Slunce ve službách dobré věci …

24.08.2023 | Pod lupou

V posledních dnech se stále častěji ozývají hlasy, že toho horka je už nějak moc, že v srpnu většinou bývá chladněji a že by to chtělo už konečně nějaký ten mrak, ze kterého by pořádně zapršelo.

Nelze nevzpomenout, jak jsme v druhé polovině července žehrali na teploty naopak neobvykle nízké a na všudypřítomný déšť. Je to tak jak to je a my se můžeme jen domýšlet, jestli je na vině klimatická změna, nebo jestli tu máme prostě další poměrně normální léto, při kterém se počasí postupně střídá.

Říkám si, že pro klid duše by ale bylo fajn najít na tom aktuálním slunečném počasí něco speciálně pozitivního. Něco, k čemu by se hodil trochu jiný úhel pohledu.

Jedno nosné téma se přímo nabízí: pálení ovoce, nebo chcete-li výroba domácí kořalky. Myslím tu, pro kterou si ze svého ovoce od sklizně hýčkáte svůj vlastní kvas a ten pak ve správnou chvíli odvezete do legální pálenice a necháte si vypálit svou vlastní slivovici, meruňkovici, špendlíkovici a kdoví co ještě. Ten čas totiž pro mnohé druhy ovoce právě nastal.

A jak to souvisí s dnešní slunečnou oblohou? Souvislost je až nečekaně přímá. V důsledku raketového růstu cen energií totiž v posledních dvou letech velká část pálenic osadila své střechy fotovoltaickými panely, které přes den, kdy se možná právě ten váš kvas vaří v měděném kotli, dodávají potřebnou energii k jeho zahřátí. A co je na této zprávě pozitivního?

Třeba to, že tady jdou dotace konečně jednou na dobrou věc, nebo fakt, že právě díky vysoké míře sezónní soběstačnosti řada majitelů pálenic nijak dramaticky svou službu nezdražila. A k tomu jako bonus dlužno dodat, že mi teď ta kořalka přijde být i tak trochu sympaticky bio …

Mirek Rumler

Svět jako puzzle …

Jdi pořád dopředu, a hlavně nesmíš zastavit, ani kdybys měl duši vypustit. Nesmíš ani o krok uhnout, i kdyby se cokoliv dělo. A za žádnou cenu se nesmíš ohlédnout! Tak zní instrukce princi Velenovi na cestě k Mrakomorovu hradu, ze kterého je v kultovní pohádce Princ a Večernice připraven vysvobodit milovanou Večernici.

Práce, lidé, zábava. SpeedCHAIN jako tradice s příběhem …

Automatizace, digitalizace, optimalizace, práce s lidmi, kvalita, bezpečnost a dostatečná ziskovost. I to jsou – vedle celé řady environmentálních aspektů – neoddělitelné, přesto v poslední době možná trochu upozaděné, složky mixu tvořícího model udržitelného podnikání. Jen těžko lze v době, kdy je podoba dodavatelského řetězce budoucnosti víc než kdykoli v minulosti zahalena mlhou nejistoty, odhadnout pořadí jejich důležitosti.

Končí léto, společenský život začíná …

Každodenní vstávání do den ode dne temnějšího rána i dnešní datum jasně svědčí o tom, že letní prázdniny dospěly do svého úplného a nezadržitelného konce.