Živly ve službách civilizace …

02.03.2023 | Pod lupou

Slunce, voda, vítr … Stačí původní oheň nahradit slovem slunce a text písničky atakující v osmdesátkách přední místa československých hitparád jako by předznamenal pořadí, ve kterém o téměř 40 let později bude zejména tzv. západní svět spatřovat svou energetickou budoucnost. Ale protože v našich podmínkách slunce ani v důsledku viditelné klimatické změny stále dost nesvítí, voda v nemnohých divokých peřejích dost neproudí a vítr ani na Vysočině bohužel dost neduje, je to mnohdy stále ponejvíce dým, který provází výrobu tepla i elektrické energie.

A protože automatizaci procesů, digitalizaci datových toků a koneckonců i jedněmi vzývanou a druhými proklínanou elektromobilitu bude dozajista provázet strmě rostoucí poptávka po elektrické energii, nezbývá než se poohlédnout po dalších slibných technologiích, které by co možná nejdřív doplnily ty, o kterých v minulosti vizionářsky zpíval Dalibor Janda.

Písničkou dneška a především dní, které po dnešku budou následovat, je nejspíš vodík a syntetická, uhlíkově neutrální paliva. Je úkolem jiných, aby vhodné, cenově dostupné a prakticky běžně použitelné technologie vyvinuli a nám ostatním v dohledné době nabídli. Je ale na nás, abychom svůj zájem o zodpovědné nastavení energetické bezpečnosti našich domácností a firem důrazně komunikovali a související výzkum a pilotní projekty dostatečně podporovali. V opačném případě by se nejen logistika mohla stát velmi brzy obětí iluze, jež i po desítkách let ve vazbě na podmanivou melodii vyloudí úsměv na tváři leckterého padesátníka, nastupující generaci však může postupně způsobit nepěkné vrásky …

Miroslav Rumler

Dnes podobně jako včera …

Pozorný, a hlavně pravidelný čtenář této stati si už jistě všimnul, že se v jednotlivých vydáních tu a tam objevuje odkaz na nejrůznější repliky zejména klasických českých filmů i oblíbených knížek, které měly to štěstí, že zlidověly a pro nás dnes mají jistou symboliku.

Panattoni předala společnosti Jungheinrich nový udržitelný výrobní závod na Chomutovsku

Lídr českého trhu průmyslových nemovitostí, společnost Panattoni, předala společnosti Jungheinrich do užívání halu, ve které německý dodavatel intralogistických řešení rozšíří své výrobní kapacity. Budova o rozloze 37 000 m2 je součástí průmyslové zóny Panattoni Park Chomutov North a disponuje řadou moderních technologií. Investice do samotné budovy, kterou financuje investiční skupina RSJ, přesahuje 1,5 miliardy korun, čímž se řadí mezi největší v regionu.