Sranda musí bejt …

26.01.2023 | Pod lupou

Je velmi těžké v době, kdy rozhovorům mezi blízkými, ve firmách, při formálních jednáních, ale i cestou ve vlaku nebo v tramvaji dominují úvahy o výsledku prezidentské volby, nabídnout odborné veřejnosti téma alespoň neutrální. Pojmy spojené s udržitelností podnikání, odolností vůči působení vnějších vlivů či s dlouhodobou strategií rozvoje byly ve veřejném prostoru postupně nahrazeny výrazy jako předlistopadová příslušnost, zásluhy o rozvoj ekonomiky nebo diplomatická gramotnost.

Tou horší stránkou vrcholící prezidentské kampaně v zemi je fakt, že tradičně výrazně polarizuje společnost. Tou lepší je příležitost uvědomit si, že i po pás v bahně jsme stále schopni – snad díky bohaté totalitní zkušenosti z předlistopadového Československa – hledat ventil v nadsázce a v tradičně vynalézavé politické satiře. Jako by v převleku za blanické rytíře s každou další volbou vyjeli více i méně známi umělci, glosátoři, youtubeři a kdovíkdo další, aby beznaděj a obavy obyčejných lidí obrátili v žert, naději a zjištění, že najdeme-li stmelující téma, stále není nic ztraceno. Tak právě jedna z glos posledních dnů praví, že i když už si všichni myslí, že v bažině hnusu jsme postupně klesli až úplně dolů, v následující vteřině kandidát stále více ztrácející na svého vyzyvatele zaklepe na její dno zespodu a nás tak vyvede z naivního omylu.

Nic ale netrvá věčně. Nejenže jsme už v cílové rovince, nás už jen pár kroků dělí od cílové pásky. Za tou sice zdaleka nečekají jen samá pozitiva a sociální jistoty, dozajista ale přijde uvolnění, hluboký nádech a …… zjištění, jaké spousty úkolů před námi stojí na cestě k moderní společnosti. Věřme, že správná volba v nadcházejícím druhém kole sníží poptávku po politické satiře, a naopak zvýší zájem o to, jak bude vypadat naše budoucnost.

Miroslav Rumler

Dnes podobně jako včera …

Pozorný, a hlavně pravidelný čtenář této stati si už jistě všimnul, že se v jednotlivých vydáních tu a tam objevuje odkaz na nejrůznější repliky zejména klasických českých filmů i oblíbených knížek, které měly to štěstí, že zlidověly a pro nás dnes mají jistou symboliku.

Jaro jako čerstvý impulz, začátek nového …

A jaro je tady. Konečně, chtělo by se říct, letošní čekání na něj bylo v mnoha ohledech úzkostlivější než jindy. Jakkoliv je jeho nástup pozvolný, prodlužující se den i znatelně rostoucí síla slunečních paprsků dávají tušit, že termín „přezouvání na letní“ se mílovými kroky přibližuje. Není to ale jen počasí, co nám dodává novou energii a s ní snad i pozitivnější myšlenky.

Na startu s novou nadějí …

Jen máloco svou aktuálností předčí dnešní dění, jež po deseti letech mění osoby a obsazení v prostorách Pražského hradu, symbolu státnosti celé České republiky.