Novinka na D1 mezi Spořilovem a Průhonicemi

04.01.2023 | Článek dne

Řidiči pozor! Dosavadní část dálnice D1 mezi Spořilovem a Průhonicemi v délce cca. 5,2 km je od 1.1.2023 místní komunikací I. třídy.
D1 ilustrační foto

Řidiči, kteří pravidelně nesledují tweety ŘSD, by měli zpozornět. Od 1.1.2023 pro ně Ředitelství silnic a dálnic připravilo překvapení v podobě změny úseku ze Spořilova do Průhonic z dálnice na silnici pro motorová vozidla. V praxi to znamená, že pro tento úsek v délce 5,2 km sice nebudete potřebovat dálniční známku, zato však musíte sundat nohu z plynu. Z původních 130 km/h na 110 km/h.

Jak se ministr dopravy Martin Kupka vyjádřil pro server Aktuálně.cz, je snížení rychlosti na 110 km/h kompromisem, kdy obce podél dálnice v tomto úseku už léta požadují snížení rychlosti na 80 km/h, ale zároveň se jedná o moderní tříproudou komunikaci mimo město. První úsek dálnice byl otevřen 12. července 1971 mezi Prahou a Mirošovicemi. Obcím, které se začaly rozvíjet zejména v posledních 30 letech na jihozápad od metropole, chybí protihlukový val. Přesto je otázka, zda snížení rychlosti je správným řešením.

Zdroj: ŘSD

Pravnuk slavného podnikatele Emila Kolbena navštívil PRAKAB Pražskou kabelovnu

V roce 2021 oslavil PRAKAB již sto let od svého založení. Bylo to právě v roce 1921, kdy firmu získal a pod tímto názvem zaregistroval pokrokový elektrotechnik a průmyslník Emil Kolben. PRAKAB který je špičkou v oblasti požárně bezpečnostních kabelů, je po celou svou více než stoletou historii v nepřetržitém výrobním procesu. Dodnes firma vyrábí kabely v původních prostorách hostivařské továrny. A právě tu navštívil pravnuk Emila Kolbena, Martin Kolben.

Nové technologie, ještě více komfortu: Volkswagen představuje nový model Touareg

Volkswagen posouvá třetí generaci modelu Touareg na ještě vyšší úroveň rozsáhlou modernizací. Podvozek tohoto prémiového SUV byl společně s konceptem zobrazování a ovládání zásadně vylepšen a design přídě i zádě zaujme ostřejšími rysy. Mimořádně výrazné jsou nově vyvinutá HD LED Matrix světla a zadní LED světla koncipovaná jako světelná lišta. Do té je poprvé u automobilu prodávaného v Německu vloženo červeně osvětlené logo značky Volkswagen.

ŘSD zahajuje stavbu I/35 Lešná – Palačov

Ředitelství silnic a dálnic dnes zahajuje výstavbu akce I/35 Lešná – Palačov. Jedná se o novostavbu čtyřpruhové silnice I/35 mezi obcemi Lešná a Palačov a přestavbu silnice I/48 mezi Dubem a Palačovem na dálnici D48. Obě komunikace budou vzájemně propojeny novou mimoúrovňovou křižovatkou. Stavba má nadregionální význam a propojí Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj.