Zákazníci internetových obchodov chcú nakupovať udržateľne

21.08.2023 | FOCUS na Slovensko

Ľuďom, ktorí nakupujú na internete, záleží na životnom prostredí. Väčšina z nich podobný postoj očakáva aj od internetových obchodov a chcú nakupovať produkty, ktoré sú šetrné k prírode. Viac ako tretina pravidelných zákazníkov internetových obchodov na Slovensku je dokonca ochotných si za udržateľné produkty a služby priplatiť. Pre väčšinu je tiež dôležité mať na výber udržateľný spôsob dopravy objednaného tovaru. Vyplýva to z pravidelného prieskumu E-shopper barometer spoločnosti Geopost.

Značky a spoločnosti by mali byť zodpovedné k životnému prostrediu. Myslí si to až 65 percent Slovákov, ktorí pravidelne nakupujú na internete. Viac ako polovica (56 percent) zákazníkov internetových obchodov sa pred nákupom uistí, že tovar alebo služba sú ekologické a viac ako tretina (39 percent) si je ochotných za produkt, alebo službu, ktoré sú šetrné k prírode dokonca priplatiť.

Väčšina zákazníkov internetových obchodov chce mať podľa prieskumu pri nákupe na výber spôsob doručenia tovaru, ktoré nezaťažuje životné prostredie. Až dve tretiny z nich by pri nákupe uprednostnilo internetovú stránku, ktorá takúto možnosť ponúka.

„Spotrebitelia si uvedomujú význam ochrany životného prostredia pri svojich nákupoch na internete a pre mnohých je udržateľnosť nákupov jedným z hlavných kritérií  pri výbere tovarov a služieb a tiež obchodu, v ktorom budú nakupovať. Internetové obchody, ktoré sa správajú udržateľne budú mať stále väčšiu konkurenčnú výhodu,“

vysvetľuje Andrea Bačíková, Marketing & PR manažérka DPD.

Geopost, materská spoločnosť DPD na Slovensku, sa k zodpovednému prístupu k životnému prostrediu hlási dlhodobo a k bezemisnému doručovaniu sa spoločnosť zaviazala už v roku 2012. Každý jeden balík, ktorý spoločnosť doručí, sa do cieľa dostane bez toho, aby mal negatívny vplyv na životné prostredie. DPD tiež začala vôbec ako prvá kuriérska spoločnosť na Slovensku využívať elektrické dodávkové vozidlá na každodenné doručovanie. Dnes ich už na našich cestách jazdí 115 a ich počet bude rásť aj naďalej. Do roku 2025 by malo na Slovensku pod značkou DPD jazdiť 300 elektrických dodávok. To umožní doručovať všetky zásielky v hlavnom meste pomocou vozidiel s alternatívnym pohonom. Bratislava sa tak zaradí k ďalším 350-tim európskym mestám, v ktorých bude Geopost a jej dcérske spoločnosti doručovať výlučne bezemisne.

E-shopper barometer 2022

Zdroj: DPD

Sklady a skladové procesy idú s dobou

Je dobre známe, akú dôležitú úlohu v logistických procesoch hrajú sklady – a aké dôležité sú neúnavné inovácie, či už skladov ako priemyselných budov, alebo skladových procesov. Tie majú priamy dopad na rýchlosť vychystávania objednávok či množstvo reklamácií.

Logistika v rozbúrených vodách súčasnej doby

Udalosti posledných rokov významne ovplyvňujú globálny dodávateľský reťazec, ktorý prechádza zásadnými zmenami. Okrem iných aspektov spôsobuje narušenie dodávateľského reťazca extrémne výkyvy cien námornej prepravy. Okrem týchto zmien moderná spoločnosť stále viac akcentuje svoju požiadavku na udržateľnosť výrobných a logistických procesov.

DACHSER a FERCAM posilňujú zbernú a zmluvnú logistiku v Taliansku

Fercam plánuje previesť svoje divízie Distribúcia (zberná služba) a Logistika (kontraktná logistika) do spoločného podniku so spoločnosťou Dachser pod názvom „Dachser & Fercam Italia S.r.l.“
80-percentná účasť Dachseru v novom podniku posilňuje jeho európsku sieť. Prevod ešte závisí od schválenia príslušnými orgánmi pre hospodársku súťaž.