Nový úsek Pražského okruhu významně uleví dopravě ve městě, stavba by měla začít letos

26.02.2024 | Článek dne

Pražský okruh, klíčový dopravní projekt, který se začal stavět již v 80. letech minulého století, se připravuje na další významný krok ve svém rozvoji. I přes to, že polovina okruhu stále čeká na dokončení, a poslední úseky na jižní části byly otevřeny již před třinácti lety, plány na rozšíření východní části okruhu naznačují významný pokrok. Konkrétně se jedná o 12,5 kilometru dlouhý úsek 511 mezi Běchovicemi a dálnicí D1, jehož stavba by měla začít už letos.

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl zdůrazňuje význam projektu nejen pro Prahu a její aglomeraci, ale i pro celou českou dálniční síť. „Všichni, kdo projíždí pražskou aglomerací nebo Prahou, moc dobře vědí, že v této východní části, zkrátka Pražský okruh, obrovským způsobem chybí, samozřejmě úplně stejně jako v té severní části. Jde o významnou stavbu, nejenom pro Prahu a pražskou aglomeraci, ale pro všechny řidiče, kteří jezdí po české dálniční síti. V tuto chvíli jde asi o nejvýznamnější stavbu, kterou má Ředitelství silnic a dálnic v přípravě,“ říká ředitel ŘSD Mátl. Klíčový úsek Pražského okruhu je nejen důležitý pro zlepšení dopravy v centru a na periferiích metropole, ale představuje také technicky náročnou výzvu s dvěma tunely, čtyřmi mimoúrovňovými křižovatkami a několika mostními estakádami.

Odhadované náklady na realizaci tohoto úseku dosahují přibližně 15 miliard korun. Po dokončení by se měla významná část kamionové dopravy, která nyní prochází přetíženými úseky vnitřního okruhu jako je Jižní spojka, Spořilov nebo Štěrboholská radiála, přesunout na nově vybudovaný vnější okruh. Tím by se mělo podstatně snížit zatížení v těchto oblastech a zlepšit životní prostředí pro místní obyvatele.

Radek Mátl upozorňuje i na komplikace, kterým Ředitelství silnic a dálnic musí čelit před zahájením stavby, včetně výběru zhotovitele a získání stavebního povolení. Navíc probíhá majetkoprávní příprava, což představuje další potenciální riziko pro dodržení plánovaných termínů. Přesto se plánuje zahájit archeologické práce již letos v dubnu, s tím, že samotná stavba by měla trvat 36 měsíců. Pokud vše půjde podle plánu, část okruhu by mohla být dokončena v roce 2027, což by představovalo významný milník v rozvoji pražské dopravní infrastruktury.

Zdroj: eurologport.eu, dopravniinfo.cz

DB Schenker spouští novou službu osobní přepravy prostřednictvím palubních kurýrů

DB Schenker představil nový standardizovaný produkt pro rostoucí segment trhu. Zákazníci si nyní mohou objednat palubní kurýrní službu (on-board courier – OBC), jako standardizovaný produkt. Kurýr doprovází zásilku po celou její cestu. Řešení je určeno zákazníkům, kteří potřebují rychle přepravit malé nebo cenné zásilky. Společnost DB Schenker tak rozšiřuje své portfolio prémiových doručovacích služeb.

Experti probírali vyhlídky českého autoprůmyslu a konkurenceschopnost tuzemské ekonomiky v EU a ve světě

Konkurenceschopnost Evropské unie a budoucnost automobilového průmyslu byly tématem další z veřejných besed, které se konaly v PressCentru ČTK jako součást společného projektu ČTK Connect a Evropského parlamentu s názvem „Volby pro budoucnost EU.“ Akce v sobě soustředila hned dvě témata z nedávné Konference o budoucnosti Evropy, která ČTK Connect v těchto diskusích sleduje: byly to okruhy Silnější ekonomika a Životní prostředí.

GXO obnovuje smlouvu se společností Mars

GXO Logistics, Inc. oznámil, že obnovil smlouvu s významným francouzským výrobcem baleného spotřebního zboží Mars, partnerství, které započalo před 15 lety. Společnost GXO řídí skladování, distribuci, vracení zboží a služby s přidanou hodnotou pro řadu značek společnosti Mars v segmentech Snacking a Food & Nutrition.