Výsledky #AimtecHackathonu 2025: Nejlepší projekty pomohou autistickým dětem a lékařům

20.03.2025 | Článek dne

#AimtecHackathon 2025 znovu potvrdil, že programátoři dokážou pomáhat podobně jako lékaři nebo fyzioterapeuti. Cílem devátého ročníku tradiční akce totiž nebyly pouhé technické inovace, ale projekty, které pomohou reálným lidem s handicapem. V letošním ročníku se sešlo 60 účastníků a 13 technologických výzev od neziskových organizací a jednotlivců. To byl v kostce letošní #AimtecHackathon s podtitulem „Když kód pomáhá“, který se konal ve dnech 14.–16. března v plzeňské Moving Station.

Na 11 soutěžních týmů čekaly výzvy jako oživení plyšáka, který může dělat společnost seniorům, nebo VR aplikace pro dlouhodobě nemocné, kteří jsou nuceni pobývat v nemocnici bez možnosti ji opustit. Účastníci měli za úkol vytvořit s pomocí technologických a projektových mentorů za 40 hodin prototyp řešení připravený na uvedení do praxe.

Vítězný tým pomohl autistickým dětem komunikovat

Srdce i hlasy poroty si nejvíce získal tým Plajta s komunikátorem Sisyphus. Vznikl přímo podle zadání sester, které pracují s dětmi s poruchou autistického spektra a potřebují snadno ovladatelné, a hlavně levné zařízení. Výherci hackathonu splnili vše do puntíku a jejich aplikace pro tisk kartiček funguje dokonce i s konkurenčními produkty.

Druhé místo a cenu veřejnosti si odnesli FAVoriti. Univerzitní tým přišel s nápadem, jak zjednodušit studium dlouhodobě nemocným studentům a zároveň učitelům. Díky AI vytvořili jednoduchý prostor, kde lze na jednom místě najít záznamy přednášek, jejich shrnutí, vědomostní kvízy a všechny materiály k probírané látce.

Pomyslný bronz patřil týmu Undefined s jejich chytrým diktafonem pro lékaře. Převádí hlasové nahrávky do textu a současně do formátu lékařských zpráv, které ukládá pod profil konkrétního pacienta.

Soutěžní projekty na hackathonu nekončí. Naopak!

Většina zúčastněných týmů doufá, že bude moci projekty dotáhnout do finále přímo se zadavateli tak, aby bylo možné nasadit je do praxe. V tom nezůstávají pozadu ani organizátoři, kteří se do projektů následně často sami zapojují, mentorují je nebo se vrhají do řešení problémů, se kterými se u zadavatelů projektů setkávají.

„Tentokrát se nám poprvé povedlo, že podtitul Když kód pomáhá přerostl samotnou akci. Při vymýšlení výzev na hackerský maraton jsme objevili problém, který dokážeme vyřešit ještě před samotným AimtecHackathonem. S využitím filamentu od partnera akce PrusaResearch jsme v Aimtec mohli na našich 3D tiskárnách vyrobit pomůcky pro Základní školu a Mateřskou školu pro zrakově postižené a vady řeči v Plzni,” podotýká Jiří Dobrý, jeden z hlavních organizátorů akce. Pomocné ruky i mimo řešené projekty se dočkala také další zadavatelská organizace. „Překvapením zahajovacího večera pro nás byl dar VR brýlí od jednoho z partnerů, iNFINITE Production. Na místě jsme je věnovali terapeutickému Centru Na Dvorku, které je využije při rehabilitaci svých klientů,“ uvedla Petra Šteklová, organizátorka #AimtecHackathonu.

Mezi tradiční účastníky hackerského klání patří studenti technických škol, kteří se na akci často setkají se svými profesory v roli mentorů.

„#AimtecHackathon je příležitost jak pro nás jako učitele, tak i pro naše studenty. Soutěžní týmy mají šanci v praxi využít to, co se už naučily na univerzitě – třeba to, jak vést projekt či jak efektivně programovat AI. Zároveň si vyzkouší technologie, na které ve výuce běžně není prostor. Já osobně velmi oceňuji šanci aktivní spolupráce se studenty v jiném a mnohem neformálnějším prostředí,” vysvětluje Přemek Brada z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni, který se sám zhostil role mentora.

Návštěvníci ocenili technologické přednášky i dětský program

Sobotní minikonference TechTalks přilákala velký počet technologických nadšenců, kteří se chtěli dozvědět více o aktuálních hrozbách v oblasti kybernetické bezpečnosti. Čekala na ně témata jako hackerské útoky na Město Plzeň, využití umělé inteligence v informačních válkách nebo obrana proti prompt injection. O své zkušenosti se podělili Jakub Bělka ze SPRÁVY INFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍ MĚSTA PLZNĚ (SITMP), Jiří Gogela z Trend Micro, účastník mezinárodní CTF soutěže David Žahour, Marek Šottl z HackiHub a Daniel Čech z Revolgy Business Solutions. Přednášky otevřené široké veřejnosti nabídly nejen vhled do současných bezpečnostních rizik, ale i praktické tipy na obranu jednotlivců a firem.

V neděli ovládl Moving Station dětský program YoungHackers, který ve spolupráci se vzdělávacími a zájmovými organizacemi představil technologické hračky a možnosti vzdělávání v kraji.

Zdroj: Aimtec

Čtvrt století odvážných inovací: Konstrukční oddělení Huisman Czech Republic slaví 25 let

Konstrukční oddělení je srdcem inovací Huisman Czech Republic ve Sviadnově. Z původně malého týmu vyrostla respektovaná skupina desítek špičkových odborníků, kteří navrhují unikátní zařízení putující do celého světa – od gigantických jeřábů a mobilních vrtných souprav až po technické vychytávky pro zábavní průmysl. Za více než 25 let existence se čeští konstruktéři stali nepostradatelnou součástí klíčových projektů celé skupiny Huisman.

Veřejný sektor, investoři i spotřebitelé očekávají, že se společnosti budou zabývat udržitelností

Téměř devět z deseti spotřebitelů na vlastní kůži pociťuje dopady klimatických změn ve svém každodenním životě a více než 40 % Evropanů při nákupním rozhodování zohledňuje environmentální aspekty. Manažeři velkých investičních fondů se zaměřují na strategie ESG a veřejný sektor v západní Evropě iniciuje „zelené veřejné zakázky“… Udržitelnost se tak stává zcela zásadním faktorem růstu, bez ohledu na odvětví, obchodní strategii i cílovou skupinu.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.