PKP CARGO INTERNATIONAL posílila svou flotilu o lokomotivu Dragon 2

28.02.2024 | Článek dne

Společnost PKP CARGO INTERNATIONAL, člen skupiny PKP CARGO, která je předním logistickým operátorem v Evropě převzala do dlouhodobého pronájmu elektrickou lokomotivu Dragon 2 od mateřské společnosti PKP CARGO S.A.

Vícesystémová lokomotiva ET43, typ E6MST Dragon 2, řady 260 vyrobená polskou společností Newag S.A. je jednou z 21 lokomotiv, které PKP CARGO S.A. již provozuje. Všechny jsou připraveny na provoz pod systémem ETCS v České republice. Tento konkrétní stroj bude využíván zejména na relaci Čadca – Ostrava – Kúty nebo dle potřeb na hlavní tratích v rámci ČR.

Lokomotiva série ET43 je elektrická vícesystémová, určena pro nákladní dopravu na tratích o rozchodu 1435 mm. Maximální rychlost dané lokomotivy je 120 km/h, výkon 5 MW a maximální tažná síla 420kN. Každá ze šesti náprav je poháněna asynchronním motorem o výkonu 842 kW, což umožňuje vozbu nákladních vlaků až do maximální přípustné hmotnosti 4000 tun. Může být provozována v napájecím systému DC 3kV a AC 25 kV, v Polsku, České republice i na Slovensku, včetně pohraničních stanic v dalších státech. Její vybavení čítá také mobilní část evropského vlakového zabezpečovače ETCS (BL3) společnosti Siemens, který je v Česku k dispozici.

„Velice si ceníme možnosti pronájmu této lokomotivy, která svým způsobem omladí naši lokomotivní flotilu, a umožní nám zase více konkurovat v Česku i na Slovensku. Zároveň bude využita pro další vzdělávání našich zaměstnanců. Zejména pak strojvedoucích, kteří se na tomto typu postupně zaučují od minulého roku,“ říká Michal Kubíček, místopředseda představenstva PKP CARGO INTERNATIONAL.

Zdroj: PKP CARGO INTERNATIONA

Evropská raketa Ariane 6 odstartovala i díky českým firmám

V úterý 9. července večer ve 21:00 středoevropského letního času poprvé odstartovala nosná raketa Ariane 6 Evropské kosmické agentury (ESA). Na zajištění tohoto startu se významně podílely i české firmy díky ESA programu Ariane and Vega Development.

Škoda Kodiaq a Škoda Superb získaly hodnocení pět hvězdiček

Nejvyšší hodnocení pro nové modely Škoda Kodiaq a Superb: oba vozy byly oceněny maximálním možným počtem pěti hvězdiček v nezávislém referenčním testu bezpečnosti Euro NCAP. Škoda Kodiaq dosáhla 84 % a Škoda Superb získala 87 % z celkového maximálního počtu bodů. Tímto výsledkem pokračuje česká automobilka v sérii nejlepších hodnocení pro své vozy, a to i podle přísnějších kritérií zavedených v roce 2023. Každý nový model Škoda od roku 2008 byl oceněn pěti hvězdičkami.

Eiffelova věž pro Olympijský festival u jezera Most je již hotová. Stavba na místě bude probíhat 16. – 20. července

Replika Eiffelovy věže určená pro Olympijský festival u jezera Most má již všechny díly, které vznikly originálním 3D tiskem z recyklovaného oceánského plastu oPET, vyrobené. V pondělí budou naloženy v Praze a převezeny na místo akce u jezera Most. Následně bude během 5 dní na místě zkompletována a postavena do finální podoby. Návštěvníci ji budou moci poprvé shlédnout během slavnostního zahájení Olympijského festivalu 25. července. A následně po celou dobu jeho konání až do 11. srpna.