DACHSER zaznamenal ďalší masívny rast

31.03.2023 | FOCUS na Slovensko

Medzi hospodárskym rozmachom a normalizáciou spoločnosť DACHSER dosahuje ďalšie miliardové príjmy a plánuje investície vo výške viac ako 300 miliónov eur.

Za finančný rok 2022 vykazuje logistická spoločnosť DACHSER tržby vo výške 8,1 miliardy EUR (+14,9 %), čo predstavuje dvojciferný rast druhý rok po sebe. 

Základom úspechu spoločnosti DACHSER v minulom roku bola vysoká úroveň logistickej expertízy, spoľahlivosť a kvalita služieb. „Chystáme sa vstúpiť do novej ligy,“ povedal Burkhard Eling, generálny riaditeľ spoločnosti DACHSER, na výročnej tlačovej konferencii spoločnosti 
v Mníchove.

„Naši zákazníci oceňujú odolnosť, ktorú vnášame do ich dodávateľských reťazcov, a odmeňujú túto službu. V súčasnosti je spoločnosť DACHSER čoraz viac vnímaná ako partner pre globálne prepojené riešenia a poradca pre optimalizované dodávateľské reťazce.“

Burkhard Eling, generálny riaditeľ spoločnosti DACHSER

Okrem toho boli hlavnými faktormi tohto rastu na narušenie náchylné dodávateľské reťazce a nedostatočné kapacity, ktoré viedli k vysokej úrovni cien na trhu. Od septembra 2022 prešiel hospodársky rozmach v logistike do jasnej normalizácie podnikania s klesajúcim počtom zásielok  a sadzbami, najmä v leteckej a námornej doprave. Za celý rok spoločnosť DACHSER prepravila 81,1 milióna zásielok (-2,9 %), čo predstavuje rovnakú tonáž ako v minulom roku: 42,8 milióna metrických ton.

Rozvoj podnikania v detaile

Obchodná oblasť cestnej logistiky (Road Logistics) spoločnosti DACHSER, ktorá zahŕňa prepravu a skladovanie priemyselného a spotrebného tovaru (Európska logistika – European Logistics) a potravín (Food Logistics), zvýšila v roku 2022 svoje tržby o 14,2 % na 5,7 miliardy EUR. Prepravená tonáž mierne vzrástla o 0,4 %, zatiaľ čo počet zásielok klesol o 2,8 % v prostredí vysokých cien palív a energií a rastúcej zdržanlivosti spotrebiteľov. 

Obchodná línia European Logistics zvýšila svoje tržby o 13,4 %, pričom rástla približne rovnakým tempom ako v roku 2021. Naopak, počet zásielok klesol o 3,5 %. Tonáž sa udržala na konštantnej úrovni 30,0 milióna ton. V roku 2022 zaznamenala významný rast obchodná línia Food Logistics, ktorej tržby sa zvýšili o 17,1 %. Po zrušení obmedzení súvisiacich s koronavírusom došlo v tejto obchodnej oblasti k miernemu nárastu zásielok (+1,8 %) aj tonáže (+1,1 %). Spoločnosť DACHSER Food Logistics dosiahla v uplynulom finančnom roku tržby vo výške 1,3 miliardy EUR a zostáva tak stabilným a spoľahlivým pilierom obchodného modelu.

Po výnimočnom raste výnosov v roku 2021 sa minuloročná väčšia kapacita v leteckej 
a námornej preprave a slabší rast v Číne postarali o to, že rast v oblasti leteckej a námornej logistiky (Air and Sea Logistics) sa ustálil na nižšej úrovni. V tomto prípade spoločnosť DACHSER ukončila rok so 16,7-percentným nárastom tržieb z 2,1 miliardy EUR na 2,4 miliardy EUR, aj keď počet dodávok klesol celkovo o 7,3 %. 

„Počas pandémie koronavírusu sa výrazne zviditeľnila naša letecká a námorná nákladná doprava. K tomu prispelo rozšírenie zbernej služby kusových zásielok v námornej nákladnej doprave a sieť charterovej leteckej nákladnej dopravy, ktorá len v minulom roku uskutočnila 260 letov. Naši zákazníci oceňujú, ako hlboko sú naše služby integrované – na zemi, na mori aj vo vzduchu. V budúcnosti budeme túto výhodu ešte viac posilňovať.“

Burkhard Eling, generálny riaditeľ spoločnosti DACHSER

Veľmi pozitívne sa vyvíjal obchod s kontraktnou logistikou – inteligentnou kombináciou skladovania, služieb s pridanou hodnotou a dopravy. V roku 2022 ponúkla spoločnosť DACHSER svojim zákazníkom kontraktnej logistiky 2,7 milióna paletových miest, čo je približne o 152 000 viac ako v predchádzajúcom roku. Spoločnosť má v súčasnosti 163 skladových prevádzok na štyroch kontinentoch a v roku 2023 plánuje pridať ďalších 14 prevádzok. 

Počet zamestnancov a zamestnankýň sa v roku 2022 zvýšil približne o 1 100 osôb na celkový počet 32 850. Vysoký podiel vlastného imania na úrovni viac ako 60 % umožňuje spoločnosti DACHSER aj v ťažkých hospodárskych časoch naďalej výrazne investovať do digitalizácie, opatrení v oblasti klímy, personálu a rozširovania svojej siete. 

Eling uviedol, že spoločnosť v roku 2023 bude pokračovať vo zvolenom kurze a oznámil, že po 196 miliónoch EUR, ktoré spoločnosť investovala v roku 2022, plánuje v roku 2023 investovať viac ako 300 miliónov EUR. Spoločnosť DACHSER už začala nový rok akvizíciou holandskej potravinárskej logistickej spoločnosti Müller a leteckej a námornej špedície ACA International so sídlom v austrálskom Melbourne. Tento rok sa začal opatrne s pomerne nízkym objemom prepravy, ale DACHSER nevidí dôvod na obavy.

„Očakávame, že po dvoch rokoch výnimočného rastu výnosov, ale aj mimoriadnej záťaže pre prevádzkové tímy, bude teraz rok 2023 svedkom návratu k normálnosti v logistike 
a v našom podnikaní.“

Burkhard Eling, generálny riaditeľ spoločnosti DACHSER

Zdroj: DACHSER

Evropská komise schválila joint venture Dachser & Fercam Italia S.r.l.

Evropská komise odsouhlasila převzetí 80 % společnosti Fercam v oblasti sběrné služby a kontraktní logistiky v Itálii společností Dachser. Po přezkoumání pravidel hospodářské soutěže schválila navrhované založení joint venture Dachser & Fercam Italia S.r.l.

Jediný výrobca motorov na Slovensku ich vyrobil už 7 miliónov

Kia Slovakia spustila výrobu motorov na Slovensku už v roku 2006. Dnes vyrába benzínové a naftové jednotky v dvoch samostatných halách, v ktorých zamestnáva viac ako sedemsto ľudí. Spomedzi všetkých doteraz vyrobených motorov tvorili 60 % benzínové agregáty, pričom v roku 2023 je tento pomer až 87 %. Aktuálne najvyrábanejšou je benzínová jednotka s objemom 1,6 litra T-GDI, určená napríklad pre modely Sportage aj vo verziách HEV a PHEV.

Siemens Mobility kúpila slovenskú spoločnosť HMH, výrobcu vlakového zabezpečovača MIREL pre štáty V4

Spoločnosť Siemens Mobility dokončila akvizíciu slovenskej technologickej spoločnosti HMH, s.r.o., ktorá je výrobcom národného vlakového zabezpečovacieho systému MIREL pre Slovensko, Českú republiku, Maďarsko a Poľsko. Ten dokáže prijímať signály z návestidiel na trati, merá okamžitú rýchlosť vlaku, prejdenú dráhu, kontroluje bdelosť rušňovodiča a ďalšie údaje potrebné k bezpečnému priebehu jazdy.