DCT Gdaňsk se zavázal k udržitelným investicím a provozu

25.10.2022 | Článek dne

Největší kontejnerový terminál DCT Gdaňsk podniká kroky k ještě udržitelnějšímu provozu. Navázal spolupráci s intermodálním operátorem METRANS. Toto spojení usnadní logistické procesy pro zákazníky a partnery DCT Gdaňsk, kteří tak budou mít k dispozici dostupnější a ekologičtější možnosti přepravy jejich nákladu do a z České republiky, Slovenska a Maďarska. Dokončil výstavbu železniční vlečky na délku 750 metrů, a zvýšil tak kapacity pro odbavení. Rozšířením železniční vlečky tak terminál dosáhl roční kapacity 750 000 TEU. Již brzy zahájí práce na terminálu T3. Po dokončení bude terminál ekologicky nejvyspělejším zařízením v Baltském moři. O podrobnosti se podělil Charles Baker, CEO, DCT Gdaňsk.

V září přijel z Ostravy do DCT Gdaňsk první vlak intermodálního operátoraMETRANS. Co tato nová spolupráce pro DCT Gdaňsk znamená?

6. září dorazil do DCT první vlak z pravidelného intermodálního spojení METRANSU. Plán je takový, že vlak bude jezdit třikrát týdně s příjezdy do DCT každé úterý, čtvrtek a sobotu. Díky tomuto novému servisu má nyní DCT Gdaňsk pravidelné spojení mezi jedním z klíčových českých průmyslových regionů a největším kontejnerovým terminálem v Baltském moři.

METRANS je jedním z lídrů na trhu intermodální dopravy, spojuje hlavní námořní uzly, jako jsou přístavy v Seveím a Jaderském moři, a železniční uzly s vnitrozemskou Evropou. Znamená to, že spojení našich kvalitních služeb a rostoucí kapacity se synergiemi intermodálních terminálů a vlaků METRANSU výrazně zlepší logistiku v evropském regionu, což je v době trvající vysoké poptávky a výpadků v dodavatelských řetězcích klíčové.

 

Jak tento dosah DCT ovlivní středoevropský region?

Kromě zvýšení významu polských přístavů bude naše železniční expanze znamenat usnadnění mnoha logistických procesů pro naše partnery a zákazníky. Tato spolupráce bude mít velký význam i pro logistiku v celém regionu a bude přínosem pro ekonomiky sousedních zemí.

Toto nové intermodální spojení je pro nás významné tím, že naši zákazníci budou mít dostupnější a ekologičtější možnosti přepravy jejich nákladu do a z České republiky, Slovenska a Maďarska. Spolupráce s METRANSEM obecně vytvoří pro region různé příležitosti k růstu, zejména na vnitrozemských trzích ve střední Evropě a poskytne ekonomickou a modeí alteativu pro zákazníky DCT. Pro určité průmyslové oblasti v České republice a na Slovensku je DCT nejbližším námořním přístavem, což znamená, že zákazníci, kteří chtějí zasílat zásilky do a z Asie nebo Ameriky, mají možnost využít nižších nákladů kvalitního intermodálního spojení.

 

Dokončení výstavby železniční vlečky na délku 750 metrů znamená udržitelnější a výhodnější příležitosti pro intermodální spojení. Jak plánujete tuto modeizaci využít ve vašich službách?

Toto rozšíření umožní odbavení 750 metrů dlouhých vlaků namísto dosavadních 600 metrů a byly přidány tři další koleje. To znamená, že naše kapacita se zvýšila o 15 {148fd986778f74d9800c45b23c416272b13d8db1bbb1b9403265a28fe7c2e05c}  na vlak a celkově tedy o 50 {148fd986778f74d9800c45b23c416272b13d8db1bbb1b9403265a28fe7c2e05c}. Již dříve jsme měli jedno z největších železničních zařízení v Evropě, ale s rozšířením železniční vlečky dosáhl náš terminál působivé roční kapacity 750 000 TEU a na začátku roku 2024 k němu přidáme čtvrtý jeřáb, čímž kapacitu dále navýšíme, což nám umožní pohodlně uspokojit poptávku trhu.

Jsme přesvědčeni, že tyto inovace také zlepší udržitelný provoz v DCT, zejména proto, že se vždy snažíme odebírat elektřinu od dodavatelů obnovitelných energií.

 

DCT se chystá dosáhnout dalšího milníku zahájením výstavby terminálu T3. Jaký efekt bude mít tato investice na kapacitu DCT?

S potěšením oznamujeme, že se blíží zahájení prací s cílem otevřít terminál T3 pro komerční provoz v polovině roku 2024 a dokončit tento projekt ve druhém čtvrtletí roku 2025. V první fázi zvýší nový terminál kapacitu DCT Gdaňsk o 1,5 milionu TEU, na celkových 4,5 milionu TEU ročně, do konce roku 2024. Po dokončení T3 bude DCT Gdaňsk jedním z největších komplexů kontejnerových terminálů v Evropě, připraven nadále sloužit a podporovat polskou ekonomiku a mezinárodní obchodní trhy. Po dokončení bude terminál ekologicky nejvyspělejším zařízením v Baltském moři a bude důkazem našeho závazku k udržitelným investicím a provozu se sníženými emisemi CO2 a to jak z výstavby, tak ze zařízení, které nasadíme pro budoucí provoz.

 

První polovina letošního roku byla pro DCT Gdaňsk plná rekordů. Rekordní manipulace v březnu – přes 200 000 TEU, rekordní počet odbavených kontejnerů na jedno plavidlo – přes 21 000 TEU. Očekáváte, že i zbytek roku bude úspěšný?

Když se dnes podíváme na naše prognózy, myslíme si, že budeme míě před celkovým objemem z minulých let, což bude výjimečně dobrý výsledek vzhledem k tomu, že obchody do a z ruských území byly ukončeny po jejich invazi na Ukrajinu a uplatnění vícenásobných sankcí. Tyto silné výsledky dokazují vysokou úroveň důvěry našich klientů v nás, stejně jako vysokou kvalitu našich služeb, relevanci a atraktivitu naší lokality a naši schopnost přizpůsobit se měnícímu se světu. I letos jsme ukázali, že DCT je zásadní pobaltský dopravní uzel a brána do střední a východní Evropy, jejíž význam roste.

 

LN

Porsche Česká republika spouští novou kampaň, připomíná důležitost recyklace

Společnost Porsche Česká republika spustila novou kampaň, která připomíná široké motoristické veřejnosti přínosy recyklace a správný postup při likvidaci výrobků s ukončenou životností. Některé automobilové komponenty lze po renovaci znovu použít, v ostatních případech přichází na řadu většinou recyklace, která získá cenné suroviny pro výrobu nových produktů, nebo energetické využití jinak nezpracovatelných materiálů.

Stanice Jihlava město v roce 2026: nová budova i moderní nástupiště

Přestavba městského nádraží v Jihlavě může začít, Správa železnic vybrala zhotovitele prací. Stavbu provede společnost Skanska, která podala nejvýhodnější nabídku ve výši 1 266 866 061 korun. Stanice, která se nachází blízko centra krajského města, zcela změní podobu. Vzniknou nová nástupiště, na která bude přístup podchodem. Dosluhující nádražní budovu nahradí nový objekt, který bude zároveň sloužit jako zázemí nově vybudovaného dopravního terminálu. Zahájení prací se plánuje už v srpnu, dokončení pak v polovině roku 2026.

Příručka pro řidiče: Sedm praktických tipů, jak se chovat bezpečně v blízkosti kamionů

Práce řidiče kamionu patří mezi náročná povolání. Znamená dlouhé hodiny za volantem, neustálou soustředěnost a tíhu odpovědnosti za několikatunový náklad či bezpečnost projíždějících vozidel. I přesto, že interakce s kamiony je na českých silnicích dnes již zcela běžná, ne každý řidič ví, jak jízdu poblíž silničních kolosů přizpůsobit, aby řidičům nákladních vozidel jejich práci nekomplikoval a také neohrozil sebe ani ostatní.