Jediný výrobca motorov na Slovensku ich vyrobil už 7 miliónov

24.11.2023 | FOCUS na Slovensko

Kia Slovakia spustila výrobu motorov na Slovensku už v roku 2006. Dnes vyrába benzínové a naftové jednotky v dvoch samostatných halách, v ktorých zamestnáva viac ako sedemsto ľudí. Spomedzi všetkých doteraz vyrobených motorov tvorili 60 % benzínové agregáty, pričom v roku 2023 je tento pomer až 87 %. Aktuálne najvyrábanejšou je benzínová jednotka s objemom 1,6 litra T-GDI, určená napríklad pre modely Sportage aj vo verziách HEV a PHEV.

Kia Slovakia ako jediný výrobný závod značky Kia v Európe je zároveň aj jedinou automobilkou na Slovensku, ktorá si vyrába vlastné motory. Produkcia pozostáva nielen z montáže ale aj obrábania hlavných kovových častí motora ako sú bloky, kľuky a hlavy. Automobilka oslavuje 24. novembra významný míľnik vo svojej histórii, keď z výrobnej linky motorárne 2 zišiel jubilejný 7-miliónty motor. Ide o benzínový agregát s objemom 1,6 litra, ktorý bude súčasťou plug-in hybridnej verzie modelu Sportage, vyrobeného priamo v Tepličke nad Váhom.

Aktuálna výrobná kapacita zahŕňa rôzne typy motorov, od benzínových s objemom 1,5 a 1,6 litra po naftové s objemom 1,6 litra. Kia Slovakia zahájila výrobu pohonných jednotiek spolu so spustením výroby automobilov v roku 2006. V druhej hale bola produkcia spustená v roku 2011 a týka sa výlučne benzínových motorov. Rekordným bol rok 2016, keď automobilka vyrobila takmer 613-tisíc agregátov.

„Pri výrobe motorov sa využívajú najmodernejšie technológie a obrábacie stroje, ktoré zabezpečujú veľmi presné obrábanie častí motora, s presnosťou na mikróny. Finálne produkty sa vyznačujú minimálnou chybovosťou. Na kritické montážne procesy sú aplikované kontrolné systémy ako napríklad kontrola pozície uťahovania. Na inšpekciu dielov sa postupne aplikujú automatické systémy s umelou inteligenciou, ktoré v kombinácii s odbornosťou a skúsenosťami operátorov zaručujú vysokú úroveň kvality vyrobených motorov“, vyjadril sa Juraj Kajánek, vedúci výroby motorov v Kia Slovakia.
Aktuálne sú veľkou výzvou projekty súvisiace s emisnými normami Euro 6e a Euro 7. V prípade projektu Euro 6e bolo možné vďaka vysokej odbornosti zamestnancov pripraviť a realizovať celú modifikáciu svojpomocne v rámci oddelenia. Modifikácia liniek na normu Euro 7 začne počas tohtoročnej zimnej odstávky a bude postupne pokračovať.

„Vysoká úroveň znalostí a zručností našich zamestnancov je dosiahnutá pravidelným vzdelávaním. Ich permanentný rozvoj je okrem samotného obrábania kovov a montáže zameraný aj na programovanie robotov a technológií zaručujúcich mimoriadnu presnosť dielov,“ doplnil Juraj Kajánek.

Graf výroby. Zdroj: Kia

V roku 2020 prešla dôležitou modernizáciou hala 2, v rámci ktorej investícia vo výške 70 miliónov eur zabezpečila výrobu druhej generácie benzínových motorov 1,6 GDi a T-GDi. Od roku 2018, najmä vplyvom dieselgate, sa dramaticky znížil dopyt po naftových agregátoch. Odvtedy je viac vyťažená práve nová hala na výrobu benzínových pohonných jednotiek. V roku 2023 je pomer vyrobených benzínových motorov až 87 %.

„Kia Slovakia už od začiatku produkcie exportovala vyrobené motory aj do iných automobilových závodov. Ide najmä o sesterský závod Hyundai Motor Manufacturing Czech, kam každoročne smeruje takmer polovica produkcie. Za prvých 10 mesiacov tohto roka to bolo 190-tisíc motorov, čo predstavuje 44 % našej výroby. V menšom množstve vyvážame aj do závodu Hyundai v Turecku a v minulosti sme ich dodávali aj do závodu Indii,“ uzavrel hovorca spoločnosti Tomáš Potoček.

Zdroj: Kia Slovakia

Napriek súčasným výzvam má vodík v mobilite budúcnosť

Súčasný pohľad na nízkoemisnú dopravu a logistiku sa už nemusí spájať výlučne s elektromobilitou. V súčasnosti sa pozornosť venuje aj iným alternatívnym palivám, medzi ktorými je vodík jedným z najsľubnejších. O jeho výhodách a potenciáli širšieho využitia sme sa rozprávali so Zuzanou Janatovou, manažérkou rozvoja podnikania v oblasti vodíka pre mobilitu spoločnosti Air Products.

Rok 2024 je pre Slovensko rokom veľkých výziev

Slovenská republika od svojho vzniku prešla veľmi dynamickým, ale súčasne aj zložitým vývojom reflektujúcim zvraty v medzinárodnom aj vo vnútropolitickom vývoji. Slovensko v roku 2024 je inou a určite lepšou krajinou, akou bolo pri svojom vzniku. Posun vnímame nielen v celkovej ekonomickej situácii, ale aj v sociálnej oblasti či v medzinárodnom postavení našej krajiny.