Allegro, další významný hráč na poli e-commerce, vstoupil loni na český trh. Partneři, kteří jeho prostřednictvím nabízejí své produkty, jsou povinni při jejich zalistování uvádět jedinečná identifikační čísla GTIN. Nezbytnou podmínkou je, aby tato čísla byla evidována v tzv. Globálních registrech GS1 a mohla být díky tomu automaticky verifikována.
Oprávnění vkládat identifikační čísla GTIN do Globálních registrů mají výhradně firmy registrované do Systému GS1. Uživatelé v České republice přiřazují čísla GTIN k produktům pomocí nástroje Activate, který zaručuje, že zadavatel je vlastníkem legálně přiděleného GS1 Company Prefixu a veškerá identifikační čísla jsou generována z číselné řady, která tomuto prefixu odpovídá. Prodejci, kteří si čísla GTIN opatřují u neautorizovaných poskytovatelů, tak svoje zboží do systému Allegra nezalistují. Stejnou cestou se postupně vydávají i další velká mezinárodní internetová tržiště.
Globální registry GS1
Marketplaces se vyznačují velkou otevřeností vůči smluvním prodejcům a také jejich vysokými počty. Čím více prodejců, tím více zboží a – větší důraz na jedinečnou identifikaci každého produktu. To proto, aby se mohli zákazníci v obrovských katalozích zboží snadno orientovat a ke každému produktu měli k dispozici všechny dostupné nabídky od jednotlivých prodejců.
Dalším kritickým požadavkem on-line tržišť je spolehlivé ověření autentičnosti výrobků. I zde se mohou spolehnout na to, že GTIN uložený v Globálních registrech pochází od společnosti registrované u licencovaného poskytovatele identifikátorů, kterým může být pouze členská organizace GS1.
Důvěryhodné informace přímo od výrobců
Donedávna nemohli obchodníci či on-line tržiště s jistotou ověřit výrobky, které prodávají. Dnes mají k dispozici centralizovanou databázi GRP (GS1 Registry Platform) jako zdroj důvěryhodných informací přímo od majitelů značek a službu Verified by GS1 jako vstupní bránu k těmto informacím.
V Globálních registrech je aktuálně uloženo 484 milionů GTIN, další přibývají průměrnou rychlostí sedm za sekundu. Z toho GTIN registrovaných u GS1 Czech Republic je více než 1,7 mil. Pro vyhledávání informací o společnostech, které uvedly produkt na trh, slouží vyhledávač Verified by GS1. Verified by GS1 na počátku roku nahradil původní službu GEPIR a kromě údajů o dodavatelích produktů poskytuje příslušná produktová data (v ČR je do registru zadávají sami výrobci prostřednictvím Activate). Dodejme, že GTIN pomáhá při vyhledání produktů a zobrazení relevantních informací také zákazníkům na platformách Amazon, eBay, Alibaba či Bol.com.
Zdroj: Logistic News