C.S.CARGO Slovakia a TESCO Stores SR testujú plne elektrické vozidlo v ostrej prevádzke

06.04.2023 | FOCUS na Slovensko

Spoločnosť C.S.CARGO Slovakia oznámila v spolupráci s Tesco Stores SR spustenie komerčného testovania elektrického kamiónu. Vozidlo Mercedes-Benz eActros 400 rozváža v období od 3. do 14. apríla tovar v segmente FMCG z centrálneho skladu Tesco v Beckove do vybraných obchodov. Tento krok je súčasťou dlhodobého plánu firmy na znižovanie emisií a zvyšovanie ekologickej účinnosti svojich vozidiel.

C.S.CARGO Slovakia nasadzuje v spojení s Tesco Stores SR do komerčného testu plne elektrické nákladné vozidlo Mercedes-Benz eActros 400 s chladiarenskou nadstavbou značky Lamberet a agregátom Frigoblock FKi25. Kamión s hmotnosťou 27 ton a dojazdom približne 350 km bude rozvážať tovar v segmente FMCG do vybraných miest a obcí. Súčasný stav komerčne využiteľnej elektromobility v oblasti nákladnej dopravy umožňuje nasadenie nákladných elektromobilov v oblasti mestskej distribúcie. Test nadväzuje na spoluprácu, ktorú obe spoločnosti začali v Českej republike.

„Skupina C.S.CARGO sa využitiu vozidiel na alternatívne pohony venuje už niekoľko rokov. Do flotily zaraďujeme tieto vozidlá po dôkladnej diskusii so zákazníkmi. Vždy tomu predchádza práve testovanie, v ktorom zistíme vlastnosti vozidla na aktuálnych rozvozových trasách a náklady na jeho prevádzku. Variabilné náklady pri vozidlách s alternatívnymi palivami sú nižšie, avšak obstarávacie ceny sú oproti klasickým vozidlám niekoľkonásobné. V Českej republike máme teraz v prevádzke zhruba desiatku takých vozidiel vrátane jedného plne elektrického, ktoré tiež využívame v segmente FMCG.“ 

Igor Káčer, generálny riaditeľ C.S.CARGO Slovakia

„V Tescu sme si stanovili ambiciózny cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2035 v našich prevádzkach a zároveň sme sa zaviazali dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050 v rámci našich produktov a dodávateľského reťazca. Vďaka technologickému pokroku v posledných rokoch sa nám podarilo minimalizovať počet najazdených kilometrov našich vozidiel, čím sme znížili spotrebu paliva a emisií. Vďaka elektrickému nákladnému autu, ktoré sme nasadili do testovacej prevádzky, sme urobili ďalší dôležitý krok smerom k ekologickejšej doprave.“

Marcel Škoda, manažér oddelenia distribúcie pre Tesco v strednej Európe
Foto: CS Cargo

Test poskytne obom spoločnostiam dôležité informácie o výkone vozidla, jeho spotrebe energie a údržbe. Výsledky budú následne použité na ďalšie plánovanie možného využitia elektrických kamiónov v reálnej prevádzke pri preprave tovaru. Práve ekologickejšia alternatíva k tradičným nákladným vozidlám a nižšie náklady na prevádzku sú v súčasnosti jedny z kľúčových faktorov pre zachovanie si konkurencieschopnosti na trhu.

„Cesta k udržateľnej logistike sa už začala, a preto nás teší, že sa spoločnosť C.S.CARGO rozhodla otestovať výkon nášho vozidla v reálnej prevádzke. Viackrát ocenený eActros je vďaka svojmu dojazdu až 350 km ideálnym nákladným vozidlom na krátke a stredné vzdialenosti. Ako obvykle, spolu s našimi partnermi v oblasti infraštruktúry ponúkneme našim zákazníkom to najspoľahlivejšie riešenie.” 

Ibrahim Demir, generálny riaditeľ Daimler Truck & Bus Slovakia, s. r. o.

Základné technické údaje vozidla: 

 • eActros 400 s izotermickou nadstavbou Lamberet
 • Chladiarenský agregát Frigoblock FKi25
 • Zdvižné čelo DHollandia
 • Výkon pohonnej jednotky: 330/400 kW
 • Typ batérií: lítium-iónové
 • Kapacita batérií: cca 400 kW
 • Počet batériových blokov: 4
 • Nabíjací výkon: 160 kW
 • Čas nabíjania z 20 do 80 % : 1 h 40 min
 • Konfigurácia náprav: 6 x 2
 • Rozmery d x s x v: 10,3 x 2,6 x 3,8 m
 • Celková hmotnosť vozidla: 27 t
 • Užitočná nosnosť pre náklad: 13 t

Zdroj: CS Cargo

Napriek súčasným výzvam má vodík v mobilite budúcnosť

Súčasný pohľad na nízkoemisnú dopravu a logistiku sa už nemusí spájať výlučne s elektromobilitou. V súčasnosti sa pozornosť venuje aj iným alternatívnym palivám, medzi ktorými je vodík jedným z najsľubnejších. O jeho výhodách a potenciáli širšieho využitia sme sa rozprávali so Zuzanou Janatovou, manažérkou rozvoja podnikania v oblasti vodíka pre mobilitu spoločnosti Air Products.

Rok 2024 je pre Slovensko rokom veľkých výziev

Slovenská republika od svojho vzniku prešla veľmi dynamickým, ale súčasne aj zložitým vývojom reflektujúcim zvraty v medzinárodnom aj vo vnútropolitickom vývoji. Slovensko v roku 2024 je inou a určite lepšou krajinou, akou bolo pri svojom vzniku. Posun vnímame nielen v celkovej ekonomickej situácii, ale aj v sociálnej oblasti či v medzinárodnom postavení našej krajiny.