Savills: Z evropských hlavních měst má Praha prvenství v největším nárůstu návratu zaměstnanců do kanceláří

17.05.2023 | Článek dne

Poslední průzkum společnosti Savills potvrdil, že Praha má v porovnání měsíců června 2022 a února 2023, největší nárůst z evropských hlavních měst v návratnosti zaměstnanců do kanceláří a to o 16 % na celkových 54 % fyzické obsazenosti od pandemie. Tím se řadí Praha mezi TOP 5 největších evropských hlavních měst. Ze dnů v týdnu chodí zaměstnanci nejvíce do kanceláří v úterý. V nárůstu fyzické obsazenosti v kancelářích je těsně za Prahou irský Dublin s 15 % a v celkové návratnosti dosáhnul od pandemie 56 ti %.

Lenka Pechová, Senior Research Analyst společnosti Savills CZ&SK, říká: “Přestože je celková fyzická obsazenost v Praze mírně nižší než v ostatních evropských metropolích, tak údaje získané z několika kancelářských budov v Praze ukázaly, že denní návštevnost je ve srovnání s evropským průměrem mírně odlišná. V Praze byla míra využití kanceláří v pondělí (56 %) druhá nejvyšší v týdnu. Pátky zůstávají klidnější (49 %), což je patrné i na nižší intezitě dopravy, nicméně pokles nebyl tak dramatický, jako je tomu v Evropě.“

Mike Barnes, Associate Director, European Research společnosti Savills, doplňuje: “Při analýze obsazenosti evropských kanceláří na denní bázi jsou nejrušnějšími dny úterý (63 %), středa (62 %) a čtvrtek (62 %), které mají podobnou úroveň návštěvnosti.“

Pavel Novák, Head of Office Agency společnosti Savills CZ&SK, konstatuje: ”Intenzita využívání kanceláří přirozeně roste, ale stále jsme daleko od předpandemické úrovně a není jasné, kdy a zda se tam dostaneme. To přirozeně nahrává provozovatelům servisovaných kanceláří, kteří nabízejí kanceláře na základě skutečného využití pracovního prostoru.“

V únoru 2023 zaznamenaly nejnižší úroveň obsazenosti kanceláří Londýn West-End (50 %), Londýn City (48 %) a Varšava (46 %), přesto však ukázaly výrazný nárůst oproti loňskému létu. Paříž CBD (66 %), Madrid (65 %) a Stockholm (60 %) vedou v žebříčku „návratu do kanceláří“ v Evropě, kde se únorové hodnoty obsazenosti blíží evropskému průměru před pandemií, který činil 70 %.

Odkaz report: https://pdf.euro.savills.co.uk/european/european-office-occupancy—march-2023.pdf

Zdroj: Savills

Pravnuk slavného podnikatele Emila Kolbena navštívil PRAKAB Pražskou kabelovnu

V roce 2021 oslavil PRAKAB již sto let od svého založení. Bylo to právě v roce 1921, kdy firmu získal a pod tímto názvem zaregistroval pokrokový elektrotechnik a průmyslník Emil Kolben. PRAKAB který je špičkou v oblasti požárně bezpečnostních kabelů, je po celou svou více než stoletou historii v nepřetržitém výrobním procesu. Dodnes firma vyrábí kabely v původních prostorách hostivařské továrny. A právě tu navštívil pravnuk Emila Kolbena, Martin Kolben.

Nové technologie, ještě více komfortu: Volkswagen představuje nový model Touareg

Volkswagen posouvá třetí generaci modelu Touareg na ještě vyšší úroveň rozsáhlou modernizací. Podvozek tohoto prémiového SUV byl společně s konceptem zobrazování a ovládání zásadně vylepšen a design přídě i zádě zaujme ostřejšími rysy. Mimořádně výrazné jsou nově vyvinutá HD LED Matrix světla a zadní LED světla koncipovaná jako světelná lišta. Do té je poprvé u automobilu prodávaného v Německu vloženo červeně osvětlené logo značky Volkswagen.

ŘSD zahajuje stavbu I/35 Lešná – Palačov

Ředitelství silnic a dálnic dnes zahajuje výstavbu akce I/35 Lešná – Palačov. Jedná se o novostavbu čtyřpruhové silnice I/35 mezi obcemi Lešná a Palačov a přestavbu silnice I/48 mezi Dubem a Palačovem na dálnici D48. Obě komunikace budou vzájemně propojeny novou mimoúrovňovou křižovatkou. Stavba má nadregionální význam a propojí Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj.