Kia Slovakia v minulom roku vyrobila 311-tisíc automobilov

26.01.2023 | FOCUS na Slovensko

V roku 2022 vyrobila spoločnosť Kia Slovakia vo výrobnom závode v Tepličke nad Váhom celkovo 311-tisíc automobilov. Počet vyrobených vozidiel je o 1,1 % vyšší ako v predchádzajúcom roku. Nárast vo výrobe v roku 2022 bol podporený úspechmi značky Kia v Európe, ako aj predstavením nových špecifikácií stávajúcich modelov. Viac ako polovicu (57 %) vyrobených automobilov v roku 2022 tvorila piata generácia modelu Sportage. Zostávajúcu časť tvorili štyri karosárske verzie modelu Ceed (Ceed, Ceed_SW, ProCeed a XCeed).

„Do nášho výrobného portfólia v roku 2022 pribudla plug-in hybridná verzia modelu Sportage.  Približne 30 % u nás vyprodukovaných vozidiel bolo elektrifikovaných – hybridy a plug-in hybridy (HEV, PHEV). V aktuálnom roku budeme pokračovať v investíciách s cieľom zefektívniť výrobu, znižovať spotrebu energií a celkovo zlepšovať našu konkurencieschopnosť,“ povedal  Roman Kraľovanský, viceprezident divízie Výroba.

Medzi krajinami, pre ktoré Kia Slovakia vyrába svoje automobily, nenastali v roku 2022 výraznejšie zmeny. Vozidlá smerovali do viac ako 80 krajín sveta, najmä však do Veľkej Británie, Nemecka, Španielska, Poľska a Francúzska. V prvej dvanástke exportných krajín sa nachádzajú iba európske štáty, medzi nimi aj Slovensko, kde zostalo takmer 7-tisíc automobilov Sportage a Ceed z Tepličky nad Váhom.

V dvoch halách na výrobu motorov spoločnosť Kia Slovakia vyrobila v roku 2022 viac ako 460-tisíc motorov. V medziročnom porovnaní ide o nárast vyše 3 %. Polovica hnacích jednotiek bola použitá v automobiloch vyrábaných v Tepličke nad Váhom. Do sesterského závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošoviciach putovalo 47 % motorov. Výrazná väčšina z nich (88 %) boli benzínové agregáty.

V roku 2022 Kia investovala na Slovensku viac ako 57 miliónov eur. Počas leta sa uskutočnila generačná obmena 40-tich robotov na karosárni. Redukciu fyzicky náročnej práce a zvýšenie presnosti nanášania tmelu priniesla inštalácia siedmich nových robotov na lakovni. V rámci zabezpečenia presnosti karosérií sa na zvarovni nainštaloval nový 3D merací prístroj, ktorý uľahčí a zrýchli proces merania.

Okrem toho má Kia Slovakia nového prezidenta a finančného riaditeľa. Novým prezidentom a výkonným riaditeľom Kia Slovakia, s. r. o., sa s účinnosťou od 1. januára 2023 stal pán Geon Won Shin, ktorý nahradil doterajšieho prezidenta Seok Bong Kima. 

Geon Won Shin začal kariéru v Kia Corporation v roku 1990. V rokoch 2012 až 2016 riadil výrobu vozidiel v závode značky Kia v Číne. V marci 2019 bol menovaný do pozície viceprezidenta divízie výroba v závode Kia Slovakia.

„Som veľmi rád, že môžem viesť unikátny a moderný výrobný závod značky Kia v Európe. Budem rozvíjať naše aktivity na Slovensku, pripravovať závod na budúcnosť, zefektívňovať výrobu modelov Ceed a Sportage a zlepšovať pracovné prostredie našich zamestnancov,“ povedal Geon Won Shin, nový prezident a výkonný riaditeľ Kia Slovaki,a s. r. o.

Novým finančným riaditeľom Kia Slovakia, s. r. o., sa s účinnosťou od 9. januára 2023 stal pán Uk Jeon, ktorý nahradil doterajšieho finančného riaditeľa Tae Jin Kima.

Uk Jeon pôsobil na oddeleniach pre vzťahy s investormi a Treasury v spoločnosti Kia Corporation v Južnej Kórei a neskôr ako finančný riaditeľ spoločnosti Kia Canada.

Zdroj: Kia Slovakia

Priemyselný odpad na Slovensku

Kým v dnešnej dobe sa mnoho spoločností zameriava na udržateľnosť a spoločenskú zodpovednosť svojho podnikania, či už z vlastného presvedčenia, z presvedčenia svojich zákazníkov, alebo chtiac-nechtiac z podnetu Európskej únie, možností, ako tieto stratégie do svojho podnikania dostať, je veľa.

Aramco a DHL Supply Chain oznamujú nový spoločný podnik

Aramco, jedna z popredných globálnych integrovaných energetických a chemických spoločností, a DHL Supply Chain, medzinárodný poskytovateľ zmluvných logistických služieb, uzavreli akcionársku dohodu o spoločnom podniku na prevádzkovanie nového zásobovacieho a logistického uzla v Saudskej Arábii. Cieľom je zvýšiť efektívnosť a trvalú udržateľnosť dodávateľského reťazca. Prvé centrum svojho druhu v regióne by malo začať fungovať v roku 2025. Zákazníkom v priemyselnom, energetickom, chemickom a petrochemickom sektore poskytne komplexné služby pre spoľahlivé integrované dodávateľské a dodávateľské reťazce. Spoločný podnik sa spočiatku zameria na Saudskú Arábiu, ale s ambíciou postupne rozšíriť svoj dosah na celý región MENA (Blízky východ a severná Afrika).