GARBE Green Park Piešťany uvádza nový štandard udržateľnosti a zeleného developmentu v regióne CEE

10.02.2023 | FOCUS na Slovensko

Spoločnosť GARBE dokončila konštrukciu prvej budovy vo svojom Green Parku Piešťany. Tento nový development je v súlade s udržateľnou filozofiou spoločnosti. Strecha haly má fotovoltické panely, ktoré budú primárnym zdrojom obnoviteľnej energie.

GARBE Industrial Real Estate CEE, vedúci špecialista v logistickom a priemyselnom developmente, dokončil svoju prvú budovu v GARBE Green Parku Piešťany. Tento development zahŕňa fotovoltické panely. Prevádzka parku je uhlíkovo neutrálna a nezávislá na dodávkach plynu. Zariadenie je vybavené tepelnými čerpadlami a cirkulárnym vodným systémom, ktorý využíva vlastnú studňu a recykláciu vody.

„GARBE Green Park Piešťany je veľkým záväzkom voči zeleným riešeniam, ktorý sa nám teraz úspešne podarilo splniť. Tento projekt bol od začiatku veľmi ambiciózny. Tento typ komplexných udržateľných riešení nebol doteraz na tomto trhu implementovaný,“ povedal Martin Polák, Managing Director pre región CEE v GARBE. „Pokiaľ si nastavíte svoje ciele vysoko, budete musieť zdolať rôzne legislatívne reštrikcie, popasovať sa s technickými problémami, rovnako ako s vyššími nákladmi. Inštalácia fotovoltických panelov na strechu parku bola posledným krokom našej cesty k dosiahnutiu všetkých našich cieľov. Som rád, že sa nám to podarilo. Teraz plánujeme naďalej dodávať tieto riešenia naprieč všetkými našimi projektmi. Toto nerobíme len preto, aby sme zvýšili svoje ESG body, ale aby sme nastavili nové štandardy trhu, čo je oveľa dôležitejšie. Pre mňa je toto priamo spojené s tým, ako zaobchádzame s naším okolím a naším životným prostredím.“

GARBE taktiež dodáva druhú budovu, a to špekulatívne na ploche 18 000 metrov štvorcových. Táto hala bude tiež spĺňať definované udržateľné kritériá, vrátane fotovoltických panelov umiestnených na jej streche. Park sa snaží zachovať okolité prostredie, vrátane stromov a trávy, a bude zahŕňať aj včelie úle. Materiály a vybavenie použité pri výstavbe boli vybrané s cieľom nízkeho dopadu na životné prostredie.

GARBE Green Park Piešťany sa nachádza 300 metrov od diaľničného výjazdu do Piešťan, 80 kilometrov od Bratislavy a 110 kilometrov od Žiliny. To zaisťuje jednoduchý prístup k ostatným trhom v regióne CEE a ďalej. Zastávka autobusu hromadnej dopravy sa nachádza hneď vedľa parku.

Zdroj: GARBE

Puzzle a hry mieria z Ostravy do 58 krajín sveta

Napriek lákadlám digitálneho sveta popularita niektorých tradičných hračiek stále trvá. Výrobcom, ako je Ravensburger AG, vzrástol v čase pandémie dopyt. S rastom a expanziou na ďalšie trhy sa musela vysporiadať aj súvisiaca logistika v mošnovskom sklade, prevádzkovanom firmou Geis. A nejde len o zväčšenie plochy na skladovanie a nárast dopravnej kapacity na prepravu tovaru.

Sklady a skladové procesy idú s dobou

Je dobre známe, akú dôležitú úlohu v logistických procesoch hrajú sklady – a aké dôležité sú neúnavné inovácie, či už skladov ako priemyselných budov, alebo skladových procesov. Tie majú priamy dopad na rýchlosť vychystávania objednávok či množstvo reklamácií.