DB Schenker Slovensko rozširuje svoju flotilu o prvé elektrické nákladné vozidlo VOLVO

20.02.2023 | FOCUS na Slovensko

DB Schenker potvrdzuje inovatívný prístupu k logistike uvedením prvého elektrického nákladného vozidla do prevádzky.

Udržateľný prístup k podnikaniu je dlhodobou témou, ktorá formuje súčasné aj budúce smerovanie spoločností naprieč všetkými priemyselnými odvetviami. Logistika nie je výnimkou a spoločnosti pôsobiace v tomto priemyselnom odvetví kladú stále väčší dôraz na trvalo-udržateľný prístup k ich podnikaniu. DB Schenker, ako líder svetovej logistiky, je pionierom v oblasti ekologickej prepravy a dnes zaraďujeme do rozsiahlej flotily prvé plne elektrické nákladné vozidlo určené na paletové prepravy. 

Spoločnosť DB Schenker je jednou z vedúcich spoločností pôsobiacich v logistike a preprave na svete a uvedomuje si vplyv jej podnikania na životné prostredie. Spoločnosť začala svoju cestu k nulovým emisiám už pred mnohými rokmi a jedným z jej cieľov budovania trvalo-udržateľného podnikania je aj neustále znižovanie úrovne vyprodukovaných emisií svojou činnosťou až na nulu. Súčasťou tejto stratégie je množstvo projektov na globálnej aj regionálnej úrovni. 

„Našu cestu za udržateľnou logistikou berieme zodpovedne a vďaka našej profesionalite a globálnym projektom smerujeme k jej dosiahnutiu míľovými krokmi. Nové technológie nám umožňujú napredovať a prinášať emisne neutrálne riešenia našim zákazníkom už teraz.“

Dietmar Schmickl – Generálny riaditeľ spoločnosti Schenker, s.r.o. 

Dôraz na trvalo-udržateľnú logistiku rastie a preto aj spoločnosti pôsobiace v logistike hľadajú ekologické riešenia, ktoré znižujú dopady tohto priemyselného odvetvia. Spoločnosť DB Schenker si túto skutočnosť plne uvedomuje a preto vo svete prináša jej zákazníkom možnosť využívania a doručovania ich tovarov prostredníctvom riešení šetrných k životnému prostrediu. Počnúc CARGO elektrickými vozidlami, elektrickými dodávkami a končiac elektrickými nákladnými vozidlami či využívaním biopalív v leteckej a námornej preprave. 

„Potrebu ekologických riešení prepráv a trvalo-udržateľného dodávateľského reťazca si uvedomujú nie len logistické spoločnosti ale aj celé priemyselné spektrum. Dopyt po ekologických riešeniach logistiky a prepravy tovarov rastie vo všetkých priemyselných odvetviach a spolu s našou stratégiou nám umožnili sa posunúť vpred k realizácii pilotného projektu zaradenia elektrického nákladného vozidla na paletové prepravy do našej flotily.“

Bohumil Prudič – Head of CoDi & NLM DB Schenker Slovensko

Príprava samotného projektu obstarania elektrického vozidla a jeho zaradenia do prevádzky si vyžiadala mesiace príprav, analýz trhu a testovania vhodných vozidiel dostupných pre slovenský trh. Po dôkladnej analýze trhu, potrieb a očakávaní zákazníkov bolo možné spustiť samotný proces testovania a obstarávania. 

„Každý projekt ma svoju iniciačnú fázu, ktorej dĺžka závisí od komplexnosti projektu. V prípade kúpy elektrického vozidla bolo potrebne preveriť ponuku elektrických vozidiel na trhu a taktiež serióznosť záujmu našich zákazníkov o ekologickú prepravu svojich tovarov. Príprava trvala niekoľko mesiacov, ale projektový tím mal jasný ciel, prepravovať ekologicky a byť príkladom pre ostatné logistické spoločnosti v našom regióne.“

Martina Konkoľová – Project & Strategy Management Office DB Schenker Slovensko.

Analýzou trhu sa spoločnosť DB Schenker rozhodla pre obstaranie elektrického nákladného vozidla Volvo FL Electric 4×2 R o celkovej hmotnosti 16 ton a s užitočným zaťažením 8 ton, ktoré na jedno nabitie dokáže prejsť od 150 do 200 km, v závislosti od poveternostných podmienok a zručnosti vodiča. 

Leonard Toček, generálny riaditeľ spoločnosti Volvo Group Slovakia a DIETMAR SCHMICKL, generálny riaditeľ DB SCHENKER Slovensko

Nulové emisie a dostatočný dojazd predstavujú ideálne riešenie pre distribúciu koncovým zákazníkom aj v mestskom prostredí. Prevádzka nákladného vozidla je naviac veľmi tichá, a to je prínosom pre zásobovanie aj v nočných hodinách.

„Spoločnosti DB Schenker ponúkame plnohodnotné partnerstvo v oblasti elektro mobility. Vozidlo Volvo FL Electric dodávame s komplexným balíkom, a to vrátane zlatej servisnej zmluvy, financovania prostredníctvom našej leasingovej spoločnosti Volvo Finančné Služby a podporou počas celej doby využívania vozidla. Ambíciou oboch spoločností, DB Schenker a Volvo Group Slovakia, je dosiahnuť zmenu k lepšiemu zajtrajšku a dopomôcť aj k tomu, aby sa elektrifikácia na Slovensku etablovala aj v oblasti nákladnej prepravy. Vnímame, že čoraz viac nákupcov prepravy sa pýta práve na možnosti udržateľnejšej prepravy.”

Leonard Toček – generálny riaditeľ spoločnosti Volvo Group Slovakia. 

Základné technické informácie o vozidle:

 • Volvo FL Electric 4×2 R
 • Denná kabína
 • Trvalý výkon: 130 kW (175 k)
 • Jeden elektromotor, dvojstupňová prevodovka
 • Štyri akumulátory s celkovou kapacitou 265 kWh
 • Doba nabíjania: 16,8 h striedavým prúdom (22 kW) alebo 2,3 h jednosmerným prúdom (150 kW)
 • Bezpečnostné prvky: ESP, Systém výstrahy pred čelným nárazom, Adaptívny tempomat, Núdzové brzdenie, Systém kontroly jazdy v jazdnom pruhu s výstrahou pri vybočení
 • Celková hmotnosť vozidla 16 ton
 • Užitočné zaťaženie viac ako 8 ton
 • Skriňová nadstavba typu Ferrofoam s hydraulickou zdvižnou plošinou Dhollandia DH-LM15 1500 kg
 • Vnútorné rozmery nadstavby: 6 500 mm x 2 480 mm x 2 660 mm

Servis podvozku Volvo – je zabezpečený prostredníctvom servisnej zmluvy Volvo Gold.

„Budúcnosť elektro mobility v logistike do veľkej miery závisí od rýchlosti implementácie nových technológií zo segmentu osobnej prepravy a vozidiel oblasti nákladnej kamiónovej prepravy. Aktuálne dostupné technológie naznačujú smer vývoja a rozvoja ekologickej nákladnej prepravy či už na poli kamiónovej, námornej alebo leteckej prepravy. Či vyhrá elektrina, vodík alebo biopalivá ukáže čas, na konci dňa však vyhráme všetci vrátane našej planéty v podobe zdravého životného prostredia.“

Dietmar Schmickl – Generálny riaditeľ spoločnosti Schenker, s.r.o.

Spoločnosť DB Schenker od uvedenia nového elektrického nákladného vozidla a ďalších projektov očakáva pozitívny vplyv na životné prostredie, potvrdenie vodcovskej pozície v logistike a v neposlednom rade príspevok k redukcii emisií prepravného priemyslu a dodávateľského reťazca jej zákazníkov. 

Zdroj: DB Schenker

John Muldoon: Když se řekne Volvo Trucks…

Společnosti v logistice vnímají globální trendy jako orientaci na udržitelnost, hledání alternativních paliv a energií, kroky k autonomnímu řízení atd. Jejich vrcholoví manažeři však zůstávají velmi opatrní, když hrozí, že by nové technologie mohly narušit jejich dlouhodobou oddanost bezpečnosti jejich zaměstnanců, pohodlí pro řidiče a dalších osob, a samozřejmě když to dramaticky ohrožuje jejich finanční algoritmy.

Jediný výrobca motorov na Slovensku ich vyrobil už 7 miliónov

Kia Slovakia spustila výrobu motorov na Slovensku už v roku 2006. Dnes vyrába benzínové a naftové jednotky v dvoch samostatných halách, v ktorých zamestnáva viac ako sedemsto ľudí. Spomedzi všetkých doteraz vyrobených motorov tvorili 60 % benzínové agregáty, pričom v roku 2023 je tento pomer až 87 %. Aktuálne najvyrábanejšou je benzínová jednotka s objemom 1,6 litra T-GDI, určená napríklad pre modely Sportage aj vo verziách HEV a PHEV.

Siemens Mobility kúpila slovenskú spoločnosť HMH, výrobcu vlakového zabezpečovača MIREL pre štáty V4

Spoločnosť Siemens Mobility dokončila akvizíciu slovenskej technologickej spoločnosti HMH, s.r.o., ktorá je výrobcom národného vlakového zabezpečovacieho systému MIREL pre Slovensko, Českú republiku, Maďarsko a Poľsko. Ten dokáže prijímať signály z návestidiel na trati, merá okamžitú rýchlosť vlaku, prejdenú dráhu, kontroluje bdelosť rušňovodiča a ďalšie údaje potrebné k bezpečnému priebehu jazdy.