Napjatý trh práce urychlí automatizaci

04.09.2023 | Článek dne

Automatizace a robotizace jsou klíčové technologie, s jejichž pomocí mohou firmy v nadcházejících letech kompenzovat růst nákladů způsobený inflací, napjatým trhem práce a demografickými změnami. Jedné z největších logistických společností světa, DSV, umožnily rozsáhlé investice do automatizačních technologií mírně navýšit provozní marže a omezit počet zaměstnanců, zatímco konkurence byla nucena postupovat opačně.

Automatizace a robotizace jsou klíčovým investičním tématem pro dlouhodobé investory.

Hlavní body:

 • Od roku 2018 investovala DSV do automatizace 350 milionů eur. Podle ní jde o klíč k přežití na poli globální logistiky. Ze srovnání s konkurencí vyplývá, že se jí tyto investice vyplatí.
 • Jedním z klíčových dodavatelů automatizačních a robotických technologií pro DSV je společnost AutoStore, u níž se v letošním roce očekává nárůst tržeb o 21 % při impozantní 48% EBITDA marži.
 • Inflace, napjatý trh práce a demografické změny představují pro firmy silné pobídky k automatizaci obchodních procesů, která přináší pokles nákladů. Klíčové téma pro portfolia dlouhodobých investorů.

DSV investuje do automatizace logistiky velké peníze

Jedna z největších logistických firem světa, DSV, v pondělí v médiích prohlásila, že od roku 2018 vynaložila na automatizační technologie už 350 milionů eur a že do nich hodlá investovat i nadále. Automatizace představuje čím dál větší konkurenční výhodu a klíčový faktor umožňující udržet se na špici globální logistiky.

Neúnavné zaměření DSV na automatizaci se projevuje i v číslech. Na rozdíl od svých dvou konkurentů, společností DHL a Kuehne-+Nagel, se DSV v prvních šesti měsících podařilo oproti stejnému období loňského roku zvýšit provozní marži, a zatímco mnohé jiné logistické společnosti celosvětově navyšují počty svých zaměstnanců, DSV jejich počet o 2,5 % snížilo. DSV tvrdí, že aby firma přežila, je potřeba investovat do automatizace.

Jedním z klíčových dodavatelů automatizačních a robotických technologií pro DSV je norská společnost AutoStore (AUTO:xosl). Očekává se, že za fiskální rok 2023 (FY23) vykáže tržby 705 milionů eur, což představuje meziroční nárůst o 21 %. Ještě za FY20 přitom vykázala jen 181 milionů eur. AutoStore nejenže rychle roste, ale může se pochlubit i růstem zisků, atraktivní 48% marží z EBITDA a kladným volným cash flow.

Robotika a automatizace jsou klíčem k řešení potíží s napjatým trhem práce

Jak jsme psali minule, zůstává trh práce dál napjatý, mzdy rostou, a dál tak zesilují a prodlužují inflační tlaky. K nápravě situace na trhu práce nepřispívají ani demografické problémy v mnoha zemích světa. Kvůli nim budou mnohé firmy, které ve výrobě zaměstnávají tisíce dělníků, nuceny svoje procesy automatizovat.

Automatizační technologie existují už víc než 100 let. Na montážní lince Fordu T se výrobní proces rozložil na 84 samostatných kroků, jejichž efektivitu a náklady se automobilka snažila optimalizovat. Průmyslové automatizační technologie se neustále vyvíjejí a díky počítačům pokročily ještě víc. Mnohé digitální procesy se obvykle automatizují s pomocí strojového učení a nových generativních AI modelů. V posledních letech se jedním z klíčových konkurenčních faktorů v logistice a internetovém obchodování stala automatizace skladového hospodářství a tento trh v nadcházejících letech nabyde obrovských rozměrů. Se samoobslužnými technologiemi se bude čím dál víc zrychlovat i automatizace služeb.

Napjatý trh práce a demografické problémy zůstanou tématem i nadále, a tak už Saxo připravuje oficiální tematický koš akcií z různých segmentů souvisejících s automatizací a robotizací (skladové hospodářství, digitalizace, průmyslová výroba apod.). Tohle téma je pro dlouhodobé investory klíčové.     

Výběr akcií automatizačních firem:

 • Ocado
 • AutoStore
 • Rockwell Automation
 • Intuitive Surgical
 • ServiceNow
 • Symbotic
 • Novanta
 • FANUC

Zdroj: SAXO

NOBO AUTOMOTIVE zahajuje výrobu sedadel pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě, zahajuje výstavbu druhé haly v GARBE PARKU České Budějovice. Novým nájemcem se stane NOBO AUTOMOTIVE, prvotřídní dodavatel interiérů, exteriérů, sedadel a autoelektroniky. V Českých Budějovicích bude NOBO AUTOMOTIVE vyrábět sady sedadel pro prémiové vozy značky BMW, včetně vybraných klíčových komponentů. Jedná se o největší pronájem průmyslových prostor uzavřený v prvním čtvrtletí 2024 o velikosti téměř 30 000 m2, který zprostředkovala společnost CBRE.