V hledáčku těchto dní …

01.06.2023 | Pod lupou

Léto, které jako by se už se vší vážností tlačilo do dveří, nepředstavuje řadu posledních let tradiční výkonové sedlo. Poptávka po logistických službách začíná postupně postrádat sezónní výkyvy a vyvíjí se víceméně lineárně. To spolu s množícími se letními uzavírkami na dopravní infrastruktuře, zvýšeným dovolenkovým provozem a obdobím, kdy zpravidla dovolenou chtějí čerpat ve zvýšené míře i řidiči, skladníci a další úzkoprofilové profese dále zvyšuje už tak vyšponovaný tlak na průchodnost celého dodavatelského řetězce.

Zatímco ve skladové logistice jsou tyto trendy katalyzátorem automatizace, digitalizace a řady dalších cest k nahrazování lidské práce technologiemi, v dopravě, distribuci a třeba ve zpětné logistice se vhodný recept najít stále nedaří.

Právě perspektivy dopravní logistiky budoucnosti budou jistě jedním z mnoha témat, která budou rezonovat zítřejším slavnostním setkáním sdružení mezinárodních dopravců ČESMAD Bohemia v prostorách pražských Žlutých lázní. Této tradiční akce se každoročně účastní více než tisíc vrcholných představitelů českých i zahraničních dopravních společností, jejich dodavatelů a obchodních partnerů.

Na toto setkání dopravních profesionálů pak už v nadcházejícím týdnu volně naváže ve slovenské Modre logistická konference SpeedCHAIN Slovakia. Nosnými tématy jejího letošního ročníku jsou technologické inovace, udržitelné podnikání, výzvy intralogistiky a lidé jako klíčový faktor fungování moderního dodavatelského řetězce.

A protože jde o řadu velmi výživných témat, z nichž každé by vystačilo na samostatnou několikadenní odbornou diskuzi, druhý den konference SpeedCHAIN Slovakia nabídne tradiční exkurzi do reálného provozu společnosti DHL Supply Chain, konkrétně do prostředí nového distribučního skladu skupiny Groupe SEB v průmyslové zóně v Seredi.

O dění nejen tam, ale samozřejmě o průběhu celé konference, vás budeme průběžně informovat.

Miroslav Rumler

Svět jako puzzle …

Jdi pořád dopředu, a hlavně nesmíš zastavit, ani kdybys měl duši vypustit. Nesmíš ani o krok uhnout, i kdyby se cokoliv dělo. A za žádnou cenu se nesmíš ohlédnout! Tak zní instrukce princi Velenovi na cestě k Mrakomorovu hradu, ze kterého je v kultovní pohádce Princ a Večernice připraven vysvobodit milovanou Večernici.

Práce, lidé, zábava. SpeedCHAIN jako tradice s příběhem …

Automatizace, digitalizace, optimalizace, práce s lidmi, kvalita, bezpečnost a dostatečná ziskovost. I to jsou – vedle celé řady environmentálních aspektů – neoddělitelné, přesto v poslední době možná trochu upozaděné, složky mixu tvořícího model udržitelného podnikání. Jen těžko lze v době, kdy je podoba dodavatelského řetězce budoucnosti víc než kdykoli v minulosti zahalena mlhou nejistoty, odhadnout pořadí jejich důležitosti.

Končí léto, společenský život začíná …

Každodenní vstávání do den ode dne temnějšího rána i dnešní datum jasně svědčí o tom, že letní prázdniny dospěly do svého úplného a nezadržitelného konce.