Křižovatka kam se podíváš …

13.04.2023 | Pod lupou

Varování, byť mnohými zpochybňované, části světových technologických elit před dalším překotným vývojem umělé inteligence, únik přísně utajovaných zpravodajských dokumentů z administrativy přední světové mocnosti, nebo třeba úspěšné hackerské útoky na naší klíčovou infrastrukturu včetně civilních nemocnic, řízení letového provozu a další strategické cíle významné pro každodenní fungování společnosti.

To všechno můžeme považovat buď za nezbytnou daň, bez které lze vyššího stupně fungování moderní společnosti dosáhnout jen stěží, nebo za jistý druh technologického rozcestí, na kterém je lepší chvíli postát a další cestu si důkladně promyslet.

To hlavně proto, abychom se zbrkle nevydali třeba nesprávným směrem a pak se nemuseli vracet zpátky za jen těžko vyčíslitelných nákladů. Bohužel, s těmi rozcestími se zejména v Evropě v poslední době tak nějak roztrhnul pytel.

Slýcháme tak úvahy o nutnosti překročit vlastní stín při stanovování strategie pro automobilový průmysl, vytápění našich domovů, nebo třeba cílenou redukci chovů hospodářských zvířat. Je asi nejvyšší čas zbystřit smysly. Bude nejspíš opravdu důležité ohlídat si, abychom v zájmu civilizace spolu s vlastním stínem nepřekročili i příslovečný bludný kořen …

Miroslav Rumler

Kde je vůle …

Jednou z ikon filmové tvorby prvního desetiletí jedenadvacátého století byl kreslený snímek Cars, neboli Auta. Byl určen dětem, ale milovali ho – a mnohdy dodnes milují – i generace jejich rodičů. Tvůrci v Pixaru vdechli v cartoonu obyčejným starým vozům, žijícím v kdysi rušném, dnes ale díky dálničnímu obchvatu moderní civilizací dávno zapomenutém městečku, život a nezaměnitelný charakter.

Svět jako puzzle …

Jdi pořád dopředu, a hlavně nesmíš zastavit, ani kdybys měl duši vypustit. Nesmíš ani o krok uhnout, i kdyby se cokoliv dělo. A za žádnou cenu se nesmíš ohlédnout! Tak zní instrukce princi Velenovi na cestě k Mrakomorovu hradu, ze kterého je v kultovní pohádce Princ a Večernice připraven vysvobodit milovanou Večernici.

Práce, lidé, zábava. SpeedCHAIN jako tradice s příběhem …

Automatizace, digitalizace, optimalizace, práce s lidmi, kvalita, bezpečnost a dostatečná ziskovost. I to jsou – vedle celé řady environmentálních aspektů – neoddělitelné, přesto v poslední době možná trochu upozaděné, složky mixu tvořícího model udržitelného podnikání. Jen těžko lze v době, kdy je podoba dodavatelského řetězce budoucnosti víc než kdykoli v minulosti zahalena mlhou nejistoty, odhadnout pořadí jejich důležitosti.