Dnes podobně jako včera …

30.03.2023 | Článek dne, Pod lupou

Pozorný, a hlavně pravidelný čtenář této stati si už jistě všimnul, že se v jednotlivých vydáních tu a tam objevuje odkaz na nejrůznější repliky zejména klasických českých filmů i oblíbených knížek, které měly to štěstí, že zlidověly a pro nás dnes mají jistou symboliku.

Výjimkou tak nebude ani ten dnešní díl, který může (i tentokrát) začínat třeba odkazem na slavnou větu paní Müllerové, Švejkovy posluhovačky, o atentátu na císaře Ferdinanda d´Este. Ta by s ohledem na aktuální vývoj situace kolem evropského tažení za bezemisní dopravu mohla znít třeba takhle: „Tak nám schválili syntetiku …“. Na to by Švejk dnes, podobně jako tehdy, mohl bezelstně vykulit oči a odvětit: „Ježíšmarjá, to je dobrý. A proč zrovna syntetiku, proč ne třeba i bio paliva?“ A v čem že lze mezi Haškovým originálem a dnešní aktualizovanou replikou vidět možné paralely?

Tou první by mohlo být to, že v obou případech šlo o nečekané a překvapivé vyvrcholení reálně neudržitelné situace. Dané řešení, jakkoliv bylo radikální, navíc tehdy i dnes přineslo jedněm zármutek, zatímco druhým jistou úlevu.

Dnes je těžké odhadnout, jaké další paralely bude možné mezi výrokem původním a tím dnešním nalézt v budoucnu. Faktem je, že Švejkova původní replika pomyslně odstartovala čtyřleté globální peklo, které nikdy předtím lidstvo nezažilo. Po jeho skončení však nejen Evropané začali na řadu věcí hledět zcela novou optikou …

Miroslav Rumler

Pravnuk slavného podnikatele Emila Kolbena navštívil PRAKAB Pražskou kabelovnu

V roce 2021 oslavil PRAKAB již sto let od svého založení. Bylo to právě v roce 1921, kdy firmu získal a pod tímto názvem zaregistroval pokrokový elektrotechnik a průmyslník Emil Kolben. PRAKAB který je špičkou v oblasti požárně bezpečnostních kabelů, je po celou svou více než stoletou historii v nepřetržitém výrobním procesu. Dodnes firma vyrábí kabely v původních prostorách hostivařské továrny. A právě tu navštívil pravnuk Emila Kolbena, Martin Kolben.

Nové technologie, ještě více komfortu: Volkswagen představuje nový model Touareg

Volkswagen posouvá třetí generaci modelu Touareg na ještě vyšší úroveň rozsáhlou modernizací. Podvozek tohoto prémiového SUV byl společně s konceptem zobrazování a ovládání zásadně vylepšen a design přídě i zádě zaujme ostřejšími rysy. Mimořádně výrazné jsou nově vyvinutá HD LED Matrix světla a zadní LED světla koncipovaná jako světelná lišta. Do té je poprvé u automobilu prodávaného v Německu vloženo červeně osvětlené logo značky Volkswagen.

ŘSD zahajuje stavbu I/35 Lešná – Palačov

Ředitelství silnic a dálnic dnes zahajuje výstavbu akce I/35 Lešná – Palačov. Jedná se o novostavbu čtyřpruhové silnice I/35 mezi obcemi Lešná a Palačov a přestavbu silnice I/48 mezi Dubem a Palačovem na dálnici D48. Obě komunikace budou vzájemně propojeny novou mimoúrovňovou křižovatkou. Stavba má nadregionální význam a propojí Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj.