Firmy se příliš nestěhují, raději přejednávají stávající smlouvy

Pět největších nájemních transakcí na pražském kancelářském trhu představovaly loni renegociace, tedy přejednání stávajících smluv. Je to cesta, kterou firmy, jimž končí nájemní smlouva, stále častěji upřednostňují před stěhováním do nových prostor. Přispívají k tomu i vysoké náklady na vybavení kanceláří, tzv. fit out, jež má Praha nejvyšší v regionu střední a východní Evropy a srovnatelné například s Paříží. Loni v Praze činily v průměru 1 252 eur na metr čtvereční, což je 8% meziroční nárůst. Analýzu nákladů na zařízení kanceláří přináší realitněporadenská společnost Cushman & Wakefield ve svém každoročním přehledu EMEA Fit Out Cost Guide.

4 miliony m2 a 27% podíl na českém trhu – CTP nadále vévodí českému developmentu

CTP, developer průmyslových a logistických nemovitostí, dosáhl v roce 2023 dalšího milníku a navýšil celkovou pronajímatelnou plochu na více než 4 miliony m2. S 27% podílem na českém trhu zůstává největším hráčem v oblasti průmyslových nemovitostí. Obsazenost CTParků se nadále drží vysoko na úrovni 97 %, což potvrzuje přetrvávající poptávku v Česku po moderních a energeticky efektivních prostorech nejvyššího standardu. Klientská základna společnosti CTP se rozšířila na více než 600 společností napříč obory. Příjmy z nájmů v roce 2023 činily 247 milionů eur, přičemž CTP hledí optimisticky i do dalšího roku a věří, že Česká republika zůstává lukrativní lokalitou pro evropský byznys. V současné době zde má ve výstavbě 400 000 m2 nových prostor.

Nová hala v Panattoni Parku Cheb East už slouží svému nájemci. Využívá ji přední globální společnost ze sektoru automotive

Průmyslový developer Panattoni společně s investiční skupinou Accolade oznamují předání plně dokončené haly v Panattoni Parku Cheb East. Část budovy o celkové podlahové ploše 61 000 metrů čtverečních už obývá nájemce ze sektoru automotive. Budova je připravená na rozšíření o dalších 18 000 metrů čtverečních a aspiruje na nejvyšší stupeň hodnocení v rámci přísné mezinárodní certifikace udržitelnosti BREEAM New Construction.

Shopsys kupuje společnost Convertim. Bude nabízet dokončení objednávky na jedno kliknutí

Společnost Shopsys, česko-slovenská jednička pro tvorbu e-shopů na míru, kupuje další společnost – tentokrát Convertim. Přesná kupní cena zveřejněna nebyla, jedná se však o jednotky milionů. Tímto nákupem plánuje posílit vlastní Shopsys Platform integrací tzv. one-click checkoutu od Convertimu. Ten zjednodušuje zákazníkům dokončení nákupu a zvyšuje e-shopům konverzní poměr i průměrnou hodnotu objednávky. Po krátké době se tak pro Společnost Shopsys jedná v pořadí již druhou akvizici, kdy v říjnu loňského roku koupila agenturu Sounds Good zaměřující se na tvorbu online obchodů na globální platformě Shopify.