Kdo si počká…

04.12.2025 | Pod lupou

Ekonomové světoví i místní si v posledních letech zvykli užívat ve svých úvahách metaforu, v níž je globální ekonomika přirovnávána k obrovskému zaoceánskému plavidlu, jež je standardním kormidlem ovladatelné jen velmi omezeně a vyniká zejména svou obrovskou setrvačností. Takové přirovnání dává tušit, že ke změnám v kurzu logicky dochází jen velmi zřídka, pomalu a především s velkým zpožděním. Klíčovým prvkem navigace se k tomu navíc stala vize dokonalého, bezemisního a důsledně regulovaného životního stylu, které při respektování nastavených parametrů nevadilo, že je to často sice tak nějak dál, ale zato horší cestou. Kýl křižníku už navíc začíná viditelně drhnout o nepoddajné, naší vlastní vinou silně zanesené dno pod hladinou, která navíc skrývá celou řadu hrozeb v podobě podmořských skalisek a ledovců. Zákonitě tak přichází čas pro první korekce klíčových parametrů používané navigace.

Podle oficiálních informací agentury Reuters americký odvolací soud letos na podzim rozhodl, že oficiální metodika tzv. Petroleum-Equivalency Factor musí být pro svou neobjektivitu bezodkladně zrušena. Jde přitom o algoritmus, který stanoví přepočet spotřeby elektřiny u elektromobilů na spotřebu benzinu. Právě tato hodnota doposud ovlivňovala, jak si daný model vede při výpočtu průměrné spotřeby celé automobilky podle amerických norem CAFE. Jde o velmi významnou změnu výše uvedené navigace, nebo chcete-li korekce azimutu, podle které automobilky plní emisní cíle. Verdikt tak ve svém důsledku ruší platnost systému, který uměle nadhodnocoval efektivitu elektromobilů označovaných jako BEV (Battery Electric Vehicles). Ten vědomě do výsledku nezapočítával ztráty při nabíjení, účinnost rozvodné sítě ani skutečné chování vozidel v reálném provozu. Díky tomu mohla BEV vykazovat násobně vyšší účinnost než srovnatelná auta benzínová a hybridní, přestože skutečný rozdíl byl o poznání menší.

Mnozí mohou namítnout, že jde o rozsudek z USA, jenž evropské zákony přímo neovlivní.  Ale protože změna algoritmu má potenciál narušit globální rovnováhu, je nakonec i unijní exekutiva podle dostupných zdrojů připravena na své vlastní navigaci zapracovat. Podle aktuálního vyjádření komisaře pro dopravu Apostolose Tzitzikostase by tak nově i po roce 2035 na evropském trhu mohla zůstávat i nová auta se spalovacími motory. Přestože ve hře je ponechání „spalováků“ na trhu podle všeho zatím jen s podmínkou jejich pohonu prostřednictvím speciálních syntetických a bio paliv, jde o významný úkrok stranou z původních plánů, navíc směrem od sebezničující likvidace klasických motorů k perspektivnímu výzkumu a vývoji především v oblasti paliv.

Pro tradiční evropské a americké automobilky to představuje jistý bod zlomu, jejich vývojové plány zaměřené výhradně na elektromobily budou muset projít revizí, protože BEV nadále nezbytně nemusí být z pohledu regulace nejvýhodnější volbou. Naopak se otevírá prostor pro hybridní a nízkoemisní spalovací technologie, které mohou novým systémem projít lépe, navíc pro výrobce tradičních aut zejména čínská konkurence v tomto segmentu nepředstavuje zásadní ohrožení. Popustíme-li v této souvislosti uzdu ekonomické fantazii, na pozadí nám k tomu všemu běží podstatně širší myšlenkový kontext, jehož součástí mohou být plány na obnovení po generace budovaných dodavatelských řetězců, restart výroby klíčových komponent v rámci evropského prostoru, příliv investic do chemického průmyslu, nebo efektivní využití již existující infrastruktury pro distribuci paliv pro ta nízkoemisní namísto budování nové paralelní plnohodnotné infrastruktury. Bonusem by navíc byla naděje na dosažení technologické bezpečnosti, resp. nezávislosti na dodavatelích klíčových technologií z nestabilních a rizikových trhů. To by mohlo současné chmurné vyhlídky na budoucí ekonomický růst našich zemí, Evropy i samotných Spojených států přece jenom nakonec nečekaně zalít příslovečným slunečním svitem. Recesi bychom tak mohli přenechat jiným a sami vykročit pravou nohou vstříc nadějím na nečekanou, přesto tolik potřebnou konjunkturu.

K tlaku na odklon od plánů v podobě kompletního nahrazení vozidel se spalovacími motory těmi plně elektrickými se postupně začínají – navzdory kolosálním investicím do vývoje vlastních elektromobilů – přidávat i nejvýznamnější světové automobilky. I ty už dnes nejspíš dobře vědí, že investice do vývoje přijatelných paliv budou pro ně a s nimi pro celou společnost řádově nižší než ty, které stále ještě zbývá v globálním měřítku věnovat nejen do plné transformace výroby, ale především do kompletní přestavby infrastruktury.

Kdo si počká, ten se dočká, řekla by nejspíš teta Kateřina z Jirotkova Saturnina. Evoluce holt není revoluce. Zatímco ta první představuje pomalý, postupný a samovolný proces s cílem trvale udržitelné změny, ta druhá je náhlou, rychlou a často násilnou změnou s nejistou budoucností a celou řadou průvodních hrozeb…

Miroslav Rumler

Jak bez rizika řídit rizika…

Přelom května a června, pokud ovšem počasí nezkazí nějaká ta klimatická anomálie, je standardně obdobím, kdy na vodu své čluny, jachtičky a plachetnice z jejich zimovišť přivážejí i ti, kteří nestojí o časně jarní dobrodružství s ranními teplotami stále kolem nuly a jistotou nejistého počasí. Červen už je zpravidla přívětivý, a proto není čas dál vyčkávat, ta opravdu letní sezóna v našich podmínkách netrvá dlouho a většinou končí nejpozději na přelomu září a října. V těchto dnech tak vrcholí úsilí o zprovoznění vloni zazimovaných plavidel, která pak musí na vlnách našich řek, jezer a nádrží bez větších komplikací přečkat ty nadcházející čtyři letní měsíce. Jakýkoliv servis ve vodě je totiž o poznání komplikovanější než na suchu, navíc jakékoliv závady dále kriticky krátí čas, kdy si svou loď chcete nerušeně užívat a maří dnes nemalou investici do kotvení u bezpečného mola. Kdo je připraven, není zaskočen, říká známé české přísloví.

Logistické jaro na vlně networkingu…

Jaro k nám přichází letos opravdu rozpačitě. Sucho střídají několikadenní deště, po letních teplotách se do krajiny zase vrací noční mrazíky. Je asi lhostejné, jestli jde o vývoj abnormální, nebo si jen v očekávání teplých a slunečných jarních dnů nepamatujeme, že to vloni, a možná už spoustu posledních let, bylo vlastně podobné. Faktem je, že bez ohledu na počasí je jaro tradičně obdobím, kdy k sobě lidé mají po dlouhé zimě tak trochu blíž a společenské setkávání získává na atraktivitě díky možnostem, které se pro ně otevírají s rostoucími teplotami, nabídkou restauračních zahrádek a celkově lepší využitelností zejména venkovních prostor. A do toho teď pochopitelně navíc bodují snad všechny sportbary, v nichž se odehrává společné fandění našim hokejistům, kteří tak téměř každodenně tmelí kolektivy sportovních fandů napříč snad všemi věkovými kategoriemi a sociálními skupinami.

S asistentkou plastovou…

Nechce se mi věřit, že by ještě existoval někdo bez vlastní zkušenosti s komunikací s virtuálním asistentem či asistentkou. Třeba ve vaší bance, při reklamaci nefunkčního zboží či nekvalitní služby, nebo při rezervaci čehokoliv kdekoliv. Já osobně jsem buď velký smolař, kterému i pověstný trpaslík po dešti vyroste, nebo jen naivně tam, kde si sám nevím rady, očekávám za své peníze rychlé řešení od někoho, kdo se v dané věci orientuje lépe a rychleji než já. V práci žádnou virtuální kolegyni ani kolegu nemám a pokud hrozí, že na nějakou narazím při komunikaci s okolním světem, deleguji hovor s ní na někoho jiného, aby mi nepraskla žilka. Nevím, jestli ten pocit znáte, ale sledovat z povzdáli, jak se někdo jiný snaží i několikrát po sobě do telefonu marně vysvětlovat, proč volá a co chce, není totéž, jako když stejné úsilí vyvíjíte vy sami. Jen v poslední době jsme na zákaznických linkách určených pro zákazníky již platící, nebo pro ty, kteří si něco koupit prokazatelně chtějí, bojovali s umělou inteligencí železničního dopravce, jedné z velkých bank, ale také s agentem moderní technologické firmy.