Kuehne+Nagel se stává průkopníkem v oblasti uhlíkového insettingu pro nákladní elektromobily, zrychluje tak elektrifikaci vozových parků

05.01.2024 | Článek dne

Skupina Kuehne+Nagel vstupuje do nového roku s novou energií – a oznamuje spuštění svého insettingového programu Book & Claim pro nákladní elektromobily. Kuehne+Nagel se tak stává vůbec prvním poskytovatelem logistických služeb, v jehož portfoliu se tato možnost, dosud dostupná jen pro nízkoemisní paliva, nachází.

Řešení zaměřená na dekarbonizaci a hledání cest, jak napomoci zákazníkům dosahovat jejich vlastních udržitelných cílů, patří ke klíčovým součástem pilíře „Living ESG“ stanoveného v rámci strategické vize skupiny Kuehne+Nagel Roadmap 2026.

Vývoj insettingového programu Book & Claim pro oblast silniční logistiky představoval pro tým Kuehne+Nagel v uplynulých měsících nejvyšší prioritu. Během loňského října společnost uvedla řešení vztažené na objednávky hydrogenačně upravených rostlinných olejů (HVO), nyní možnost insettingu rozšiřuje do segmentu nákladní elektromobility. Systém, který je první svého druhu, prošel procesem testování a validace ve spolupráci s předními externími stranami.

Zákazníci využívající silničních služeb Kuehne+Nagel mohou nyní „deklarovat“ přepravu prostřednictvím nákladního elektromobilu, resp. ekvivalentní redukci emisí uhlíku, a to i v případě, že pro reálnou fyzickou přepravu jejich zboží tato možnost není k dispozici. Důvodem může být nedostatečná nabíjecí infrastruktura či omezení dojezdu nebo užitečného zatížení. Insettingové řešení pomáhá překlenout tyto i další výzvy, jež v dnešní době komplikují plošnější využívání nákladních vozů poháněných elektřinou.

„Vozy poháněné výlučně elektřinou (BEV) podle nás představují budoucnost snižování emisí v silniční přepravě. Uhlíkový insetting podporuje rozšiřování nízkoemisních technologií, jako jsou právě BEV, a napomáhá snižovat náklady zákazníků spojené s využíváním těchto řešení – tedy přispívá i k celkové dekarbonizaci silniční logistiky,“ uvedl Hansjörg Rodi, člen představenstva Kuehne+Nagel International AG zodpovědný za divizi silniční logistiky.

Pomoc přepravcům s financováním elektrifikace jejich vozových parků

Za účelem zajištění plné kontroly a transparentnosti dat nezbytných pro provádění přesných kalkulací jsou součástí programu Book & Claim pouze BEV přímo vlastněné skupinou Kuehne+Nagel. Tým společnosti nicméně plánuje do řešení zahrnout i vozidla provozovaná partnery – a podpořit je tak na cestě k elektrifikaci flotil. „Pořízení elektrického nákladního vozidla může být nesmírně nákladná záležitost, zejména pro menší firmy. Zapojení externích přepravců do našeho systému sice vyžaduje komplexní rozvoj výpočetní metodiky, nicméně tento krok našim partnerům pomůže financovat jejich vlastní přechod k elektromobilitě. Proto oblast spolupráce považujeme za naši další prioritu,“ dodává Rodi.

Zdroj: Kuehne+Nagel

Porsche Česká republika spouští novou kampaň, připomíná důležitost recyklace

Společnost Porsche Česká republika spustila novou kampaň, která připomíná široké motoristické veřejnosti přínosy recyklace a správný postup při likvidaci výrobků s ukončenou životností. Některé automobilové komponenty lze po renovaci znovu použít, v ostatních případech přichází na řadu většinou recyklace, která získá cenné suroviny pro výrobu nových produktů, nebo energetické využití jinak nezpracovatelných materiálů.

Stanice Jihlava město v roce 2026: nová budova i moderní nástupiště

Přestavba městského nádraží v Jihlavě může začít, Správa železnic vybrala zhotovitele prací. Stavbu provede společnost Skanska, která podala nejvýhodnější nabídku ve výši 1 266 866 061 korun. Stanice, která se nachází blízko centra krajského města, zcela změní podobu. Vzniknou nová nástupiště, na která bude přístup podchodem. Dosluhující nádražní budovu nahradí nový objekt, který bude zároveň sloužit jako zázemí nově vybudovaného dopravního terminálu. Zahájení prací se plánuje už v srpnu, dokončení pak v polovině roku 2026.

Příručka pro řidiče: Sedm praktických tipů, jak se chovat bezpečně v blízkosti kamionů

Práce řidiče kamionu patří mezi náročná povolání. Znamená dlouhé hodiny za volantem, neustálou soustředěnost a tíhu odpovědnosti za několikatunový náklad či bezpečnost projíždějících vozidel. I přesto, že interakce s kamiony je na českých silnicích dnes již zcela běžná, ne každý řidič ví, jak jízdu poblíž silničních kolosů přizpůsobit, aby řidičům nákladních vozidel jejich práci nekomplikoval a také neohrozil sebe ani ostatní.