Odborné vzdělávání na evropské úrovni podporují na Katedře logistiky i smluvní firemní partneři

02.05.2024 | Logistický HYDEPARK

Katedra logistiky Podnikohospodářské fakulty VŠE v Praze letos již po třetí, jako jedna z mála odborných vzdělávacích pracovišť, získala mezinárodní odbornou akreditaci Evropské logistické asociace (ELA).

Tuto akreditaci katedra získala na období dalších tří let. Akreditace opravňuje katedru k tomu, že úspěšní absolventi vedlejší specializace Logistika – mezinárodní přeprava a zasílatelství mohou získat profesní certifikát ELA na úrovni ECBLc. Ten mohou získat bez dalšího vzdělávání či dodatečných zkoušek. Je tomu tak proto, že mezinárodní odborná akreditace katedry osvědčuje rozsah a kvalitu zde poskytovaného odborného logistického vzdělání. Certifikát cELog pak mezinárodně osvědčuje odpovídající odborné znalosti, které jsou v souladu s uznávanými profesními vzdělávacími evropskými standardy. K získání mezinárodního profesního certifikátu ELA musí certifikovaní absolventi splnit náročná kvalitativní kritéria s podmínkou, že při úspěšném absolvování uvedené specializace vyučované a garantované Katedrou logistiky je jejich celkové klasifikace do průměru 2,0.

Spolu s rozvojem a prohlubováním odborné kvality a rozsahu výuky má Katedra logistiky FPH VŠE v Praze již dlouhodobou smluvní spolupráci s firmami, zabývajícími se různými stránkami logistiky. Významné je, že tyto firmy s katedrou na odborném logistickém vzdělávání studentů v různých formách aktivně spolupracují. Konkrétně se jedná o firmy PPL, HOPI Holding, Procter & Gamble, CHEP, ICZ, DB cargo, Geis, MSC, DB Schenker, Kaufland a Metrans. Setkání se s praxí proto není pro studenty žádnou výjimkou, ale již pravidlem. Nejde jen o společně realizovanou výuku, zpracovávání kvalifikačních prací či společné výzkumné aktivity, ale především o různě zaměřené odborné exkurze přímo do provozního prostředí.

Zdroj: Radek Novák, Katedra logistiky FPH VŠE v Praze

DACHSER zrychluje dopravu mezi Velkou Británií a EU

Nová celní služba Smart Border Connect umožňuje srovnatelnou dobu tranzitu všeobecného nákladu jako před Brexitem. Britským vývozcům tak DACHSER díky své nové celní službě Smart Border Connect umožňuje hladší přístup na jednotný trh EU. Inteligentní logistické řešení zjednodušuje a urychluje celní odbavení, a tím snižuje náklady na vývoz.

Jacobs Douwe Egberts vsází v Česku na biopalivo HVO, uhlíková stopa se snížila o 90 %

Jacobs Douwe Egberts (JDE), světový výrobce kávových produktů a čajů s továrnou ve Valašském Meziříčí, využívá od března tohoto roku pro přepravu svých produktů syntetickou naftu HVO. Jde o prémiové ekologické palivo nové generace, které se vyrábí čistě z odpadu, především z použitých rostlinných olejů. V porovnání s běžnou naftou má vynikající výsledky – snižuje emise CO2 až o 90 %, bez rozdílu ve spotřebě kamionů.

Raben otevřel přímé spojení do Británie z Eurohubu v Rokycanech. České depo zredukovalo emise přepravy o 5,5 %

Evropská logistická společnost Raben nově otevřela přímou linku z rokycanského Eurohubu, hypermoderního logistického depa, do britského Dartfordu. Dojde tak k výraznému zrychlení i zlevnění přepravy mezi oběma zeměmi. Logistická centra zefektivňují dopravu po Evropě, čímž spolu se zaváděním paliva HVO100 přispívají k ekologičtější logistice.