Budúcnosť logistiky: DHL Logistics Trend Radar 7.0 predstavuje nové trendy v oblasti umelej inteligencie a udržateľných riešení

23.09.2024 | FOCUS na Slovensko

Logistika naďalej prechádza razantným vývojom. Spoločnosť DHL zverejnila 7. vydanie DHL Logistics Trend Radar. Správa o trendoch sa od roku 2012 uverejňuje každé dva roky. DHL v nej dôkladne analyzuje najdôležitejšie sociálne, ekonomické a technologické trendy v sektore logistiky a diskutuje o ich vplyve, vývoji a súvisiacich výzvach a príležitostiach.

Pre každý zo 40 trendov – 17 sociálnych a obchodných a 23 technologických – správa poskytuje predpoveď doby, kedy sa uvedú do praxe, vrátane vplyvu na logistiku. Logistika je naďalej výrazne ovplyvnená určitými skupinami trendov ako je robotika, internet vecí a digitálna infraštruktúra. Zároveň sa už teraz prejavuje rastúci význam umelej inteligencie, ktorá v súčasnosti prechádza rýchlym vývojom. Najvyššou prioritou zostáva tiež udržateľnosť.

„DHL Logistics Trend Radar je neoceniteľným strategickým zdrojom informácií pre našich zákazníkov a celú logistickú komunitu. Na jednom mieste rozoberá kľúčové trendy v logistike, ktoré budú v nasledujúcom desaťročí poháňať rozvoj firiem, spotrebiteľov a technológií. Tohtoročné vydanie sa zameriava na umelú inteligenciu a udržateľnosť. Naši zákazníci môžu spoločne s nami využívať poznatky zo správy o trendoch, a udržať si tak konkurencieschopnosť v náročných podmienkach,“ hovorí Katja Busch, obchodná riaditeľka a vedúca oddelenia zákazníckych riešení a inovácií DHL.

Význam umelej inteligencie pre logistický priemysel výrazne rastie, o čom svedčí aj aktuálne vydanie správy o trendoch, ktoré poukazuje na päť dominantných trendov: generatívnu umelú inteligenciu, etiku umelej inteligencie, umelú inteligenciu v oblasti audio, počítačové videnie a pokročilú analytiku. Tieto trendy spoločne menia logistické procesy v mnohých ohľadoch. Pomocou nástrojov s podporou umelej inteligencie je možné napríklad vytvárať cenné dáta a analyzovať ich na ďalšie zlepšenie plánovania trás a optimalizácie skladových zásob. Rozpoznávanie hlasu a hovoreného slova, automatizovaná interpretácia vizuálnych údajov alebo autonómne generovanie nového obsahu na základe naučených vzorov umožňujú efektívnejšiu interakciu medzi používateľom a počítačom. Umelá inteligencia, ktorá analyzuje pohyb pracovníkov alebo dodávkových vozidiel, môže okrem iného zvýšiť bezpečnosť napríklad v skladoch. DHL Logistics Trend Radar 7.0 reflektuje aj etické dôsledky rýchleho rozvoja umelej inteligencie.

V oblasti udržateľnosti sa správa zameriava najmä na dva trendy: infraštruktúru obnoviteľných zdrojov energie a udržateľné palivá. Tieto trendy sú nevyhnutné na zníženie emisií CO2 a zvýšenie energetickej účinnosti a udržateľnosti v dodávateľských reťazcoch.

„Rýchlosť transformácie v logistike sa neustále zvyšuje. Okrem vzrušujúcich príležitostí, ktoré ponúka umelá inteligencia umožňujúca bezprecedentnú úroveň efektívnosti a inovácií, bude udržateľnosť a odolnosť dodávateľských reťazcov aj naďalej patriť medzi hlavné strategické priority našich zákazníkov. S DHL Logistics Trend Radar 7.0 poskytujeme osobám s rozhodovacou právomocou v globálnej logistike a iných odvetviach strategický nástroj na prijímanie fundovaných rozhodnutí pre ich podnikanie a jeho udržateľný rast,“ dodáva Klaus Dohrmann, viceprezident DHL Customer Solutions & Innovation a vedúci výskumu inovácií a trendov.

Okrem dôrazu na technologické inovácie skúma DHL Logistics Trend Radar 7.0 aj sociálne trendy a ich vplyv na dodávateľské reťazce. Patria sem témy rozmanitosti, rovnakých príležitostí, inklúzie a spolupatričnosti. Zároveň je čoraz dôležitejšia aj spokojnosť zamestnancov vrátane bezpečnosti a ochrany zdravia na pracovisku.

DHL Logistics Trend Radar sa svojím prístupom orientuje na požiadavky a potreby zákazníkov. Kľúčové poznatky sú založené na tisíckach rozhovorov so zákazníkmi a odborníkmi v inovačných centrách DHL po celom svete. Štyri centrá – v Nemecku, Singapure, USA a Spojených arabských emirátoch – každoročne prilákajú viac ako 13 000 návštevníkov. Intenzívna interakcia medzi zákazníkmi a zamestnancami DHL z každodennej prevádzky poskytuje cenné poznatky pre transformáciu logistiky. DHL Logistics Trend Radar ich dopĺňa o klasické výskumné metódy a odborné znalosti od kľúčových mienkotvorných lídrov z vplyvných think-tankov, renomovaných poradenských spoločností a prestížnych akademických inštitúcií z celého sveta. Okrem toho platforma DHL Warehouse of Innovation uľahčuje spoluprácu so start-upmi, výskumníkmi a investormi na spoločnom vývoji inovácií orientovaných na budúcnosť.

Zdroj: DHL

Geis otestoval na Slovensku e-truck: ako to dopadlo?

V rámci stratégie Mission Zero pokračujeme v testovaní nových technológií. Tentokrát sme priamo na slovenských cestách vyskúšali elektrické nákladné vozidlo Mercedes eActros 400 na doručovanie zásielok na poslednú míľu. Ako sa osvedčilo v reálnej prevádzke?

DB Schenker zastřešuje logistiku jubilejního 100. ročníku Mezinárodního maratonu míru v Košicích

Do sportovní a eventové logistiky nespadá jen doprava a přeprava materiálu. Logistický partner je pevnou součástí organizačního týmu, a to už od fáze plánování až po ukončení akce. To může trvat celé měsíce, stejně jako v případě Mezinárodního maratonu míru, který startuje první říjnovou neděli v Košicích. Jeho logistickým partnerem je už 15 let DB Schenker.

Preprava medzi Áziou a Európou sa prispôsobuje aktuálnym výzvam

Medzinárodná preprava tovaru medzi Áziou a Európou po krátkom období pokoja po pandémii znovu čelí významným výzvam. Hoci námorná doprava dlhodobo predstavovala stabilný základ globálneho obchodu, po covidových rokoch sa teraz stretáva s krízou v Červenom mori, preťaženými prístavmi a rastúcimi cenami. Čo spôsobuje túto situáciu a čo možno očakávať v nasledujúcich mesiacoch? O tom hovoril Martin Tokič, riaditeľ pobočky Geis CZ Air+Sea.