DCT Gdaňsk se mění v „Baltic Hub“

27.10.2022 | Článek dne

Nejrychleji rostoucí kontejnerový terminál v Baltském moři oznamuje své nové jméno, aby tak podpořil ambici stát se Baltským hubem

DCT Gdaňsk, největší a nejrychleji rostoucí kontejnerový komplex v oblasti Baltského moře, má nový název „Baltic Hub“. Provozovatel terminálu oznámil svým zaměstnancům změnu svého názvu, která lépe vystihuje jeho ambice stát se hlavním uzlem regionu, a to jak po souši, tak po moři, a to pouhé dva týdny poté, co oslavil své 15. výročí. Po dokončení svého třetího hlubokovodního terminálu do roku 2025 se Baltic Hub stane jedním z největších uzlů kontejnerových terminálů v Evropě.

Od spuštění svého provozu před 15 lety, zažívá provozovatel terminálu exponenciální růst od pouhého jednoho hlubokovodního kotviště a kapacity 500 000 TEU, až po skutečné “baltské centrum” se dvěma hlubokovodními kotvišti, která v roce 2021 odbavila více než 2,09 milionu TEU. V současné době má Blatic Hub 1300 metrů nábřeží, 14 Ship-to-Shore (STS) jeřábů a roční kapacitu 2,7 milionu TEU.

Baltic Hub se navíc stal dopravní branou do střední a východní Evropy s vnitrozemskými destinacemi, jako je Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Německo. Je to výsledek neustálých investic v průběhu let, které v blízké budoucnosti zvednou jeho železniční kapacitu ze současných 750 000 TEU na více než jeden milion TEU.

Třetí hlubokovodní terminál

Terminál se stále rozšiřuje. Baltic Hub brzy zahájí výstavbu svého třetího hlubokovodního terminálu známého jako T3, díky kterému bude tento kontejnerový hub jedním z největších v Evropě a bude schopen odbavit další generaci kontejnerových lodí připlouvajících do Baltského moře. S tímto novým terminálem bude Baltic Hub připraven i nadále sloužit a podporovat polskou ekonomiku, státy střední a východní Eropy a pobaltské státy i jejich mezinárodní komerční trhy. Investice také znamená významné rozšíření nabídky služeb pro zákazníky Baltic Hub a impuls k přilákání nových služeb a přepravních aliancí.

Stavba T3, která bude dokončena do roku 2025, bude zahovat hlubokovodní nábřeží o délce 717 metrů s hloubkou 17,5 metrů a rozšíření plochy terminálu o 36,5 hektrarů. Kromě toho bude součástí investice nákup sedmi nových jeřábů schopných odbavit největší plavidla na světě a 20 poloautomatických jeřábů RMG pro manipuaci kontejnerů na ploše.

Generální ředitel Baltic Hub, Charles Baker, se podělil o tajemnství úspěchu své organizace. “Je to jednak výsledek naší skvělé polohy s dobrým přístupem k moři a bez omezení přílivu, ale také našich vynikajících operativních schopností a podpory a investic do infrastruktury ze strany polské vlády.”

“Jsme dnes na terminál nesmíě hrdí, ale otevřeně uznáváme, že dnešní Baltic Hub by neexistoval bez tvrdé práce a odhodlání všech našich zaměstnanců, stejně jako důvěry a loajality našich akcionářů, zákazníků, věřitelů, dodavatelů a místních komunit během těchto 15 let,”  dodal Charles Baker.

 

Zdroj: Baltic Hub

 

Začal archeologický průzkum na pokračování Pražského okruhu

Na chybějící úsek Pražského okruhu D1 – Běchovice zamířily bagry. ŘSD ČR v koordinaci se zhotovitelem zemních prací, společností Okrouhlický s.r.o., a experty z Archeologického ústavu AV ČR, Praha, zahájilo zemní práce pro záchranný archeologický výzkum.

ESG v praxi: Diverzita, inkluze a energetická efektivita jako hnací síla změn

Podpora diverzity a inkluze, redukce odpadu a nasazování energeticky účinných technologií – to jsou tři hlavní oblasti, na které se podle nejnovějšího průzkumu asociace ABSL zaměřují firmy z kancelářských oborů v oblasti ESG. Podle nových pravidel musí některé společnosti od letošního ledna svůj výkon povinně vykazovat v rámci ESG reportingu, do roku 2026 se pak tato povinnost rozšíří i na další subjekty. Podle ABSL se v posledních letech udržitelným strategiím věnovalo 88 % firem z oboru IT a podnikových služeb, mají tak v plnění cílů náskok.