Globální politická situace ovlivňuje roční výsledky přístavu Hamburk

22.02.2023 | Logistický HYDEPARK

V pondělí 20. února 2023 proběhla v Hamburku tisková konference k výsledkům přístavu v roce 2022.

Mezinárodní krize formovala v roce 2022 vývoj překladu zboží v přístavu Hamburk. Na hamburských terminálech bylo celkem přeloženo 119,9 milionu tun zámořského zboží. To odpovídá poklesu o 6,8 % oproti předchozímu roku. Nábřeží kontejnerových terminálů překročilo 8,3 mil. TEU. To odpovídá mínusu 5,1 % oproti předchozímu roku. Pozitivně se vyvíjel segment konvenčního kusového zboží s nárůstem o 11,2 procenta na 1,4 milionu tun. Hromadného zboží bylo zmanipulováno 36,2 mil. tun (-8,9 %) hromadného zboží. „Válka na Ukrajině a s ní spojené sankce proti Rusku, stejně jako celosvětové problémy v dodavatelských řetězcích v důsledku pandemie kovidu, měly v průběhu roku vliv na překlad v hamburském přístavu. K tomu se přidaly pracovní spory v přístavu na začátku druhé poloviny roku a velmi vysoká inflace v průběhu podzimu, která způsobila, že se výdajová nálada spotřebitelů dostala na samé dno,“ komentoval Axel Mattern, předseda představenstva společnosti Hafen Hamburg Marketing e.V. V případě hromadného zboží lze nižší objemy přímo i nepřímo přičíst zpřísněným sankcím vůči Rusku.

Zdroj: HHM

V první desítce partnerských zemí tradičně opět vedla Čína s 2,46 milionu TEU (-3,8 procenta). Na druhém místě následují USA s 605 000 TEU, což představuje pokles o 2,1 procenta. Na třetím místě zůstal Singapur s 423 000 TEU (-1,1 %). Seznam nejlepších partnerských zemí pro rok 2022 přináší několik překvapení. Velmi pozitivně se například vyvíjela výměna zboží s Polskem s 294 000 TEU a nárůstem o téměř 25 %, což tuto zemi řadí na čtvrté místo. Podobně pozitivně se vyvíjely objemy překládky s Finskem (213 000 TEU, +22,3%). S plusem 6,6%, tj. 196 000 TEU ve výměně zboží s hamburským přístavem nastavila pozitivní signál také Kanada, která se dostala z dvanáctého na deváté místo.

Nadále pokračoval trend zvyšování počtu naplutí kontejnerových lodí tzv. třídy Megamax s kapacitou větší než 18 000 TEU, které zavítaly v loňském roce do Hamburku celkem 234krát. To představuje nárůst o šest procent.

Doprava do/z vnitrozemí zůstává téměř stabilní. V modálním rozdělení vnitrozemské dopravy si železnice udržela vedoucí postavení. Více než polovina všech kontejnerů (50,5%) stále putovala po železnici. S 2,7 milionu TEU tak železnice zůstává nejdůležitějším druhem dopravy pro vnitrozemí. I přes pokles o 2,8 procenta dosáhla železnice v tomto segmentu druhého nejlepšího ročního výsledku ve své historii.

Zatímco v loňském roce došlo k poklesu v oblasti překladu zboží, hamburský přístav se připravuje na nové produkty a výzvy. Např. snahou o vybudováním komplexního vodíkového hodnotového řetězce v celém hamburském přístavu či překladiště dovozního terminálu na zelený vodík přeměna v moderní energetické centrum již začala. Zároveň je Hamburk na dobré cestě stát se klimaticky neutrálním přístavem, a to např. i díky výstavbě pobřežních napájecích zařízení na terminálech pro výletní lodě i kontejnery.

Vzhledem ke stále nejisté situaci na světových trzích je obtížné poskytnout prognózu pro rok 2023. „Doufáme, že se světová ekonomika znovu postaví na nohy, a to podpoří i zvýšení překladu v hamburském přístavu,“ shrnuje předseda představenstva HHM Mattern. Všechny zúčastněné strany v hamburském přístavu budou aktivně pracovat na transformaci směrem ke klimaticky neutrálnímu, efektivnímu a modernímu přístavu.

Zdroj: Hafen Hamburg

Výzvy pro automotive: Štěstí přeje připraveným

Jen málokomu je v zemi, jakou je Česká republika, lhostejný další osud evropského automobilového průmyslu. Ten prochází v posledních několika letech asi nejvýznamnějšími změnami ve své více než stoleté historii. A protože snad nenajdete u nás region, který by nebyl přímo či nepřímo propojen s výrobou pro některou ze světových automobilek, zákonitě se ptáme, jak probíhající změny ovlivní životy naše a našich firem v nejbližší budoucnosti.

Autonomní vozíky Agilox od 4IGV ve společnosti Vitesco Technologies v Trutnově zvýšily efektivitu intralogistiky

V trutnovském závodě společnosti Vitesco Technologies byly v dubnu uvedeny do provozu dva autonomní vozíky značky Agilox od společnosti 4IGV, která coby certifikovaný dodavatel tuto techniku v České republice implementuje. Tyto stroje ve Vitesco Technologies rozšířily počet autonomních vozíků, aktuálně jsou tam využívány už tři Agiloxy. První Agilox byl dodán vloni.