Nové nabíjecí stanice pro ČEZ Distribuce na pražské Brumlovce. Schneider Electric jich zprovoznil téměř 60

20.06.2023 | Článek dne

Firma Schneider Electric pokračuje ve dlouhodobé spolupráci se společností ČEZ Distribuce. Nově v jejím sídle na pražské Brumlovce zprovoznila 57 neveřejných nabíjecích stanic, které jsou dostupné zaměstnancům pro dobíjení firemních elektromobilů.

Schneider Electric si tady musel poradit s rozšířeným problémem pražských budov – nedostatečnou rezervou elektrického výkonu. Jako hlavní řídicí jednotka proto posloužila osvědčená EcoStruxure EV Charging Expert, která zajišťuje správu a řízení nabíjení elektroaut v budově s ohledem na celkový odběr budovy. Na projektu společnost spolupracovala s firmou INKO Praha, která se specializuje na instalaci slaboproudých a silnoproudých rozvodů.

Zájem o elektromobilitu stále roste, prodej elektroaut trhá rekordy: jen loni se v Česku prodalo 3 895 nových vozidel, což představuje 47% nárůst oproti roku 2021. Ukazují to data Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA). V celé Evropské unii získalo nového majitele 1,1 milionu aut, která spoléhají čistě na bateriový provoz. Sázka Evropy na elektromobilitu a omezení spalovacích motorů si však žádá rychlý nástup infrastruktury, na kterou elektroauta spoléhají. Současná síť nabíjecích stanic není pro budoucí potřeby dostatečná. Společnost Schneider Electric v této oblasti nabízí celou řadu efektivních řešení.

Foto: Schneider Electric

Jejím významným partnerem v Česku je ČEZ Distribuce, mezi jejíž klíčové směry pro následující léta patří i integrace obnovitelných zdrojů a dobíjecích stanic do distribuční sítě. Ve vzájemné spolupráci obě firmy v posledních letech dokončily již několik instalací neveřejných nabíjecích stanic v areálech ČEZ Distribuce, a to v různých lokalitách po celé České republice (Praha, Hradec Králové, Děčín, Plzeň, Kladno, Pardubice, Kolín, Benešov). Instalace stanic jsou součástí evropského projektu OneNet, který se zaměřuje na integraci uživatelů sítě s cílem zvyšovat flexibilitu ve formě podpůrných služeb pro energetiku, a rolí Schneider Electric v tomto projektu bylo uvádění dobíjecích stanic do provozu. Projekt OneNet je spolufinancovaný Evropskou komisí v rámci programu Horizon 2020.

57 nových nabíjecích míst na pražské Brumlovce

V březnu Schneider Electric uvedl do provozu společně s firmou INKO Praha jednu z největších instalací nabíjecích stanic v České republice, a to v budově Alfa na Brumlovce v Praze. „V podzemních garážích mohou zaměstnanci ČEZ Distribuce využít pro dobíjení firemních elektromobilů 57 nabíjecích stanic EVlink Smart Wallbox 22kW. Museli jsme čelit tomu, že stejně jako v jiných budovách v Praze, ani zde není dostatečná rezerva výkonu elektřiny. Proto jsme jako hlavní řídící jednotku použili EcoStruxure EV Charging Expert (zkráceně LMS), která zajišťuje správu a řízení nabíjení elektromobilů. Distribuuje rovnoměrně dostupný výkon mezi nabíjecí stanice (stejná doba nabíjení, stejné množství odebrané energie) s ohledem na různé zatížení fází a skutečně odebíraný výkon. V další etapě bude doplněna integrace s lokálním řídicím systémem budovy a hlídání čtvrthodinového maxima,“ uvádí Leoš Kabát, expert na řešení pro elektromobilitu ze Schneider Electric.

Řídicí jednotka EcoStruxure EV Charging Expert (zkráceně LMS) patří mezi klíčové komponenty Schneider Electric, díky kterým je firma schopna společně s nabíjecími stanicemi, například z nové řady EVlink Pro AC, ochranami a přípojnicovým systémem nabídnout zákazníkům komplexní řešení.

Zdroj: Schneider Electric

Kuehne+Nagel je hlavním spedičním a logistickým partnerem letošní konference COP28

Skupina Kuehne+Nagel se stala oficiálním logistickým partnerem letošní globální konference OSN o změně klimatu pořádané v Dubaji. Mezi 30. listopadem do 12. prosincem se má akce zúčastnit více než 70 000 akreditovaných hostů exkluzivní modré zóny s omezeným přístupem a dále na denní bázi 50 000 běžných návštěvníků veřejně dostupné zelené zóny.

Ceny AFI si letos odnesly firmy Kvados a Nebesys

Vítězi letošních Cen AFI se staly společnosti Kvados a Nebesys. Cenu za dlouhodobý přínos investičnímu prostředí obdržel Jaroslav Hanák. Ceny AFI uděluje Sdružení pro zahraniční investice – AFI s cílem ocenit firmy i jednotlivce v jejich odvaze inovovat, zavádět nové technologie a postupy a zároveň uvažovat v dlouhodobém horizontu.