Stavět „hloupé“ průmyslové nemovitosti již nestačí

05.09.2023 | Logistický HYDEPARK

Moderní logistika se neobejde bez kvalitních areálů, které jsou flexibilní a přizpůsobí se provozním požadavkům nájemců. To je možné jen díky využití moderních technologií a digitalizaci, vysvětluje Jan Palek, ředitel developerské společnosti GLP: „Naše logistické, průmyslové a obchodní parky jsou postaveny tak, aby flexibilně reagovaly na měnící se požadavky klientů. V tom nám velmi pomáhá digitalizace a virtualizace.“

Pomocí tzv. digitálního dvojčete, jenž využívá technologie BIM (Building Information Management), je společnost GLP schopna rychleji a lépe spravovat i rozsáhlé developmenty. „Pomocí stovek senzorů umístěných v jednotlivých provozech můžeme prostřednictvím digitálního dvojčete okamžitě reagovat na servisní události a plánovat pravidelnou údržbu. Využití digitálního dvojčete při správě budov zjednodušuje hlášení servisních zásahů, zkracuje dobu jejich provedení a preventivně zabraňuje poruchám,“ vysvětluje Jan Palek.

Data ze senzorů jsou zároveň k dispozici nájemcům budov, kteří je mohou využít k efektivnějšímu využívání svých provozů: mají přehled o vnitřní teplotě, využívání nakládacích bran, spotřebách energií, hospodaření s vodou a dalších provozních údajích. „To jim umožňuje například optimalizovat spotřebu energií a výrazně tak ušetřit,“ uzavírá Jan Palek, ředitel developerské společnosti GLP.

Zdroj: GLP

Výzvy pro automotive: Štěstí přeje připraveným

Jen málokomu je v zemi, jakou je Česká republika, lhostejný další osud evropského automobilového průmyslu. Ten prochází v posledních několika letech asi nejvýznamnějšími změnami ve své více než stoleté historii. A protože snad nenajdete u nás region, který by nebyl přímo či nepřímo propojen s výrobou pro některou ze světových automobilek, zákonitě se ptáme, jak probíhající změny ovlivní životy naše a našich firem v nejbližší budoucnosti.

Autonomní vozíky Agilox od 4IGV ve společnosti Vitesco Technologies v Trutnově zvýšily efektivitu intralogistiky

V trutnovském závodě společnosti Vitesco Technologies byly v dubnu uvedeny do provozu dva autonomní vozíky značky Agilox od společnosti 4IGV, která coby certifikovaný dodavatel tuto techniku v České republice implementuje. Tyto stroje ve Vitesco Technologies rozšířily počet autonomních vozíků, aktuálně jsou tam využívány už tři Agiloxy. První Agilox byl dodán vloni.