I léto má svá pravidla …

03.08.2023 | Pod lupou

Letní prázdniny se nekompromisně přehouply do své druhé poloviny, a to je po krátké odmlce dobrý důvod k úvaze o tom, co pro nás vlastně toto období znamená.

Pro každého je to samozřejmě něco trochu jiného, pro většinu je to ale podle slov zkušeného plavčíka na mole Slapské přehrady podobné: „Prvních čtrnáct dnů si málokdo dokáže představit jinak než v Chorvatsku nebo Itálii, takže u nás sezóna začíná až v půlce července, to ale navíc musí klapnout počasí. V srpnu už mají po dovolené a vstupné tak má cenu vybírat jen o víkendech …“.

To do jisté míry nabízí i odpověď na naši otázku proč je hlodání času tolik patrné na většině tuzemských rekreačních zařízení, jež v minulosti doslova praskala ve švech a dnes až na výjimky zejí prázdnotou.

Faktem ale je, že druhá polovina letních prázdnin je tak nějak klidnější, je více času na setkávání s přáteli a známými, pro mnohé z nás představuje i návrat k pracovním povinnostem, letním schůzkám s obchodními partnery, a to nezřídka v prostředí letních zahrádek více či méně osvědčených podniků. S krátícím se dnem a klesající teplotou ovzduší sice trochu opadá adrenalin z letních exotických zážitků, pro nás ale může taková změna přinést příležitost o to víc si odpočinout a načerpat síly do nadcházející podzimní sezóny.

Počasí posledních pár dnů u nás sice rekreaci moc nepřálo, ale nic netrvá věčně, těžké mraky se jistě brzy rozplynou a my budeme mít ještě spoustu času užít si tu letní pohodu, na kterou pak zejména v dlouhých zimních měsících tak rádi vzpomínáme.

Tak se čiňte, ať jsou i vaše vzpomínky na tyto dny co nejpřitažlivější!

Miroslav Rumler

Jak bez rizika řídit rizika…

Přelom května a června, pokud ovšem počasí nezkazí nějaká ta klimatická anomálie, je standardně obdobím, kdy na vodu své čluny, jachtičky a plachetnice z jejich zimovišť přivážejí i ti, kteří nestojí o časně jarní dobrodružství s ranními teplotami stále kolem nuly a jistotou nejistého počasí. Červen už je zpravidla přívětivý, a proto není čas dál vyčkávat, ta opravdu letní sezóna v našich podmínkách netrvá dlouho a většinou končí nejpozději na přelomu září a října. V těchto dnech tak vrcholí úsilí o zprovoznění vloni zazimovaných plavidel, která pak musí na vlnách našich řek, jezer a nádrží bez větších komplikací přečkat ty nadcházející čtyři letní měsíce. Jakýkoliv servis ve vodě je totiž o poznání komplikovanější než na suchu, navíc jakékoliv závady dále kriticky krátí čas, kdy si svou loď chcete nerušeně užívat a maří dnes nemalou investici do kotvení u bezpečného mola. Kdo je připraven, není zaskočen, říká známé české přísloví.

Logistické jaro na vlně networkingu…

Jaro k nám přichází letos opravdu rozpačitě. Sucho střídají několikadenní deště, po letních teplotách se do krajiny zase vrací noční mrazíky. Je asi lhostejné, jestli jde o vývoj abnormální, nebo si jen v očekávání teplých a slunečných jarních dnů nepamatujeme, že to vloni, a možná už spoustu posledních let, bylo vlastně podobné. Faktem je, že bez ohledu na počasí je jaro tradičně obdobím, kdy k sobě lidé mají po dlouhé zimě tak trochu blíž a společenské setkávání získává na atraktivitě díky možnostem, které se pro ně otevírají s rostoucími teplotami, nabídkou restauračních zahrádek a celkově lepší využitelností zejména venkovních prostor. A do toho teď pochopitelně navíc bodují snad všechny sportbary, v nichž se odehrává společné fandění našim hokejistům, kteří tak téměř každodenně tmelí kolektivy sportovních fandů napříč snad všemi věkovými kategoriemi a sociálními skupinami.

S asistentkou plastovou…

Nechce se mi věřit, že by ještě existoval někdo bez vlastní zkušenosti s komunikací s virtuálním asistentem či asistentkou. Třeba ve vaší bance, při reklamaci nefunkčního zboží či nekvalitní služby, nebo při rezervaci čehokoliv kdekoliv. Já osobně jsem buď velký smolař, kterému i pověstný trpaslík po dešti vyroste, nebo jen naivně tam, kde si sám nevím rady, očekávám za své peníze rychlé řešení od někoho, kdo se v dané věci orientuje lépe a rychleji než já. V práci žádnou virtuální kolegyni ani kolegu nemám a pokud hrozí, že na nějakou narazím při komunikaci s okolním světem, deleguji hovor s ní na někoho jiného, aby mi nepraskla žilka. Nevím, jestli ten pocit znáte, ale sledovat z povzdáli, jak se někdo jiný snaží i několikrát po sobě do telefonu marně vysvětlovat, proč volá a co chce, není totéž, jako když stejné úsilí vyvíjíte vy sami. Jen v poslední době jsme na zákaznických linkách určených pro zákazníky již platící, nebo pro ty, kteří si něco koupit prokazatelně chtějí, bojovali s umělou inteligencí železničního dopravce, jedné z velkých bank, ale také s agentem moderní technologické firmy.