Větru, dešti neporučíš …

01.08.2024 | Pod lupou

Příští rok to bude už sto let, kdy pařížské úřady zakázaly z hygienických důvodů koupání ve vodách řeky Seiny. Důvod byl tenkrát velmi pragmatický: kanalizační systémy měst ležících na této řece, a zejména pak systém samotné Paříže, byly vybudovány tak, že v případě větších dešťů nezvládají odpadní vody čistit a přebytečnou dešťovku spolu s městskými fekáliemi prostě bez čištění pouští do řeky. To bez větších změn trvalo devadesát let, což odpovídá přibližně čtyřem lidským generacím. I v souvislosti s plány na uspořádání současné letní olympiády v Paříži francouzské úřady za poslední roky investovaly do změny kvality vody v Seině 1,4 miliardy eur, což odpovídá 35,5 miliardy korun. Byla pořízena a instalována nová zařízení na retenci a úpravu vody jak v Paříži, tak i v jejím okolí. Současně s tím byly tisíce domů a lodí na kanálech nově napojeny na kanalizační systém. O vyčištění řeky se celou tu dobu mluví jako o velké výzvě.

Co je to ale deset let ve stoleté historii, realita změny zaběhnutého systému se ukázala být složitější, než její mediální obraz. Nic na tom nezměnily atraktivní záběry právě v předolympijské Seině plavající francouzské ministryně sportu, následované starostkou Paříže. Obě se snažily ukázat takříkajíc na svoji vlastní kůži, či lépe řečeno neopren, že je Seina na olympiádu „dobře připravena“. Pak ale stačil jediný silnější déšť, jenž přes Paříž přešel během pátečního zahájení her, aby došlo k očekávatelnému zahlcení městského kanalizačního systému, z něhož následně do řeky opět vytekla neupravená odpadní voda. Úroveň bakterií E. Coli, což je indikátor množství fekálií, pak až desetkrát překročila povolené množství. To nepřipomíná výzvu, to je prostě kolosální průšvih. I tentokrát se tak ukázalo, že větru a dešti poručit nelze. A taky to, že rychlá, revoluční a mediálně působivá řešení v zátěžových testech jen stěží nahradí ta evoluční, málo viditelná, ale postavená na postupných zlepšeních opřených o dlouhodobé cílevědomé testování v reálných podmínkách každodenní všednosti.

Ilustrační foto Pixabay: Shluk buněk bakterie Escherichia coli

Olympijské hry jsou, i přes nekonečné polemiky o jejich současném směřování, vrcholnou sportovní událostí globálního rozměru, jež vyžaduje použití robustních a osvědčených postupů, a především selského rozumu namísto spoléhání se na štěstí a náhodu. Je tak nějak dospělé si připustit, že v životě většinou nestačí něco prostě jenom hodně chtít. No co, řeknete si, pokud by štěstí s náhodou selhaly, v zásobě byl přece „plán B“, maratonské plavání by se přesunulo do Vaires-sur-Marne na řece Marně východně od Paříže a z triatlonu by se zrušením plavecké části udělal duatlon. To by ovšem minimálně pro ty, kteří právě na své výkony v plavecké části triatlonu spoléhají, byla tak trochu změna pravidel uprostřed hry.

Jedem zkratkou, pánové. Je to sice dál, ale zato horší cesta, zní známá replika z filmu Sněženky a machři. A právě ta by nás ve světle výše uvedeného měla varovat před tím nechat si do logistiky a do celého dodavatelského řetězce vnutit rychlá, nevyzkoušená, málo flexibilní, zato drahá a nespolehlivá řešení jen proto, že ta jsou svou okázalostí a mediální atraktivností předmětem bouřlivých snů politiků a opinion makerů, kteří často o reálném světě a vlastně i o normální každodenní práci vědí tak žalostně málo …

Miroslav Rumler

Nesuďme den před večerem…

Přišlo jaro. Po tom meteorologickém, začínajícím s prvním březnovým dnem, o němž jsme se ve škole, pokud vím nikdy neučili, přišlo minulý pátek s jarní rovnodenností někdy kolem desáté hodiny dopolední i jaro astronomické. Je to chvíle, kdy je den stejně dlouhý jako noc, Slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě. Jde o první jarní den v podobě, v níž byl odnepaměti pevnou součástí školních osnov, a to včetně libůstky jisté nestability okamžiku, kdy střed obrazu Slunce na nebeské sféře prochází jarním bodem. Tato nestabilita totiž stojí za skutečností, že datem příchodu astronomického jara nemusí být vždycky jedenadvacátý březen a například právě letos k nám jaro dorazilo už dvacátého.

Nic nového pod sluncem…

Cenu míru nejspíš zaoceánský vládce za své počínání na globální scéně nedostane, vyznamenání za sjednocení hašteřících se evropských zemí v úsilí za dosažení vlastní obranyschopnosti by si ale zasloužil. Politici, kteří dříve jen stěží hledali konsensus na přístupu k většině společenských a ekonomických témat, sedí dnes u jednoho stolu a společně hledají cestu, jak se co nejdříve vrátit k vlastní konkurenceschopné vojenské výrobě včetně vývoje a výzkumu, k moderním technikám výcviku a k optimálnímu nastavení synergií jednotlivých národních armád. To vše s cílem uhájit vlastními silami stávající pozice, nebo ještě lépe, společnou jednotou a deklarovanou silou odstrašit ostatní od pokusu tyto pozice napadnout. Jde o iniciativu, jež byla ne před několika lety, ale ještě před pár měsíci, z kategorie sci-fi.

Inspirace zkušeností: Co nového přineslo ESG FORUM…

Logistickou událostí tohoto týdne byl nepochybně pátý ročník konference s názvem ESG FORUM, která, jak naznačuje její název, byla věnována aktuálním trendům v oblasti hledání vhodného konceptu udržitelného podnikání (nejen) v logistice.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.