Český statistický úřad dnes zveřejnil data o dubnovém maloobchodu

07.06.2024 | Článek dne

Tržby v maloobchodě se v dubnu reálně meziročně zvýšily o 5,3 % a meziměsíčně stagnovaly. To znamená, že růst maloobchodu mírně brzdí. V březnu totiž rostl maloobchod o 5,8 %.

Nicméně to nevadí. My jsme rádi, že roste. Loni to tak nebylo. Od začátku roku roste maloobchod o 4,3 %, což je skvělé. Není pochyb o tom, že letos ekonomika poroste. Nicméně stále to bude nic moc, protože nás brzdí průmysl, který ukazuje, že ztrácí konkurenceschopnost.

Když růst maloobchodu trochu zanalyzujeme, zjistíme, že tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 7,1 %, za pohonné hmoty o 3,9 % a za potraviny o 3,6 %. Tady se projevuje vliv poklesu inflace a odkládání spotřeby během loňského roku. Vyšší reálné mzdy totiž umožnily lidem nakupovat zboží dlouhodobé spotřeby. Proto ten růst nepotravinářského zboží. Velký růst má např. kosmetika.

Vidíme ale i další vliv. Navrátil se růst internetových obchodů. To ukazuje návrat dobrých časů. Může zde růst konkurence velkým obchodům, což je pro zákazníka vždy příznivé.

Za celý rok 2024 čekám růst průmyslu mezi 5 až 6 %.

Z pohledu centrální banky se ukazuje, že původně očekávaný vývoj, který bude tažen silnou poptávkou, se naplnil. ČNB se proto nemusí ničeho lekat a měnit svůj výhled.

Z pohledu úrokových sazeb je rychlý růst maloobchodu signálem zlepšení stavu ekonomiky, což rozhodně nemluví ve prospěch nižších úrokových sazeb. Na druhou stranu úrokové sazby jsou proti minulosti stále velmi vysoké a inflace je v inflačním pásu. Očekávám, že se bankéři budou rozhodovat mezi stagnací sazeb a mírným poklesem o čtvrt procentního bodu. Očekávám, že hlasování bude velmi těsné.

Zdroj: CFG

Logistická společnost Bevy.city rozšiřuje své služby v regionech, do konce roku chce doručením pokrýt 5 milionů obyvatel

Logistická a technologická firma Bevy.city, která pomáhá vykrývat logistické špičky pro největší hráče na trhu, pokračuje v expanzi v rámci České republiky. Původně čistě pražský start-up výrazně rozšiřuje své rozvozové trasy napříč republikou. V současné době Bevy.city doručením pokrývá 4,3 milionu obyvatel České republiky a do konce roku bude atakovat 5 milionů. Do budoucna firma plánuje působit ve všech krajských městech. Společnost Bevy.city, která k rozvozu zásilek využívá převážně elektromobily, aktuálně pokrývá vedle Prahy i Plzeň, Liberec, Jablonec nad Nisou, Hradec Králové, Pardubice, Brno, Ostravu a Chrudim.

Plastové obaly se dají nahradit papírem. DS Smith už takto z oběhu odstranil miliardu kusů plastu

Papírenská společnost DS Smith ve spolupráci s některými z nejznámějších značek rychloobrátkového zboží na světě nahradila více než jednu miliardu plastů. Významného milníku na cestě k lepší udržitelnosti dodavatelských řetězců dosáhla s více než ročním předstihem oproti plánu, a to díky tomu, že se u svých obalových řešení zaměřila na cirkulární design. Recyklovaný papír v kombinaci s chytře promyšlenou konstrukcí dokáže konkurovat plastovým obalům nižšími dopady na životní prostředí, a tam, kde ho lze používat opakovaně, i cenou.

Ministerstvo dopravy představilo investorům projekt dostavby vybraných úseků dálnice D35 formou PPP

Přes 50 km dálnice D35 bude realizováno státem ve spolupráci se soukromým sektorem. Na Ministerstvu dopravy se proto sešlo 111 zástupců (dalších 92 se připojilo online) investorů, stavebních firem, financujících institucí nebo například poradců, kteří mají o projekt zájem, aby se seznámili s jeho klíčovými parametry. Celá tato klíčová tepna se pro řidiče zprovozní v roce 2029.