Volvo uvádza na trh výkonné vozidlo na bioplyn

15.02.2023 | FOCUS na Slovensko

Spoločnosť Volvo Trucks teraz uvádza na trh nové, výkonnejšie nákladné vozidlá na plyn, ktoré môže jazdiť na skvapalnený bioplyn. Nové nákladné vozidlo môže zastrešiť náročné úlohy pri preprave na dlhé vzdialenosti a zároveň znížiť emisie CO2.

Pred piatimi rokmi spoločnosť Volvo Trucks uviedla na trh svoje nákladné vozidlá, ktoré môžu jazdiť na skvapalnený bioplyn, často nazývaný bio-LNG, čo je obnoviteľné palivo, ktoré možno vyrobiť z mnohých druhov organického odpadu, vrátane zvyškov potravín. Palivo môže znížiť emisie CO2 až o 100 %.

„Bioplyn je skvelým doplnkom k elektrickej preprave, pomáha dopravcom s ich ambíciami v oblasti udržateľnosti a zameriava sa na klimaticky neutrálnu prepravu,“ hovorí Daniel Bergstrand, produktový manažér pre nákladné vozidlá na plyn v spoločnosti Volvo Trucks.

Nákladné vozidlá s plynovým pohonom Volvo FH a FM dosiahnu vyššiu úroveň výkonu 500 k, čím doplnia výkonnostné varianty motorov 420 a 460 k. Plynové motory tiež prechádzajú zásadnými technickými vylepšeniami, vďaka ktorým sú až o 4 % úspornejšie*, čo spolu s novou, o 10 % väčšou nádržou na plyn prispieva k dlhšiemu dojazdu.

„Naše efektívne nákladné vozidlá na plynový pohon majú výkon porovnateľný s ich naftovým náprotivkom. Tankovanie je takmer rovnako rýchle ako u naftových nákladných vozidiel a rastúca sieť s viac ako 600 čerpacími stanicami na bio-LNG aj LNG v Európe z nich robí ideálne riešenie pre diaľkovú prepravu,“ vysvetľuje Daniel Bergstrand.

Neexistuje jediné riešenie, ktoré by vyriešilo zmenu klímy

Posilnený rad na plynový pohon dobre zapadá do strategického plánu spoločnosti Volvo Trucks v troch smeroch k dosiahnutiu nulových emisií: akumulátorové elektrické nákladné vozidlá, nákladné vozidlá s palivovými článkami a spaľovacím motorom, ktoré využívajú obnoviteľné palivá, ako je bioplyn, HVO alebo dokonca zelený vodík.

„Je potrebné mať niekoľko technických riešení, pretože dostupnosť energetickej a palivovej infraštruktúry sa medzi krajinami a regiónmi výrazne líši a požiadavky na každú dopravnú úlohu sú veľmi špecifické,“ komentuje Daniel Bergstrand.

Masívne plány na nahradenie fosílneho LNG bio-LNG v Európe

Očakáva sa, že európska produkcia bio-LNG rýchlo porastie a odkloní sa od využívania fosílneho LNG. Európska komisia predložila plán nazvaný REPower EU, kde sa zameriava na vytváranie výrazne zvýšenej domácej výrobnej kapacity pre rôzne druhy energie. Plánom je do roku 2030 desaťkrát zvýšiť ročnú produkciu bioplynu a toto odvetvie už zahájilo fázu rýchleho rastu. Aj mimo Európy sa dostáva potenciál bio-LNG do popredia záujmu.

Fakty o skvapalnenom plyne:

  • Bio-LNG (taktiež nazývaný LBG) je obnoviteľné palivo, ktorým je kvapalný bioplyn (bio metán). Akýkoľvek organický odpad možno premeniť na bioplyn, napríklad kal z čistiarní, potravinový odpad, hnoj a ďalšie zvyšky produktov.
  • LNG (Liquified Natural Gas) je fosílny plyn (metán), ktorý sa získava z podzemných alebo podmorských zásob.
  • Proces skvapalňovania bioplynu je rovnaký ako u LNG; plyn sa ochladí na –162 °C. Palivo tak zaberie výrazne menej miesta, čo umožňuje preniesť do nádrže nákladného vozidla oveľa väčšie množstvo energie, čo výrazne zvyšuje dojazd.
  • Cieľom Európskej komisie (REPower EU) je desaťkrát zvýšiť ročnú produkciu bioplynu na 35 miliárd metrov kubických do roku 2030. Už teraz je potvrdené, že viac ako 78 zariadení na bio-LNG bude v Európe pripravených do roku 2024. Očakáva sa, že Nemecko a Taliansko spolu s Holandskom budú v najbližších rokoch vedúcimi krajinami v oblasti bio-LNG.

*Skutočná spotreba paliva a dojazd sa môžu líšiť v závislosti na mnohých faktoroch, ako je rýchlosť jazdy, využívanie tempomatu, špecifikácia vozidla, zaťaženie vozidla, aktuálna topografia, zručnosti vodiča, údržba vozidla a poveternostné podmienky.

Zdroj: Volvo Trucks Slovenská republika

Svět jako puzzle …

Jdi pořád dopředu, a hlavně nesmíš zastavit, ani kdybys měl duši vypustit. Nesmíš ani o krok uhnout, i kdyby se cokoliv dělo. A za žádnou cenu se nesmíš ohlédnout! Tak zní instrukce princi Velenovi na cestě k Mrakomorovu hradu, ze kterého je v kultovní pohádce Princ a Večernice připraven vysvobodit milovanou Večernici.

SpeedCHAIN International 2023

Sedmnáctý ročník mezinárodní logistické konference SpeedCHAIN International je dnes už minulostí. Přinesl hned celou řadu nej, od rekordního počtu účastníků, přes množství zahraničních odborníků, pestrost zastoupení jednotlivých evropských zemí, množství expertů vystupujících v panelových diskuzí až po celkový počet partnerů a sponzorů této unikátní platformy určené zejména pro logistické profesionály napříč celým dodavatelským řetězcem.

Volvo Trucks, IKEA Industry a Raben Group pokračují v cestě k nákladní dopravě s nulovými emisemi

V roce 2022 podepsaly společnosti Volvo Trucks, IKEA Industry a Raben Group dohodu o spolupráci v oblasti těžké nákladní dopravy s nulovými emisemi. Necelých 12 měsíců po předání prvního elektrického nákladního vozu v Polsku se flotila vozidel skupiny Raben Group rozrostla o další dvě elektrická nákladní auta, která slouží společnosti IKEA Industry.