poté, co oslavil své 15. výročí. Po dokončení svého třetího hlubokovodního terminálu do roku 2025 se Baltic Hub stane jedním z největších uzlů kontejnerových terminálů v Evropě.

Od spuštění svého provozu před 15 lety, zažívá provozovatel terminálu exponenciální růst od pouhého jednoho hlubokovodního kotviště a kapacity 500 000 TEU, až po skutečné “baltské centrum” se dvěma hlubokovodními kotvišti, která v roce 2021 odbavila více než 2,09 milionu TEU. V současné době má Blatic Hub 1300 metrů nábřeží, 14 Ship-to-Shore (STS) jeřábů a roční kapacitu 2,7 milionu TEU.

Baltic Hub se navíc stal dopravní branou do střední a východní Evropy s vnitrozemskými destinacemi, jako je Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Německo. Je to výsledek neustálých investic v průběhu let, které v blízké budoucnosti zvednou jeho železniční kapacitu ze současných 750 000 TEU na více než jeden milion TEU.

Třetí hlubokovodní terminál

Terminál se stále rozšiřuje. Baltic Hub brzy zahájí výstavbu svého třetího hlubokovodního terminálu známého jako T3, díky kterému bude tento kontejnerový hub jedním z největších v Evropě a bude schopen odbavit další generaci kontejnerových lodí připlouvajících do Baltského moře. S tímto novým terminálem bude Baltic Hub připraven i nadále sloužit a podporovat polskou ekonomiku, státy střední a východní Eropy a pobaltské státy i jejich mezinárodní komerční trhy. Investice také znamená významné rozšíření nabídky služeb pro zákazníky Baltic Hub a impuls k přilákání nových služeb a přepravních aliancí.

Stavba T3, která bude dokončena do roku 2025, bude zahovat hlubokovodní nábřeží o délce 717 metrů s hloubkou 17,5 metrů a rozšíření plochy terminálu o 36,5 hektrarů. Kromě toho bude součástí investice nákup sedmi nových jeřábů schopných odbavit největší plavidla na světě a 20 poloautomatických jeřábů RMG pro manipuaci kontejnerů na ploše.

Generální ředitel Baltic Hub, Charles Baker, se podělil o tajemnství úspěchu své organizace. “Je to jednak výsledek naší skvělé polohy s dobrým přístupem k moři a bez omezení přílivu, ale také našich vynikajících operativních schopností a podpory a investic do infrastruktury ze strany polské vlády.”

“Jsme dnes na terminál nesmíě hrdí, ale otevřeně uznáváme, že dnešní Baltic Hub by neexistoval bez tvrdé práce a odhodlání všech našich zaměstnanců, stejně jako důvěry a loajality našich akcionářů, zákazníků, věřitelů, dodavatelů a místních komunit během těchto 15 let,”  dodal Charles Baker.

 

Zdroj: Baltic Hub

 

Pravnuk slavného podnikatele Emila Kolbena navštívil PRAKAB Pražskou kabelovnu

V roce 2021 oslavil PRAKAB již sto let od svého založení. Bylo to právě v roce 1921, kdy firmu získal a pod tímto názvem zaregistroval pokrokový elektrotechnik a průmyslník Emil Kolben. PRAKAB který je špičkou v oblasti požárně bezpečnostních kabelů, je po celou svou více než stoletou historii v nepřetržitém výrobním procesu. Dodnes firma vyrábí kabely v původních prostorách hostivařské továrny. A právě tu navštívil pravnuk Emila Kolbena, Martin Kolben.

Nové technologie, ještě více komfortu: Volkswagen představuje nový model Touareg

Volkswagen posouvá třetí generaci modelu Touareg na ještě vyšší úroveň rozsáhlou modernizací. Podvozek tohoto prémiového SUV byl společně s konceptem zobrazování a ovládání zásadně vylepšen a design přídě i zádě zaujme ostřejšími rysy. Mimořádně výrazné jsou nově vyvinutá HD LED Matrix světla a zadní LED světla koncipovaná jako světelná lišta. Do té je poprvé u automobilu prodávaného v Německu vloženo červeně osvětlené logo značky Volkswagen.