Návrat do kanceláří, do škol a turistů vrátil počet cestujících pražským metrem na 90 % úrovně před pandemií

07.05.2024 | Článek dne

Podle analýzy společnosti Savills má návrat zaměstnanců do práce, studentů do škol a turistů do velkoměst zásadní vliv na využití místního metra. V Praze se počet cestujících v roce 2023 vrátil na 90 % úrovně z doby před pandemií, v Singapuru na 96 %, v Madridu na 98 % a v Šanghaji dokonce na 100 % úrovně před pandemií.

Oproti tomu ale stojí města, kde jsou čísla stále viditelně nižší než před pandemií, jako je například Londýn, kde se počet cestujících v metru vrátil na úroveň 84 %, v New Yorku na 70 %, v San Francisku na 71 % a v Los Angeles na 67 %.

Cestovní zvyklosti se po pandemii v některých případech změnily a s nimi i způsob, jakým obyvatelé, zaměstnanci a návštěvníci využívají nemovitosti.

Zdroj: Savills

„Co se týká návratu lidí do kanceláří, Praha je na špičce v Evropě. Aktuálně je na 57 % fyzické obsazenosti, ale stále není na úrovni před pandemií, kdy činila 70 %. Samozřejmě firmy všeobecně preferují kanceláře, které jsou blízko metra,” říká Pavel Novák, Head of Office Agency v Savills a dodává: „Zároveň je zajímavé sledovat přímou úměru mezi návratem lidí do metra a do práce, kde je vidět, že New York, Los Angeles nebo San Francisco nejsou z daleka na podobné úrovni jako Evropa.“

Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje, doplňuje: „Během protipandemických opatření v Praze klesl počet lidí cestujících metrem o neuvěřitelných 85 %. Situace se značně proměnila v roce 2022, kdy se počet cestujících vrátil na 90 % úrovně z doby před pandemií. Další mírný nárůst byl zaznamenán i v roce 2023. Přesto analýza nejnovějších dat od mobilních operátorů za rok 2022 ukázala, že celkový počet lidí dojíždějících do Prahy z okolních předměstí dosud nedosáhl čísel před pandemií, přestože byl vidět jasný trend mírného zvyšování.“

Města jsou zvyklá se přizpůsobovat a jejich trhy s nemovitostmi se budou i nadále vyvíjet a klást stále větší důraz na efektivní a udržitelné prostředí, jehož součástí doprava jednoznačně je.

Zdroj: Savills

Stanice v Bubnech získává svoji podobu, vznikají i navazující estakády

Projekt modernizace trati mezi Prahou, letištěm a Kladnem úspěšně pokračuje, už rok a čtvrt prochází rekonstrukcí úsek mezi Bubny a Výstavištěm. Práce běží rychlým tempem, výrazně pokročila výstavba čtyřkolejné stanice v Bubnech, stejně jako navazujících estakád. Ty nahradí jak přejezd v Bubenské ulici, tak i železniční náspy, které dosud rozdělovaly velkou část Holešovic.

Podnikatele trápí stará osvětlení, okna a nedostatečné zateplení jejich budov. NRB přerozdělí 1,8 miliardy v rámci programu Nové úspory energie

Podnikatelé se ve svých budovách dennodenně potkávají s problémy, které zvyšují jejich účty za energie. Nedostatečné těsnění oken, špatné osvětlení nebo zateplení jsou jen hrstkou z problémů, kterým čelí. Se schválením Směrnice o energetické náročnosti budov Radou EU se navíc na renovace a úsporné budovy bude klást v příštích letech výrazně větší důraz a podnikatelé budou muset do přechodu na udržitelná řešení investovat nemalé částky.

VWFS boduje s inovovaným produktem Servisní prohlídky

Společnost Volkswagen Financial Services (VWFS) nabízí svým zákazníkům pohodlný a efektivní způsob, jak udržet provozované vozidlo v nejlepším technickém stavu. Nový produkt Servisní prohlídky si mohou sjednat on-line pro nové i ojeté vozy značek Volkswagen, Audi, SEAT, CUPRA, Škoda a Volkswagen Užitkové vozy. Zákazníci tak získají jistotu vysoké kvality servisu předepsaného výrobcem vozu, za předem sjednanou cenu až na několik let dopředu, bez ohledu na vývoj inflace v oblasti servisních služeb. Dalším bonusem je záruka mobility. Servisní prohlídky si objednaly už stovky zákazníků.