Kia Slovakia v minulom roku vyrobila 311-tisíc automobilov

26.01.2023 | FOCUS na Slovensko

V roku 2022 vyrobila spoločnosť Kia Slovakia vo výrobnom závode v Tepličke nad Váhom celkovo 311-tisíc automobilov. Počet vyrobených vozidiel je o 1,1 % vyšší ako v predchádzajúcom roku. Nárast vo výrobe v roku 2022 bol podporený úspechmi značky Kia v Európe, ako aj predstavením nových špecifikácií stávajúcich modelov. Viac ako polovicu (57 %) vyrobených automobilov v roku 2022 tvorila piata generácia modelu Sportage. Zostávajúcu časť tvorili štyri karosárske verzie modelu Ceed (Ceed, Ceed_SW, ProCeed a XCeed).

„Do nášho výrobného portfólia v roku 2022 pribudla plug-in hybridná verzia modelu Sportage.  Približne 30 % u nás vyprodukovaných vozidiel bolo elektrifikovaných – hybridy a plug-in hybridy (HEV, PHEV). V aktuálnom roku budeme pokračovať v investíciách s cieľom zefektívniť výrobu, znižovať spotrebu energií a celkovo zlepšovať našu konkurencieschopnosť,“ povedal  Roman Kraľovanský, viceprezident divízie Výroba.

Medzi krajinami, pre ktoré Kia Slovakia vyrába svoje automobily, nenastali v roku 2022 výraznejšie zmeny. Vozidlá smerovali do viac ako 80 krajín sveta, najmä však do Veľkej Británie, Nemecka, Španielska, Poľska a Francúzska. V prvej dvanástke exportných krajín sa nachádzajú iba európske štáty, medzi nimi aj Slovensko, kde zostalo takmer 7-tisíc automobilov Sportage a Ceed z Tepličky nad Váhom.

V dvoch halách na výrobu motorov spoločnosť Kia Slovakia vyrobila v roku 2022 viac ako 460-tisíc motorov. V medziročnom porovnaní ide o nárast vyše 3 %. Polovica hnacích jednotiek bola použitá v automobiloch vyrábaných v Tepličke nad Váhom. Do sesterského závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošoviciach putovalo 47 % motorov. Výrazná väčšina z nich (88 %) boli benzínové agregáty.

V roku 2022 Kia investovala na Slovensku viac ako 57 miliónov eur. Počas leta sa uskutočnila generačná obmena 40-tich robotov na karosárni. Redukciu fyzicky náročnej práce a zvýšenie presnosti nanášania tmelu priniesla inštalácia siedmich nových robotov na lakovni. V rámci zabezpečenia presnosti karosérií sa na zvarovni nainštaloval nový 3D merací prístroj, ktorý uľahčí a zrýchli proces merania.

Okrem toho má Kia Slovakia nového prezidenta a finančného riaditeľa. Novým prezidentom a výkonným riaditeľom Kia Slovakia, s. r. o., sa s účinnosťou od 1. januára 2023 stal pán Geon Won Shin, ktorý nahradil doterajšieho prezidenta Seok Bong Kima. 

Geon Won Shin začal kariéru v Kia Corporation v roku 1990. V rokoch 2012 až 2016 riadil výrobu vozidiel v závode značky Kia v Číne. V marci 2019 bol menovaný do pozície viceprezidenta divízie výroba v závode Kia Slovakia.

„Som veľmi rád, že môžem viesť unikátny a moderný výrobný závod značky Kia v Európe. Budem rozvíjať naše aktivity na Slovensku, pripravovať závod na budúcnosť, zefektívňovať výrobu modelov Ceed a Sportage a zlepšovať pracovné prostredie našich zamestnancov,“ povedal Geon Won Shin, nový prezident a výkonný riaditeľ Kia Slovaki,a s. r. o.

Novým finančným riaditeľom Kia Slovakia, s. r. o., sa s účinnosťou od 9. januára 2023 stal pán Uk Jeon, ktorý nahradil doterajšieho finančného riaditeľa Tae Jin Kima.

Uk Jeon pôsobil na oddeleniach pre vzťahy s investormi a Treasury v spoločnosti Kia Corporation v Južnej Kórei a neskôr ako finančný riaditeľ spoločnosti Kia Canada.

Zdroj: Kia Slovakia

Jediný výrobca motorov na Slovensku ich vyrobil už 7 miliónov

Kia Slovakia spustila výrobu motorov na Slovensku už v roku 2006. Dnes vyrába benzínové a naftové jednotky v dvoch samostatných halách, v ktorých zamestnáva viac ako sedemsto ľudí. Spomedzi všetkých doteraz vyrobených motorov tvorili 60 % benzínové agregáty, pričom v roku 2023 je tento pomer až 87 %. Aktuálne najvyrábanejšou je benzínová jednotka s objemom 1,6 litra T-GDI, určená napríklad pre modely Sportage aj vo verziách HEV a PHEV.

Siemens Mobility kúpila slovenskú spoločnosť HMH, výrobcu vlakového zabezpečovača MIREL pre štáty V4

Spoločnosť Siemens Mobility dokončila akvizíciu slovenskej technologickej spoločnosti HMH, s.r.o., ktorá je výrobcom národného vlakového zabezpečovacieho systému MIREL pre Slovensko, Českú republiku, Maďarsko a Poľsko. Ten dokáže prijímať signály z návestidiel na trati, merá okamžitú rýchlosť vlaku, prejdenú dráhu, kontroluje bdelosť rušňovodiča a ďalšie údaje potrebné k bezpečnému priebehu jazdy.