GS1 slaví 50 let

03.04.2023 | Článek dne

Standardní čárový kód GS1 pro označování produktů je s námi už půl století. Zavedení mezinárodního datového nosiče se zakódovaným číslem obchodní položky BBC zařadila mezi 50 nejdůležitějších událostí ve vývoji světové ekonomiky.

Snímání čárového kódu na pokladně znamenalo revoluci v maloobchodu s obrovským dopadem do celého dodavatelského řetězce, do ekonomiky i do společnosti.

Dne 3. dubna 1973 lídři průmyslu v USA zvolili jednotný standard pro identifikaci výrobků. Z osmi soutěžních návrhů vybrali symbol UPC, Universal Product Code, který vytvořila společnost IBM; v jejím týmu byl i vynálezce čárového kódu N. J. Woodland, který svůj objev patentoval již v roce 1952. Historicky první načtení čárového kódu proběhlo v červnu 1974 v supermarketu v americkém Ohiu. Kód byl umístěn na balíčku žvýkaček Wrigley’s. Ve stejném roce standard nastoupil cestu do Evropy. Na základě původního čárového kódu UPC vznikl nový datový nosič, čárový kód EAN-13, umožňující globální využívání standardní třináctimístné identifikační struktury.

V roce 1977 v Bruselu vznikla organizace, která dala čárovému kódu ikonický název EAN. Organizaci s názvem European Article Numbering Association, E.A.N.A., založilo 12 evropských států. V roce 1983 se Československo stalo 19. členem EAN International a byl mu přidělen prefix 859. Těmito číslicemi začíná globální číslo obchodní položky (GTIN) každého výrobku registrovaného u nás, resp. identifikátor společnosti, která produkt uvedla na trh (Global Company Prefix, GCP). Číslo GTIN je uvedené pod čárovým kódem, který umožňuje jeho strojové načtení již padesát let.

Roku 2005 došlo ke sloučení americké organizace s EAN International; tak se zrodila globální standardizační organizace GS1. U nás následně proběhla transformace EAN Česká republika na GS1 Czech Republic.

Během desetiletí se standard rozvinul do komplexního systému pro automatickou identifikaci, sběr a sdílení dat. Systém GS1 zvyšuje efektivitu dodavatelských řetězců v maloobchodu, zdravotnictví a dalších sektorech. Umožňuje bezpapírovou obchodní komunikaci, snižuje chybovost, šetří náklady a chrání bezpečnost spotřebitelů a pacientů po celém světě.

Zdroj: GS1 Czech Republic

Pravnuk slavného podnikatele Emila Kolbena navštívil PRAKAB Pražskou kabelovnu

V roce 2021 oslavil PRAKAB již sto let od svého založení. Bylo to právě v roce 1921, kdy firmu získal a pod tímto názvem zaregistroval pokrokový elektrotechnik a průmyslník Emil Kolben. PRAKAB který je špičkou v oblasti požárně bezpečnostních kabelů, je po celou svou více než stoletou historii v nepřetržitém výrobním procesu. Dodnes firma vyrábí kabely v původních prostorách hostivařské továrny. A právě tu navštívil pravnuk Emila Kolbena, Martin Kolben.

Nové technologie, ještě více komfortu: Volkswagen představuje nový model Touareg

Volkswagen posouvá třetí generaci modelu Touareg na ještě vyšší úroveň rozsáhlou modernizací. Podvozek tohoto prémiového SUV byl společně s konceptem zobrazování a ovládání zásadně vylepšen a design přídě i zádě zaujme ostřejšími rysy. Mimořádně výrazné jsou nově vyvinutá HD LED Matrix světla a zadní LED světla koncipovaná jako světelná lišta. Do té je poprvé u automobilu prodávaného v Německu vloženo červeně osvětlené logo značky Volkswagen.

ŘSD zahajuje stavbu I/35 Lešná – Palačov

Ředitelství silnic a dálnic dnes zahajuje výstavbu akce I/35 Lešná – Palačov. Jedná se o novostavbu čtyřpruhové silnice I/35 mezi obcemi Lešná a Palačov a přestavbu silnice I/48 mezi Dubem a Palačovem na dálnici D48. Obě komunikace budou vzájemně propojeny novou mimoúrovňovou křižovatkou. Stavba má nadregionální význam a propojí Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj.