Komplexné riešenia pre logistiku

04.09.2024 | FOCUS na Slovensko

Výrobné spoločnosti prechádzajú posledné roky revolučnými zmenami, pričom tlak na znižovanie nákladov sa neustále zvyšuje. Nepretržitá a rozšírená automatizácia mnohých častí výrobných procesov zostáva nevyhnutnosťou, no nielen z nákladových dôvodov, ale čoraz viac aj z dôvodov nedostatku pracovnej sily. Prostredia výrobných zmien sú pre zamestnancov čoraz náročnejšie, takže všetci manažéri výroby sa usilujú o ďalšiu automatizáciu. Procesy logistických tokov, presun materiálu zo skladov na výrobné linky a späť ponúkajú obrovský potenciál, no prichádzajú so zložitosťou okolo nedostatočnej štandardizácie a širokej škály požiadaviek na manipuláciu.

Základným pilierom pri návrhu, riadení a optimalizácii nielen logistických systémov je pokrokové priemyselné inžinierstvo reagujúce na trendy štvrtej priemyselnej revolúcie a využívajúce široké spektrum moderných technológií. Výrobné a logistické systémy sú dnes navrhované vo virtuálnej realite, pričom bežnou súčasťou takýchto systémov sa stala počítačová simulácia a stále viac sú využívané metódy umelej inteligencie. Nástroje digitálneho podniku a virtuálnej reality sú nevyhnutnou súčasťou pri návrhu budúcich zmien výrobných či logistických systémov, pretože umožňujú:

  • „náhľad“ do budúcnosti,
  • identifikáciu možných úzkych miest pred samotnou implementáciou zmien alebo automatizovaných riešení do reálneho prostredia,
  • testovať XY variantov potenciálnych riešení, a porovnávať ich výhody a nevýhody,
  • vytvoriť podklad pre nákladovú kalkuláciu budúcich riešení, a tým obhájiť potrebu zmien pred „decision makerami“, samozrejme podporené „wau“ 3D vizualizáciou plánovaného stavu.

Ponuka kompletných odborných znalostí, skúseností a schopností na transformáciu manuálneho a komplexného procesu s cieľom zvýšiť úroveň automatizácie je pre výrobné podniky veľmi atraktívna. Preto je potrebné prinášať na trh komplexné systémy umožňujúce nielen plánovať výrobné a logistické procesy, monitorovať a následne riadiť výrobu a logistiku, ale aj inteligentne riadiť AGV robotické systémy pri zabezpečovaní rôznorodých logistických činností.

Foto: Asseco CEIT

Takýto systém pre podporu konceptu digitálneho podniku už v dnešnej dobe ponúka virtuálne prostredie určené pre návrh, testovanie a verifikáciu rozhodnutí v jednotlivých fázach životného cyklu výrobku. Jeho základnou premisou je vytvorenie komplexného dátového prepojenia základných údajov o produktoch, procesoch a výrobných zdrojoch do spoločnej údajovej základne. To prináša značné benefity:

  • eliminácia strát v logistickom reťazci, a balancovanie logistickej techniky,
  • preverenie logiky logistického systému s ohľadom na výrobný plán a taktové časy, 
  • zvýšenie efektívnosti logistických procesov do 30%, a následná redukcia operatívnych nákladov,
  • skrátenie plánovacej fázy,
  • skrátenie fázy implementácie AGV riešení umožňujúce prevádzku 24/7, reakciu na objednávky priamo z výroby, automatické bezkontaktné nabíjanie, adaptívny tempomat, elimináciu chýb, atď.,
  • online monitoring všetkých druhov logistických zariadení a manipulovaných materiálov, čo môže zvýšiť produktivitu o 30%, zredukovať rozpracovanosť výroby o 15%, a hlavne zvýšenie bezpečnosti operátorov.

Zbierať dáta, vedieť ich analyzovať a vyhodnocovať, navrhnúť procesy a optimalizovať ich pred samotnými zmenami či automatizáciou, a vidieť dopady manažérskych rozhodnutí na celý systém, možno len s využitím nástrojov digitálneho podniku a vytvorením digitálneho dvojčaťa. Bez toho to už v dnešnej dobe nejde.

Zdroj: Asseco CEIT

Tlak cirkulárnej ekonomiky mení slovenský obalový priemysel

Slovenský obalový priemysel prechádza dynamickou premenou, pretože sa musí prispôsobiť novým reguláciám a rastúcim požiadavkám na udržateľnosť. Tento sektor, kľúčový pre mnohé priemyselné odvetvia, čelí zásadným zmenám, ktoré budú mať dlhodobý dopad na jeho ekonomiku a štruktúru.

Podniky zatiaľ nie sú dostatočne pripravené na digitálnu transformáciu, problém tkvie najmä v pracovnej sile

Hoci je rýchly technologický pokrok naďalej hnacím motorom podnikových transformačných programov, spoločnosti s ním majú problém držať krok najmä kvôli nedostatku kapacity či know-how. Vyplynulo to z prieskumu realizovaného spoločnosťou KPMG medzi viac ako 2 000 vedúcimi pracovníkmi a manažérmi veľkých svetových spoločností z rôznych odvetví.