Vítěz bere všechno …

12.01.2023 | Pod lupou

Kdo si minulý týden vsadil na úspěch českých hokejových juniorů na mistrovství světa, zklamaný jistě nebyl. Buď ho totiž čekala výhra, nebo alespoň uspokojení z jejich skvělých výkonů, a to navzdory těsné finálové prohře. Potvrzení toho, že snad už zase patříme ke světové hokejové elitě, bylo jistě pro všechny milým překvapením. Pro ty, kteří rádi sázejí na výsledky, jsou teď před námi dvě velmi dramatická klání, jejichž vývoj už s velkým předstihem zatápí pod pomyslným kotlem vášní, a to zdaleka nejen mezi fanoušky ledního hokeje.

Jde o souboj, který se týká skutečně každého a který se, i přes poměrně striktní pravidla, nekoná jen na hrací ploše. Na rozdíl od hokeje nemají všichni hráči stejnou výstroj a na rozdíl od skutečného zápasu boj probíhá napříč různými váhovými kategoriemi.

Zkušenosti z minulosti potvrzují, že v této hře jsou často k vidění nejrůznější fauly, které však jakoby zázračně unikaly pozornosti laxních či bezmocných sudí. Přesto, nebo snad právě proto, tyto u nás poměrně mladé hry vtahují do děje miliony přihlížejících. Jde totiž o jedny z mála her, ve kterých přihlížející mohou svou pasivní podporu velmi snadno proměnit v aktivní účast. Chce to odvahu a důležité je především nepropadnout v taktice. Nepodcenit soupeře, soustředit se na cíl a za tím jít od příslovečného prvního hvizdu. Vítěz totiž bere všechno. Vítěz je v této hře tím, kdo rozhodne, zda její pravidla zůstanou i propříště stejná, podpoří principy fair play, nebo zda z ní postupně udělá parodii na hru. Jde asi fakt o hodně. Tak si to nenechte ujít!

Miroslav Rumler

Dnes podobně jako včera …

Pozorný, a hlavně pravidelný čtenář této stati si už jistě všimnul, že se v jednotlivých vydáních tu a tam objevuje odkaz na nejrůznější repliky zejména klasických českých filmů i oblíbených knížek, které měly to štěstí, že zlidověly a pro nás dnes mají jistou symboliku.

Jaro jako čerstvý impulz, začátek nového …

A jaro je tady. Konečně, chtělo by se říct, letošní čekání na něj bylo v mnoha ohledech úzkostlivější než jindy. Jakkoliv je jeho nástup pozvolný, prodlužující se den i znatelně rostoucí síla slunečních paprsků dávají tušit, že termín „přezouvání na letní“ se mílovými kroky přibližuje. Není to ale jen počasí, co nám dodává novou energii a s ní snad i pozitivnější myšlenky.

Na startu s novou nadějí …

Jen máloco svou aktuálností předčí dnešní dění, jež po deseti letech mění osoby a obsazení v prostorách Pražského hradu, symbolu státnosti celé České republiky.