Výroba v HARTMANN-RICO: Investice do budoucnosti prostřednictvím automatizace

07.12.2022 | Článek dne

V letošním roce se firmě Körber podařilo úspěšně dokončit projekt tzv. CPT Flow pro společnost HARTMANN – RICO a.s. Ta patří mezi nejvýznamnější výrobce a distributory zdravotnických prostředků a hygienických výrobků v České republice, kde zaměstnává více než 1 600 lidí. Je součástí mezinárodní skupiny HARTMANN se sídlem v německém Heidenheimu. Německou stopu má i společnost Körber, která je předním dodavatelem automatizovaných výrobních a skladových systémů se zastoupením ve více než 60 zemích světa. O odpovědi na otázky týkající se projektu v závodu HARTMANN-RICO ve Veverské Bítýšce jsme požádali Jana Rindta, vedoucího obchodu společnosti Körber Supply Chain Automation GmbH.

Na projektu Körber s týmem HARTMANN-RICO intenzivně pracoval od podzimu 2018. Cílem bylo zefektivnění vnitropodnikové dopravy a v důsledku toho i výroby jednorázových setů pro operační sály. K tomu bylo třeba změnit celý výrobní proces v závodu HARTMANN – RICO ve Veverské Bítýšce. Nový způsob zásobování výrobních linek je plně automatizovaný a umožňuje výrobu operačních setů přímo na míru potřebám konkrétního lékařského zákroku. O dodávku správných komponent ze skladu se stará automatický skladový systém typu miniload, dopravu pak obstarává soustava dopravníků a přesné množství komponent zajišťují operátorky s podporou sofistikovaných počítacích stanic.

Kombinace těchto automatizovaných prvků vede k výraznému zefektivnění činnosti systému a schopnosti měnit složení setů dynamicky, podle aktuální potřeby. Všechny automatizované systémy jsou navrženy tak, aby jejich činnost maximálně zajistila bezpečnost při práci.

O jak velký provoz vlastně jde?

Operační set obsahuje průměrně 16 komponent potřebných k dané operaci. Připravenost a snadná dostupnost může zkrátit jak předoperační přípravu, tak úkon samotný, a to až o desítky minut. Ve Veverské Bítýšce se vyrábí asi 8000 druhů operačních setů a výhledově zákazník počítá s produkcí až 3,5 milionu souprav ročně.

Jak projekt zapadá do širší koncepce rozvoje společnosti HARTMANN-RICO?

Projekt je součástí globálního transformačního programu COMPASS skupiny HARTMANN a jeho realizace patří mezi její strategické priority. Jedním ze strategických pilířů tohoto programu je právě nákladová optimalizace a s ní spojené investice do nových technologií a optimalizace výrobních procesů. To je oblast, kde má Körber co nabídnout. Postupem času jsme se stali jedním z předních světových hráčů, a proto našim klientům můžeme nabídnout spolehlivý a naprosto profesionální servis jak v rámci realizace konkrétního projektu, tak i formou podpory jeho následného provozu.

A co návratnost investice?

Jedná se o doposud největší investici skupiny HARTMANN do výroby v České republice, která dosahuje celkové výše 150 mil. Kč. Ta je plně opodstatněná velikostí produkce v závodě ve Veverské Bítýšce, která díky implementaci změn a dosažením diametrálně odlišné úrovně automatizace výrobního procesu ve srovnání s výchozím stavem dnes umožňuje vyrábět více než 20 tisíc jednorázových operačních setů denně. Návratnost investice je tak naplánována na nižší jednotky let, což osobně považuji za velmi uspokojivý výsledek.

Pavel Fuchs, člen představenstva HARTMANN – RICO

„Nové technologie v rámci CPT Flow umožňují vyrábět menší zakázky stejně efektivně jako ty velké. Snížením průměrné velikosti zakázek přispějeme k lepší struktuře setů na skladě a zrychlení dodávek do nemocnic. Tato úspěšná investice nám umožňuje reagovat velmi pružně na urgentní poptávky našich zákazníků, a tím reflektovat potřeby operačních sálů v celé Evropě.“

MR

Evropská raketa Ariane 6 odstartovala i díky českým firmám

V úterý 9. července večer ve 21:00 středoevropského letního času poprvé odstartovala nosná raketa Ariane 6 Evropské kosmické agentury (ESA). Na zajištění tohoto startu se významně podílely i české firmy díky ESA programu Ariane and Vega Development.

Škoda Kodiaq a Škoda Superb získaly hodnocení pět hvězdiček

Nejvyšší hodnocení pro nové modely Škoda Kodiaq a Superb: oba vozy byly oceněny maximálním možným počtem pěti hvězdiček v nezávislém referenčním testu bezpečnosti Euro NCAP. Škoda Kodiaq dosáhla 84 % a Škoda Superb získala 87 % z celkového maximálního počtu bodů. Tímto výsledkem pokračuje česká automobilka v sérii nejlepších hodnocení pro své vozy, a to i podle přísnějších kritérií zavedených v roce 2023. Každý nový model Škoda od roku 2008 byl oceněn pěti hvězdičkami.

Eiffelova věž pro Olympijský festival u jezera Most je již hotová. Stavba na místě bude probíhat 16. – 20. července

Replika Eiffelovy věže určená pro Olympijský festival u jezera Most má již všechny díly, které vznikly originálním 3D tiskem z recyklovaného oceánského plastu oPET, vyrobené. V pondělí budou naloženy v Praze a převezeny na místo akce u jezera Most. Následně bude během 5 dní na místě zkompletována a postavena do finální podoby. Návštěvníci ji budou moci poprvé shlédnout během slavnostního zahájení Olympijského festivalu 25. července. A následně po celou dobu jeho konání až do 11. srpna.