Na Allegro pouze s autorizovaným GTIN

06.05.2024 | Článek dne

Segment marketplaces se na českém trhu nerozvíjí tak bouřlivě jako u našich sousedů a tradiční e-shopy stále pevně drží svůj velký kus tržního koláče. Ovšem tato situace se může brzy změnit. Právě z jednoho sousedního státu, Polska, k nám přišla značka Allegro, která se netají ambicemi na mocnou expanzi. Při verifikaci produktů svých partnerů spoléhá na identifikátor GTIN (Global Trade Item Number).

Allegro, další významný hráč na poli e-commerce, vstoupil loni na český trh. Partneři, kteří jeho prostřednictvím nabízejí své produkty, jsou povinni při jejich zalistování uvádět jedinečná identifikační čísla GTIN. Nezbytnou podmínkou je, aby tato čísla byla evidována v tzv. Globálních registrech GS1 a mohla být díky tomu automaticky verifikována.

Oprávnění vkládat identifikační čísla GTIN do Globálních registrů mají výhradně firmy registrované do Systému GS1. Uživatelé v České republice přiřazují čísla GTIN k produktům pomocí nástroje Activate, který zaručuje, že zadavatel je vlastníkem legálně přiděleného GS1 Company Prefixu a veškerá identifikační čísla jsou generována z číselné řady, která tomuto prefixu odpovídá. Prodejci, kteří si čísla GTIN opatřují u neautorizovaných poskytovatelů, tak svoje zboží do systému Allegra nezalistují. Stejnou cestou se postupně vydávají i další velká mezinárodní internetová tržiště.

Globální registry GS1

Marketplaces se vyznačují velkou otevřeností vůči smluvním prodejcům a také jejich vysokými počty. Čím více prodejců, tím více zboží a – větší důraz na jedinečnou identifikaci každého produktu. To proto, aby se mohli zákazníci v obrovských katalozích zboží snadno orientovat a ke každému produktu měli k dispozici všechny dostupné nabídky od jednotlivých prodejců.

Dalším kritickým požadavkem on-line tržišť je spolehlivé ověření autentičnosti výrobků. I zde se mohou spolehnout na to, že GTIN uložený v Globálních registrech pochází od společnosti registrované u licencovaného poskytovatele identifikátorů, kterým může být pouze členská organizace GS1.

Důvěryhodné informace přímo od výrobců

Donedávna nemohli obchodníci či on-line tržiště s jistotou ověřit výrobky, které prodávají. Dnes mají k dispozici centralizovanou databázi GRP (GS1 Registry Platform) jako zdroj důvěryhodných informací přímo od majitelů značek a službu Verified by GS1 jako vstupní bránu k těmto informacím.

V Globálních registrech je aktuálně uloženo 484 milionů GTIN, další přibývají průměrnou rychlostí sedm za sekundu. Z toho GTIN registrovaných u GS1 Czech Republic je více než 1,7 mil. Pro vyhledávání informací o společnostech, které uvedly produkt na trh, slouží vyhledávač Verified by GS1. Verified by GS1 na počátku roku nahradil původní službu GEPIR a kromě údajů o dodavatelích produktů poskytuje příslušná produktová data (v ČR je do registru zadávají sami výrobci prostřednictvím Activate). Dodejme, že GTIN pomáhá při vyhledání produktů a zobrazení relevantních informací také zákazníkům na platformách Amazon, eBay, Alibaba či Bol.com.

Zdroj: Logistic News

Stanice v Bubnech získává svoji podobu, vznikají i navazující estakády

Projekt modernizace trati mezi Prahou, letištěm a Kladnem úspěšně pokračuje, už rok a čtvrt prochází rekonstrukcí úsek mezi Bubny a Výstavištěm. Práce běží rychlým tempem, výrazně pokročila výstavba čtyřkolejné stanice v Bubnech, stejně jako navazujících estakád. Ty nahradí jak přejezd v Bubenské ulici, tak i železniční náspy, které dosud rozdělovaly velkou část Holešovic.

Podnikatele trápí stará osvětlení, okna a nedostatečné zateplení jejich budov. NRB přerozdělí 1,8 miliardy v rámci programu Nové úspory energie

Podnikatelé se ve svých budovách dennodenně potkávají s problémy, které zvyšují jejich účty za energie. Nedostatečné těsnění oken, špatné osvětlení nebo zateplení jsou jen hrstkou z problémů, kterým čelí. Se schválením Směrnice o energetické náročnosti budov Radou EU se navíc na renovace a úsporné budovy bude klást v příštích letech výrazně větší důraz a podnikatelé budou muset do přechodu na udržitelná řešení investovat nemalé částky.

VWFS boduje s inovovaným produktem Servisní prohlídky

Společnost Volkswagen Financial Services (VWFS) nabízí svým zákazníkům pohodlný a efektivní způsob, jak udržet provozované vozidlo v nejlepším technickém stavu. Nový produkt Servisní prohlídky si mohou sjednat on-line pro nové i ojeté vozy značek Volkswagen, Audi, SEAT, CUPRA, Škoda a Volkswagen Užitkové vozy. Zákazníci tak získají jistotu vysoké kvality servisu předepsaného výrobcem vozu, za předem sjednanou cenu až na několik let dopředu, bez ohledu na vývoj inflace v oblasti servisních služeb. Dalším bonusem je záruka mobility. Servisní prohlídky si objednaly už stovky zákazníků.